Kakvu proceduru možemo očekivati u Saboru kada su Mostova jamstva u pitanju, u Dnevniku je objasnila Jelena Berković iz GONG-a.
Na pitanje može li Most dobiti svojih pet jamstava, a da ih prethodno ne odobre saborski odbori, Berković je odgovorila: “Bit će to zanimljiv eksperiment, svojevrsna škola demokracije, za one u parlamentu, ali i za nas vani. Kada se pogledaju zahtjevi Mosta, njih sedam, primjerice samo jedan – demokratizacija i financiranje političkog izbornog sustava – kada bi se samo njega rasčlanilo na zakone, ima tu zajedno bar sedam zakona. Most nije spominjao, a što je nama u GNOG-u bitno za izborni sustav, primjerice Zakon o referendumu. Kako misle to napraviti na brzinu?
Vjerojatno razmišljaju o hitnoj proceduri da se izbjegne prvo i drugo čitanje u Saboru, ali i to po Poslovniku Sabora, čak i po tom scenariju, trebaju se obrazložiti ti osobito opravdani razlozi koje zahtijeva hitna procedura. Trebamo tek vidjeti što su opravdani razlozi za hitnu proceduru. Ali, i u tom slučaju, Sabor treba dati na mišljenje određene zakonske prijedloge svim radnim tijelima u Saboru.”, kaže Berković.
Ističe da je nepoznato kako će to sve izgledati u Saboru: “Kada bi RH imala razvijenu demokratsku kulturu, onda bismo o tome mogli razmišljati. Ali kod nas primopredaja vlasti traje duže. Hoće li u 24 sata moći to učiniti, to ćemo vidjeti?
GONG traži da se poštuje procedura
Berković poručuje da GONG neće dopustiti kršenje procedure: “Ukoliko vladajuća koalicija planira kršiti proceduru, ono što mi iz GONG-a poručujemo jest da ćemo se potruditi da se upravo na tom kršenju procedure slome njihove zubi.”
Ističe i da se Sabor u ovom slučaju ne može izvlačiti da neće zahtjeve Mosta obrazložiti i zainteresiranoj javnosti. “To je procedura kroz koju se mora proći, a ona prema zakonu traje 30 dana”, objasnila je.
Berković je komentirala spekulacije da će konstituirajućoj sjednici Sabora u petak oporba primijeniti tzv. filibustering, model popularan u američkom Senatu. Objašnjava da prema hrvatskim zakonima zastupnik nema mogućnost ne prestati govoriti za govornicom kako bi se spriječilo donošenje nekog zakona.
“Kod nas je ograničen govor svakog zastupnika, ali nije ograničeno da iz opozicije daju replike i sami sebi odgovor i tako troše vrijeme”, objasnila je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.