Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović obratila se u srijedu pred 135 državnika i ministara na 71. zasjedanju Opće skupštine UN-a u New Yorku.
Hrvatsko izaslanstvo uz predsjednicu predvodi i ministar vanjskih poslova na odlasku Miro Kovač. Glavne teme summita su rat u Siriji i izbjeglička kriza.
“Naš cilj je da osnažimo mlade da uče i da budu katalizatori napretka. Sada je pravo vrijeme da ih vodimo da budu lideri, bez obzira na napredak koji smo do sada ostvarili. Oni će morati nastaviti. Slažem se s mnogima koji kažu da danas moramo odlučiti jesmo li za otvorena ili zatvorena društva” kazala je predsjednica.
“Zaustaviti politiku dvostrukih standarda”
“Ne možemo samo biti spremni da s vremena na vrijeme podižemo svijest, nego da uključimo sve aktivne sudionike u izgradnji naših društava. Postoji potreba da tihi pristup pretvorimo u sinergiju ljudskih prava, koja se ne mogu odvojiti. Prema zadnjim podacima, 60 milijuna ljudi nema pristup osnovnom obrazovanju, računaju na nas da im dajemo priliku koju zaslužuju. Ne možemo djelovati samo kada vidimo slike djece. Optimizam koji pokazuju djeca i njihova iskrenost zaslužuju divljenje. Sva djeca moraju imati pravo na djetinjstvo. Strašno je vidjeti koliko ih nije krenulo u školu jer su žrtve globalne krize.” Moramo, poručila je, zaustaviti politiku dvostrukih standarda.
“Društvene mreže i moderne komunikacije postaju dvosjekli mač”
“Sve zemlje svijeta suočavaju se s ovim problemima, nije to samo jedna generacija. Svi koji bježe od sukoba, nasilja i netolerancije skeptični su po pitanju budućnosti. Društvene mreže i moderne komunikacije postaju dvosjekli mač. Nude nam prilike da podižu svijet, a u isto vrijeme nose tamni potencijal da šire netoleranciju, mržnju i zidove širom svijeta. Moramo posvetiti posebnu pažnju tome da unaprijedimo živote, umove i srca.”
Obrazovanje i tolerancija nisu samo izbori, oni su način da idemo naprijed, ključ uspjeha, i temelji za daljnji razvoj, kaže Grabar Kitarović.
Do jednakosti žena uz pomoć muškaraca
O rodnoj nejednakosti kaže da je to najveći oblik koji pritišće današnje društvo. “Neće biti stvarnog napretka bez odgovorne provedbe agende po pitanju roda. Treba nam više žena u diplomaciji i na ključnim pozicijama”, kaže predsjednica i dodaje da je tu bitna podrška muškaraca.
Zabrana širenja masovnog oružja
Spomenula je i terorizam te međunarodnu sigurnost. “Sve je povezano i s novim tehnologijama i kibernetičkim kriminalom. Sve je to povezano i s migracijama i stabilnosti Vlada. Nije to samo pitanje sigurnosti, već utječe negativno i na ekonomsko stanje zemalja. Moramo biti otporniji našim društvima, ali na temelju društava mora biti suprotstavljanje radikalizaciji i drugim oblicima iskorištvavanja. Da bismo se uspjeli boriti protiv radikalizma i terorizma, osobito i na kibernetičkom prostoru, pitanje razoružanja mora biti na vrhu.”
Kaže da se mora maskimalno raditi na zabrani širenja masovnog oružja. “Moramo postati svijet bez nuklearnog oružja. Nove tehnologije mijenjaju naš svijet, ali utječu i na naoružanje. Mijenja se ritam i zloupotreba kibernetičkog prostora ima svoje posljedice. Zato moramo proširiti naš opus rada, i da se nosimo s ovim realnostima. Hrvatska u svojim misijama smatra da je to principijelna obaveza koja doprinosi miru.”
Danas na Međunarodni dan mira, nastavila je Grabar Kitarović, moramo naglasiti da su žene snažni agent osiguranja mira. “Ne smijemo ih samo tretirati kao žrtve nasilja i sukoba, one su snažan agens promjena. Moramo osigurati stabilan mir”
Predsjednica je rekla da će Hrvatska nastaviti s uključenosti u reformama UN-a. “Vezano za reforme u sigurnosti, sve se to veže za veliki broj tekućih kriza. Imamo velika očekivanja od budućeg glavnog tajnika ili tajnice. Nadamo se da će nastaviti s razvijanjem ove institucije. Svijet očekuje jako vodstvo, solidarnost globalnog društva nekako propada, a nada lagano tone. Hoćemo li prihvatiti svijet straha? Kao da dozvoljavamo da kriza ostaje.”
Za 14 godina…
“Za četrnaest godina, naša nas djeca neće pitati što smo zajedno planirali ili što smo potpisali učiniti. Umjesto toga pitat će nas što smo ostvarili zajedno i jesmo li time promijenili stvari. Zbog toga, mi kao vođe trebamo opet nadahnuti svoje građane i danas zajednički djelovati!
Želim završiti porukom svoj djeci u Hrvatskoj, svoj djeci svijeta: vaši su glasovi vodilja i obveza za sve nas koji se okupljaju ovdje na ovom trajnom sastajalištu čovječanstva. Lovro, tvoj je glas važan i tvoju je želju čula Opća skupština Ujedinjenih naroda.“
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.