Kako se neslužbeno može čuti, u HNS-u će u razgovorima sa Zoranom Milanovićem i SDP-om zapravo tražiti stare polazne pozicije, s izbora 2015. godine.
To znači devet ulaznih mjesta na listama, kao i ministarstva vanjskih poslova i gospodarstva te kulture, a ideja je da se ranije razdvojen resor zaštite okoliša i graditeljstva (koji je 2011. bio razdvojen kako bi Mirela Holy dobila zaštitu okoliša) ponovno spoji, piše Novi list.
Što se samih izbornih lista tiče, tema pregovora sa SDP-om bit će i pozicije HNS-ovaca na zajedničkim koalicijskim listama po izbornim jedinicama: naime, prošle godine neki HNS-ovi kandidati, poput Anke Mrak-Taritaš ili Matije Posavca, bili su slabo rangirani, ali su u Sabor ušli uz pomoć preferencijalnih glasova građana, stoga u HNS-u drže da bi ovoga puta oni trebali biti odmah rangirani za izvjesni ulazak u Sabor, pogotovo stoga što su liste sada rasterećene nekih imena SDP-ovaca, primjerice na listi u 2. jedinici više neće biti Josipa Leke koji je ušao u Ustavni sud itd.
“Situacija u ovoj državi je jako ozbiljna, stvari ne funkcioniraju, sve stoji mjesecima, i sigurno da mi u razgovorima sa SDP-om nećemo trošiti vrijeme na međusobno natezanje i filozofiranje. Polazna osnova su izbori 2015. godine, moramo biti operativni i konkretni”, kažu u vrhu HNS-a.
Oni misle da će Krešo Beljak iz HSS-a teško uspjeti svoju konzervativnu stranačku bazu privoljeti na koaliciju sa SDP-om, bez obzira na Beljakove osobne preferencije i dogovor s Milanovićem, a to također znači da će HNS u savezu imati jednako snažnu poziciju kao i ranije.
U HNS-u tvrde da koaliciji sa SDP-om mogu donijeti čak i više glasova nego 2015. godine (oko 90.000), nakon što je Vesna Pusić ušla u kandidaturu za UN.
Očekuje se da će se predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak i SDP-a Zoran Milanović sastati u utorak ili srijedu, a do kraja tjedna znat će se i odluka stranačkih tijela HSS-a, piše Novi list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.