Pravosuđe nadilazi resor, ono je jedan od stupova vlasti. Govoreći o pravosuđu govorimo o stotinama tisuća nerješenih predmeta, ali i o sumnjama na pritiske na suce. No i s tim problemom u koštac se moraju uhvatiti oni koji namjeravaju voditi zemlju.
Hrpa papira sve je veća, no kraja nema. Dragica Ćurković tužila je svog bivšeg poslodavca za neisplatu plaće – nejvjerojatnih 24 godine kasnije – presude nema, čak ni u prvom stupnju.
“Niti negativno, niti pozitivno, loptica se prebacuuje, s ovog suda na onaj sud, čak jedno vrijeme kao ni moje ime nisu imali u mirovinskom i odvjetnik je to riješio, ali i dalje – nitko ništa”, kaže Ćurković.
Ovo je jedan od ekstremnijih primjera, no Hrvatska je od 2011. godine do sada isplatila gotovo 110 milijuna kuna odšteta zbog prekoračenja razumnog roka suđenja. A prekrcanost neriješenih predmeta posljednjih se godina smanjuje, no ipak ih je trenutno više od 490 tisuća. Ako dobiju priliku na izborima – kakvi su strankama planovi u slijedeće 4 godine?
“Mislimo doći ispod 350 tisuća, nije realno da se ide ispod toga”, kaže bivši ministar pravosuđa Orsat Miljenić (SDP).
“To mora bit manji broj u dvije godine, manji od 350 tisuća”, slaže se bivši ministar paravosuđa Dražen Bošnjaković (HDZ).
Višak sudaca
Treba bit hrabar i reć da na kraju četvorogodišnjeg mandata pravosuđe mora biti ažurno! Ali kako? Zapravo, svi idu u istom smjeru: informatizacija i reorganizacija postojećih kapaciteta – jer trenutno Hrvatska ima viška sudaca. Čak međusobno upiru prste jedni u druge za preuzimanje ideja.
“Prekršajni sudovi već godinama imaju smanjene broja predmeta na godišnjoj razini 30 posto , i to je taj bazen iz kojeg možemo prebaciti suce, uz edukaciju možemo prebaciti na druge sudove”, kaže Bošnjaković.
Narodna pak koalicija smatra da se uz dugoročne mjere za smanjenje broja predmeta – treba uvesti kratkoročna: stimulacija sudaca prema obavljenom poslu.
Stanje se popravlja
“I to samo suci koji inače imaju ostvarenu normu, i više od toga, po vrlo strogim kriterijima”, kaže Miljenić.
Posljednjih godina stanje u pravosuđu se popravlja, Hrvatska se penje na eurospkoj ljestvici – ali je ipak je na začelju Unije. A u predizborno vrijeme – uvođenje reda u pravosuđe najpopularnije je obećanje: ova gospođa s početka priče – čula ga je, kaže, već mnogo puta.
Više možete pogledati u Vanja Kranic.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.