Gošća Dnevnika u 18 bila je jedna od kandidatkinja za predsjednicu SDP-a, aktualna međunarodna tajnica stranke Karolina Leaković.
Što vas je motiviralo da istaknete svoju kandidaturu?
“Zapravo me motivirala potreba da odgovorim na zahtjeve svih onih 1.700.000 ljudi koji nisu izašli na izbore. Da im ponudim viziju jednog novog SDP-a koji odgovara izazovima u trenucima u kojima se nalazimo i koji je ljeviji od ovoga sada.”
Što SDP nije dobro komunicirao s biračima?
“Rekla bih da se SDP posljednjih nekoliko godina bavio više političkim ambicijama članova i onih koji su njime upravljali, nego političkim ciljevima. Nismo znali artikulirati ciljeve moderne socijaldemokracije, ljevice. Itekako treba građane uključiti u donošenje odluka.”
Koja su to pitanja?
“To su pitanja koja su vezana za ekonomiju, kako ostvariti punu zaposlenost, kako odgovoriti na javno-financirano školstvo, javno zdravstvo… Prije toga i kako SDP može biti socijaldemokratskiji.
Mislite da izrazito lijeva opcija u Hrvatskoj ima šanse bez suradnje s centrom?
“Ako je radikalna ljevica tražiti da obrazovanje bude javno, da žene i muškarci imaju jednake plaće, da građani budu uključeni u demokratske procese onda da, pripadam radikalnoj ljevici. To su pozicije demokratskog i socijalnog karaktera.”
Međunarodna ste tajnica SDP-a, u kojim sestrinskim europskim strankama vidite smjer kojim biste vodili stranku?
“Voljela bih da se ugleda na tendencije i gibanja koja se pokazuju u nekim strankama, da na neki način možemo slijediti ono što upravo događa u Velikoj Britaniji, SDP po modelu Corbyna.
Zoran Milanović je svoje uzore tražio u skandinavskim zemljama.
“Bliska mi je i pozicija nordijskih zemalja.”
Kako biste komentirali desetljeće pod Zoranom Milanovićem?
“Sudjelovala sam s našim, još uvijek aktualnim, predsjednikoom u profiliranju SDP-a na međunarodnoj sceni. Ja ga uvažavam, ali moram reći da se nisam uvijek slagala s onime što je on zagovarao.”
Deklarirate se kao feministikinja, koja je uloga žena u politici?
“Voljela bih da se politikom bave i sudjeluju i oni koji nisu privilegirani. Danas se njome najviše bave privilegirani muškarci. Moja je zadaća zagovarati ranije spomenuta načela.
Vjerujete li u svoje šanse?
“Ne bih se kandidirala da se nisam spremna uhvatiti u koštac s protukandidatima i protukandidatkinjama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.