"Predsjednica je poručila Hasanbegoviću da odstupi"

Vijesti 14. tra 201609:48 > 09:51
N1

Predgled tiska i aktualnosti u Novom je danu komentirao novinar 24 sata Boris Rašeta.

Što se tiče posljedica prijepora oko komemoracije u Jasenovcu, Rašeta je ustvrdio da “Karamarko zbog provincijalnog horizonta nije vidio kakve će posljedice imati izbor Zlatka Hasanbegovića na ugled Hrvatske”.

“On je postao planetarno poznata ličnost”, naveo je. Osim toga, iz poruke predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, koja je započela prijepore bojkotom komemoracije prošle godine, može se vidjeti kako je taj slijed događaja napravio “dramatično lošu uslugu Hrvatskoj”, pa ona sada nastoji korigirati svoje ponašanje.

“Kada pogledamo njezinu poruku da je Hrvatska prema Ustavu ustanovljena na antifašizmu – to je izjava koja se izravno protivi Hasanbegovićevoj izjavi koju on i do danas ponavlja. Ja bih to shvatio kao poruku da ga je pozvala da odstupi s pozicije gdje silno šteti Republici Hrvatskoj”, kaže Rašeta.

Ustvrdio je i da se u vijestima ovih dana, po svim predsjedničinim putovanjima, vidi da je ona preuzela vanjsku politiku te da je “s unutarnjom i vanjskom politikom Karamarko stavljen u međunarodnu izolaciju”.

Inscenacija sukoba između Hrvatske i Srbije

Kada je riječ o jednoj od glavnih vanjskopolitičkih tema ovih dana, blokadi pregovora Srbije s EU, Rašeta kaže da je to “neka vrsta dogovornog natezanja na tragu Sanadera i Janše”, koji su za predizborne svrhe inscenirali afere u Piranskom zaljevu, što su kasnije pokazali dokumenti koji su procurili.

“Imamo jednu operetu na djelu”, kazao je Rašeta, nazvavši taj sukob i “predizbornom pirotehnikom” i inscenacijom. Evo zašto.

“Karamarku su nakon pobjede HDZ-a stigle samo dvije čestitke – od Viktora Orbana iz Budimpešte i od Aleksandra Vučića… Oni bi puno radije na vodećem mjestu gledali HDZ nego na SDP”, ustvrdio je Rašeta.

Zahtjevi koji se postavljaju pred Srbiju kao nesavladiva prepreka, nastavlja, u stvarnosti idu na ruku vlastima u Srbiji, odnosno Aleksandru Vučiću.

“Ukidanje Zakona o univerzalnoj jurisdikciji u Srbiji značilo bi da oni ne mogu suditi za djela koja su Srbi počinili u Hrvatskoj, primjerice za Ovčaru i Voćin”, kaže Rašeta.

“Uostalom, kao što je predsjednica rekla u Mostaru – nema nikakvog sukoba”, kazao je Rašeta.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.