Knjiški sektor na koljenima nakon Hasanbegovićevih rezanja

Vijesti 02. svi 201614:37 > 14:45
Marko Prpic/PIXSELL

Nakon što je Ministarstvo kulture objavilo rezultate financiranja književnih manifestacija, reakcije ljudi iz knjiškog sektora kreću se između krajnjeg razočaranja i nevjerice jer su pod upitnikom realizacije nekih od najuspješnijih događanja.

‘Nula kuna za Interliber izravna je diverzija na hrvatsku kulturu’, rekao je za tportal predsjednik Hrvatskog društva pisaca Nikola Petković, a svoje reakcije iznijeli su još Magdalena Vodopija iz pulskog Sajma knjiga te predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara Mišo Nejašmi.

Pulski sajam knjiga od Ministarstva kulture dobio je 150 tisuća kuna, a posljednjih je godina ta potpora iznosila pola milijuna kuna. Festivalu svjetske književnosti Ministarstvo je dodijelilo 50 tisuća kuna, što je 40 posto niži iznos potpore nego u prethodnoj godini. Zagreb Book Festivalu, koji je već u svom prošlogodišnjem premijernom izdanju zabilježio uspjeh i u Zagreb doveo najaktualnija imena švedske književnosti, a koji bi u organizaciji Naklade Ljevak trebao početi za dva tjedna, ove godine potpore Ministarstva kulture su prepolovljene i iznose 50 tisuća kuna. Interliber je Ministarstvo kulture stavilo na listu odbijenih. Među njima je i Frakturina tribina Razotkrivanje, koja je u Zagrebu posljednjih godina ugostila brojna imena svjetske književne scene te Društvo za promicanje književnosti na novim medijima (DPKM) za svoje Besplatne elektroničke knjige.

Magdalena Vodopija iz Pulskog sajma knjiga rekla je da su preko vikenda održali izvanrednu skupštinu Sajma i zaključili da će sajam raditi, no vrlo brzo morat će odlučiti kako kreću u proces snalaženja.

”Sutra imamo Savjet sajma na kojem ćemo razgovarati kako dalje, no sigurno je da ćemo se žaliti na odluku Ministarstva kulture. U nevjerici smo jer je velik problem taj ogroman novac koji nismo dobili nadoknaditi na polovici godine kad već imamo dogovorena gotovo sva strana gostovanja”, rekla je.

Predsjednik Hrvatskog društva pisaca Nikola Petković u razgovoru za tportal istaknuo je da poštuju pozitivne zakone RH i kreću u pisanje žalbi Ministarstvu kulture.

”Imenovanjem Zlatka Hasanbegovića za ministra kulture, a i njegovim konkretnim potezima kultura je izgubila prostor autonomije i postala prostor za provođenje ideoloških čistki. Kako objasniti da Daša Drndić, višestruko prevođena i nagrađivana književnica koja promovira hrvatsku književnost i kulturu u svijetu za svoju obljetnicu nije dobila ni lipe od Ministarstva kulture, a dalje, da ne spominjem da Rade Šerbedžija ni od Grada Zagreba ni od Ministarstva za isto nije dobio ništa”, izjavio je Petković za zaključivši da je posebno drastičan primjer Interlibera kojem nije odobreno ništa.

”Da Interliber ne dobije ni lipe, odluka je kojoj treba jedan potpuno drugi aparat, to je odluka s one strane dobra i zla. To je izravna diverzija na kontinuitet hrvatske kulture”, zaključio je Petković.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.