U nastavku sjednice Hrvatskog sabora u ponedjeljak, zastupnici bi trebali imenovati pravobranitelja za osobe s invalidnošću, a zatim raspraviti prijedlog Zakona o financiranju izborne promidžbe i političkih stranaka...
Ni u ponedjeljak neće biti izglasani ostali Mostovi zahtjevi, već tek jedan, i to izmjene Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe, koji jedini ide u hitnu proceduru i kojim će se omogućiti da se iznos proračunskog financiranja stranaka ubuduće određuje na temelju poreznih prihoda, a ne rashoda, a koji je još u prošlom sazivu Sabora prošao prvo čitanje. Sve ostale izmjene zakona na kojima je Most ranije inzistirao izglasati će se, kažu u Mostu, u iduća dva-tri tjedna.
S Draženom Bošnjakovićem, predsjednikom Odbora za zakonodavstvo, uoči sjednice Odbora razgovarala je naša Katarina Brečić.
Stranke će dobiti 6, 7, 8 mil. kuna manje
Na pitanje zašto prijedlog Zakona o financiranju izborne promidžbe i političkih stranaka ide u hitnu proceduru, Bošnjaković kaže da se o tome raspravljalo i razgovaralo i u prošlom mandatu, da se prijedlog nije promijenio te da nema prepreka da ide u hitnu proceduru.
“Prijedlogom Zakona stranke će dobiti 6, 7, 8 milijuna kuna manje, a sad ukupno dobivaju 50 milijuna kuna. Kako je jedan od prvih zadataka nove Vlade donošenje proračuna, bitno je stupanje na snagu ovog zakona i zbog određivanja proračuna”, kaže Bošnjaković.
Ovrha jedine nekretnine
Izmjene Ovršnog zakona daju dobru zaštitu ovršenicima koji u ovrsi mogu ostati bez jedine nekretnine, kaže Bošnjaković. “Tada bi država našla mogućnost i dala ovršenom na raspolaganje državni stan, a ako takvih stanova ne bi bilo, išlo bi se u zakup. Takvih je predmeta na razini godine 90-ak, a ovim bi izmjenama država spasila ljude da ne ostanu bez krova nad glavom”. Pravo na korištenje takvoga stana trajalo bi godinu i pol dana.
Nitko ne zna što će reći Ustavni sud
Teško je prognozirati kako će odlučciti Ustavni sud, bilo koji sud. Ocjenu ustavnosti mogu pokrenuti, no nemam staklenu kuglu da prognoziram što će se dogoditi. Zastupnici trebaju imati određeni prostor nakon što im završi mandat, jer neka zanimanja nakon mandata neko vrijeme ne mogu obavljati, npr. odvjetnici”, kaže Bošnjaković.
Podsjetimo, prema izglasanom zakonu, samo dužnosnici koji na dužnosti provedu više od godinu dana imat će pravo na tu povlasticu. Oni sa “stažem” od tri mjeseca do godine dana imaju povlasticu 3+3, a oni koji na dužnosti budu do tri mjeseca ni na kakvu povlasticu. Izglasane promjene odnose se i na zastupnike koji su prisegnuli na dužnost u petak pa je oporba upozorila da je Ustavni sud 2012. ukinuo retroaktivno rješenje kada su ukidane povlaštene saborske mirovine.