Odlukom o uvjetima korištenja službenih automobila, mobilnih telefona, redovnih zrakoplovnih linija, poslovnih kreditnih kartica, sredstava reprezentacije i načinu odobravanja službenih putovanja, koja je na dnevnom redu sjednice u srijedu, Vlada kroz više restrikcija želi ojačati namjensko, ekonomično, učinkovito korištenje proračunskih sredstava.
Kod korištenja službenih mobitela uredbom se tako uvode limiti s obzirom na to da su pozivi između korisnika službenih mobitela besplatni, kao i na to da čelnik tijela može na temelju pisanog zahtjeva odobriti korištenje mobitela iznad limitiranog iznosa ako su u pitanju službene potrebe.
Prema uredbi, mjesečni limiti za državne dužnosnike II. i III. skupine iznosit će 400 kuna, a do sada limita nije bilo. U tu skupinu spadaju predstojnik Ureda premijera, zamjenik glavnog tajnika Vlade, zamjenici ministara, ravnatelji policije, carinske i porezne uprave, kao i glasnogovornica Vlade. Limit, pak, za državne službenike bit će 150 kuna, dok je do sada bio 400 kuna.
Korištenje zrakoplovnih linija bit će moguće samo za službene potrebe temeljem naloga za službeni put, što do sada nije bilo propisano, a uvodi se i obveza uređivanja načina korištenja sredstava reprezentacije internim aktom. Kod službenih putovanja uvode se limiti na kategoriju smještaja koja ne smije biti viša od hotela s 4 zvjezdice, s tim da čelnik tijela može na temelju obrazloženog pisanog zahtjeva neposrednog korisnika odobriti smještaj više kategorije, ako je to neophodno za obavljanje zadataka.
Poslovne kreditne kartice moći će koristiti samo državni dužnosnici isključivo za službene potrebe, a ograničava se i korištenje službenog automobila sa službenim vozačem, dok će se upravljanje voznim parkom standardizirati kroz izradu smjernica. Ministri će tako moći koristiti službeni automobil srednje klase sa ili bez službenog vozača, a dužnosnici II. i III. skupine automobil srednje ili niže klase, sa ili bez službenog vozača isključivo za službene potrebe.
Smjernice će Vlada usvojiti zaključkom, a njima će se odrediti klasa vozila, preporučena kilometraža po godini, objedinjeno upravljanje vozilima, način korištenja vozila u praksi i drugo, s obzirom da se radi o vrlo visokim sredstvima i prostoru za uštede u ekonomskom i ekološkom smislu, obrazlaže Vlada.
Prema podacima za prošlu godinu, korisnici Državnog proračuna utrošili su 106 milijuna kuna za fiksnu i mobilnu telefoniju te zakup vodova, od toga 25 milijuna kuna za mobilnu telefoniju. Za gorivo je potrošeno 236 milijuna kuna, a u taj iznos nisu uključeni fiksni troškovi vozila (registracija, gume, servisi) kao ni troškovi plaća službenih vozača. Na službena je putovanja u prošloj godini utrošeno 288 milijuna kuna proračunskog novca, a za reprezentaciju 20 milijuna kuna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.