'Povećanje PDV-a ugostiteljstvu je neprihvatljivo'

Vijesti 28. lis 201609:01 > 09:10
Ilustracija

Predstavljajući u četvrtak 27.10. 2016. detalje predložene porezne reforme, ministar financija Zdravko Marić je, uz ostalo, izvijestio kako se predlaže povisiti PDV na usluge u ugostiteljstvu i šećer sa 13 na 25 posto. Vlada Zorana Milanovića smanjila je PDV na 10 posto i nakon kratkog vremena ga bez valjanog argumenta povisila na 13 posto.

Takav potez je, smatraju u Sindikatu turizma i usluga Hrvatske, donio štetu u prvom redu hotelijerskom sektoru po pitanju novih investicija i otvaranju novih radnih mjesta, priopćili su u petak.

“Međutim i s ovom stopom PDV-a turizam je rastao po puno bržoj stopi od gospodarstva i predstavljao je u tom gospodarstvu upravo šećer koji je kroz povećanje potrošnje zasladio ovogodišnju stopu BDP-a te donio značajnu korist i ostalim djelatnostima. Sagledavajući smjernice Strategije razvoja hrvatskog turizma do 2020. postavlja se pitanje što to Vlada želi postići predloženim povećanjem PDV-a? Očito je da zacrtane ciljeve u Strategiji ovakva namjera anulira!

Ukupna turistička javnost očekivala je da će Ministar financija Marić predložiti smanjenje stope PDV-a na razinu postotka kojeg imaju hrvatskoj konkurentne turističke zemlje – na 5 do 8 posto.

Zašto Sindikat turizma i usluga Hrvatske reagira na prijedlog povećanja PDV-a ?

Ovu godinu turističku sezonu u Hrvatskoj obilježio je značajan problem nedostatka radne snage. Tradicionalne destinacije sa kojih se crpila sezonska radna snaga, kao što je Slavonija, suočene su sa sve manjim interesom mladih ljudi da rade u našem turizmu i većina njih se odlučuje tražiti posao izvan Hrvatske. Uz ugovore o radu na određeno vrijeme, neadekvatan smještaj, rad bez dana tjednog odmora, radno vrijeme od 12 i više sati na dan, loš odnos poslodavaca, gorući problem su i niske plaće koje im ne pružaju satisfakciju za uloženi rad.

U nacionalnom Kolektivnom ugovoru ugostiteljstva, proširenom odlukom ministra rada na sve pravne subjekte u djelatnosti, ugovorene su, kao zaštitna kategorija od nelojalne konkurencije, najniže bruto plaće prema složenosti poslova (od sobarice do kuhara) u tri razreda – najniži 2.900,30, drugi 3.480,35 i treći 4.205,43 kuna. Iako je u društvima u kojima djelujemo kao sindikat putem kućnih kolektivnih ugovora ugovorena znatno veća plaća, velika većina radnika u ugostiteljstvu koja radi u mnogobrojnim obrtima i nije u članstvu sindikata prima upravo minimalnu plaću. Prema istraživanjima servisa MojaPlaća.hr, prosječna neto plaća u ugostiteljstvu u prvih šest mjeseci ove godine bila je 4.175,78 kuna i u odnosu na neto plaću u gospodarstvu RH (5.418,00 kuna) bila je manja za 29,7%.

U ovom trenutku zemlje članice EU traže znatan broj ugostiteljskih radnika uz prosječnu zaradu od 1300 i više eura na mjesec za šestodnevni radni tjedan. Zarada vještih i osposobljenih kuhara zna biti i višestruko veća, svi imaju i pravo na dobivanje dijela godišnjeg bonusa, to jest dijela tzv. 13. plaće i besplatnu hranu, a tu je i dodatna zarada od napojnica.

Zadržavanje ugostiteljskih radnika u Hrvatskoj moguće je samo povećanjem plaće, boljim i humanijim uvjetima rada i drugačijim odnosom poslodavca prema tom radniku.

Poslodavcima i vlasnicima društava i obrta u ugostiteljstvu i turizmu suočenima sa neadekvatnom poreznom politikom, brojnim i nelogičnim parafiskalnim davanjima i neriješenim turističkim zemljištem, jedini prostor za uštedu predstavljaju radnici. Hrvatska Vlada mora najzad omogućiti ovoj djelatnosti poziciju koju zaslužuje, a nakon toga, kroz tripartitni socijalni dijalog, dovesti poslodavce u poziciju da promijene svoj odnos prema radniku.

Predsjednik Turističkoga poslovnog vijeća pri HGK Franco Palma upozorio je da turističke tvrtke nisu mogle naći ni dovoljan broj sezonaca, a o kvalitetnoj radnoj snazi da se i ne govori.

“Treba ulagati u proizvod, ali u konačnici bolji proizvod bez dovoljno radnika ne znači ništa. Moramo nešto mijenjati”, rekao je Palma.

Ovakav prijedlog Ministra financija Marića zasigurno nije promjena koja će u odnosu na sadašnje stanje u hrvatskom turizmu donijeti boljitak”, navodi se u priopćenju Sindikata turizma i usluga Hrvatske.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.