Jandroković o HSS-u: Stalna na tom svijetu samo mijena jest!

Vijesti 22. ruj 201609:00 > 09:04
N1

U središnjicu HDZ-a stigli su predsjednik i glavni tajnik stranke, Andrej Plenković i Gordan Jandroković. Ondje je naš Elvir Mešanović.

Na rasporedu u četvrtak je drugi sastanak zastupnika manjina s Plenkovićem koji počinje u popodnevnim satima, točnije oko 15 sati. Nastojat će ispregovarati jedinstveni program za nacionalne manjine, koji bi Vlada uvrstila u program.

Tajnik Jandroković se o tijeku pregovora o sastavljanju vlade s manjinama, kazao da se razgovaralo s njima i pojedinačno: “Nema tu posebnih zahtjeva, ničega što javnosti već nije poznato. Ne očekujem buru ni kontroverze. Vjerujem da će se to napraviti u interesu svih koji sudjeluju u pregovorima, ali prije svega u interesu naših ljudi”.

Upitan je o pozicijama u izvršnoj vlasti koje, prema napisima, traže predstavnici manjina.

“O tome nemam nikakve informacije, nema tu ništa sporno. Nemam informaciju da traže pozicije u Vladi”, kazao je Jandroković. Ne isključuje mogućnost da sudjeluju sa dužnosnicima na nižim razinama.

Upitan za komentar HSS-ovog ponašanja, odnosno činjenice da je malo uz, a malo protiv HDZ-a, Jandroković odgovara starom Heraklitovom: “Stalna na tom svijetu samo mijena jest”.

Andrej Plenković, koji se vratio iz Ukrajine, poručio da će održati niz sastanaka tijekom dana i da će ga kolege izvijestiti o dosadašnjem tijeku pregovora. Što se posebnih zahtjeva tiče, odgovara:

“Vidjet ćemo. Moram dobiti brifing, bavio sam se ovih dana drugim, dosta važnim obavezama”.

Tko daje bianco pristanak, a tko ima uvjete?

Preostaje vidjeti hoće li manjinci ući u vladu, primjerice hoće li im pripasti mjesto potpredsjednika, jer stav vrha HDZ-a je da ih manjine ipak podrže samo kroz Sabor.

“Može se reći da bi bianco pristanak mogla dati tri do četiri zastupnika manjina, dok Furio Radin, Veljko Kajtazi i i SDSS imaju svoje zahtjeve. Kajtazi je kazao da će tražiti da u program Vlada uvrsti Nacionalnu strategiju za rome, dok SDSS traži da u vladi bude mjesta za njih. Pritom se pozivaju na pismo namjere iz 1997., koje je odaslano nakon mirne reintegracije Podunavlja, kada je manjinskim zastpunicima obećano mjesto pomoćnika ministara u ministarstvima znanosti, kulture, unutrašnjih poslova, pravosuđa i nekadašnjem ministarstvu obnove. Umjesto ovog posljednjeg ministarstva, koje danas ne postoji, traže zamjenika u Ministarstvu poljoprivrede, jer najviše pripadnika nacionalnih manjina živi upravo u ruralnim sredinama”, navodi naš reporter.

Podsjeća i da u vrijeme vlade Zorana Milanovića manjinci nisu imali predstavnike u Vladi, što bi moglo oslabjeti njihovu sadašnju pregovaračku poziciju.

“Manjine su do sada imale malo predstavnika u izvršnoj vlasti izuzmu li se periodi Ive Sanadera i Jadranke Kosor, kada je 18 SDSS-ovaca raspoređeno u državnoj upravi. Ne zna se još uvijek hoće li se tijekom dana spominjati i teške teme poput dopismenih ploča u Vukovaru”, zaključuje on.

Spoticanje oko Hasanbegovića i ćiriličnih ploča

Sporna je i budućnost Zlatka Hasanbegovića, kontroverznog tehničkog ministra kulture, čije micanje iz Vlade navodno traže manjinci.

“Prema našim informacijama, postoji mogućnost da mu se ponudi mjesto potpredsjednika Sabora, ali on tu ponudu još nije dobio i ako je zaprimi on će je odbiti, jer bi radije bio zastupnik”, kaže naš reporter.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.