Bivšeg ministra financija i bivšeg SDP-ovca Slavka Linića upitali smo za komentar afere Madison, u kojoj su glavni protagonisti šef SDP-a Zoran Milanović te njego prijatelj Igor Knežević, kojemu su navodno plaćana fiktivne usluge. Linić smatra da se optužbe šefa Madisona trebaju ozbiljno shvatiti.
“G. Mladen Hrgarek ne pripada ni jednoj političkoj opciji, dakle, on je htio progovoriti o poslovima koje je obavljao za SDP i o načinu na koji ih je obavljao. Smatram da su državna tijela itekako trebala ozbiljno prihvatiti njegove izjave. Osobno, upozorio me i rekao mi da se to događa još 2012., a obavijestio me i kada je odlučio o tome da prijavi cijeli slučaj državnim organima. NIkakve papire nema, ali gledajući sad koja je to tvrtka shvaćam da je to tvrtka koja se pojavila uz Milanovića, koja je radila u dobrom dijelu ministarstava i s ljudima, koji su bliski Milanoviću. Nikada nisu radili u Ministarstvu financija i pismohrani. To je stvar sada državnih tijela i ako oni vele da tu nije bilo ništa, onda se tu ne da više ništa učiniti. Hoće li preispitati slučaj, s obzirom da je otvoren u javnosti, nakon što je na čudan način sve držano tajnom, zatvorenim za javnost, pa su mediji to probili, za razliku od najavljivanja hapšenja određenih ljudi, kada je Državno odvjetništvo sve davalo van. To baca određenu sumnju na rad istražnih organa.”
Madison je najbolje poslovala. Kad se govori o prelijevanju novca – ima li dovoljno dokaza?
Sama izjava ne bi imala nikakvog smisla, prema tome, postoje računi i papiri i samo temeljem takvih dokumenata državna tijela mogu postupati. Mišljenja, osjećaji, izjave za državna tijela nisu dovoljna, samo papiri.
Na primjeru Konzultantice smo vidjeli koliko je važan tajming objave pojedinih afera, smatrate li da ovo može nanijeti štetu SDP-u na izborima?
Mislim da bi istrage ugrozile rejting SDP-a. Što će biti osjećaj građana, sad kad sve ovo znaju, što je mišljenje državih tijela, prepustimo to građanima. Dio građana će imati određeno mišljenje nakon svega ovoga o Milanoviću, ali je pitanje jesu li mu oni skloni.
Prema svemu na što ste upozoravali čini li se vama da u ovoj priči ima izgleda da se radilo o pranju novca?
Osobno, ako je tražio izdvajanje na posebne račune kod ove tvrtke i ako je ta tvrtka radila nakon toga za državne tvrtke, a prije toga nije, onda itekako postoji osnovana sumnja.
Troškovi za čaćenje državnih dužnosnika u državnim vilama su tema u medijima. Što bi Tihomir Orešković trebao učiniti, po vašem mišljenju? Kazao je da će sam platiti troškove za svoju obitelj.
Pa, ništa. I Milanović i njegova ekipa koja je također trošila i boravila u takvim objektima, su zaprljali političku scenu. Teško je bilo kojem političaru sada reći – ja u tome nisam sudjelovao. Jednostavno, to je neodgovoran pristup politici gdje umjesto da pazite na bilo koji trošak, gdje je prosječna plaća 5.500 kuna, a mirovina 3.000, gdje je preko 200 tisuća ljudi nezaposlenih i jednostavno se teško živi, novac se troši na ovaj način. To je sramoćenje političara i prljanje ugleda. Nemojmo se zato čuditi da imamo ovakav loš rejting u politici, to je naš najveći problem s ovakvim ponašanjem. Badava da dio nas govori da u četiri godine mandata nije imao reprezentaciju, da nije putovao po svijetu na račun države, to vam nitko ne vjeruje.
Sad se analiziraju i ti meniji, što je uopće na njima da su računi tako visoki.
Vi znate da sam ja u bijesu znao reći da na račun poreznih obveznika Milanović pije skupa vina i jede skupa jela. Nažalost, to su slabosti pojedinaca za koje politika trpi štetu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.