Zajednice mogu upravljati resursima, bez države i tržišta

Vijesti 05. stu 201610:25 > 10:30
REUTERS/Sergio Perez

Zajedničko dobro (commons) je koncept i praksa koji je postao poznat široj javnosti nakon što je Elinor Ostrom dobila Nobelovu nagradu za ekonomiju jer je empirijski dokazala da zajednice korisnika mogu održivo upravljati prirodnim resursima bez izravnog utjecaja države i tržišta.

Institut za političku ekologiju i Zelena europska fondacija zato će 7. studenog u Zagrebu u kinu Europa održati seminar posvećen upravo ovakvom održivom upravljanju resursima.

“Koncept zajedničkog je proširen i na društvene resurse te na različite kontekste uključujući i urbani. Proširili su se i radikalniji te kritičniji pristupi zajedničkog posebice u kontekstu raznih urbanih društvenih pokreta koji se bore protiv privatizacije, komodifikacije i komercijalizacije gradova. Prakse samoupravljanja i upravljanja urbanim resursima od strane zajednice su uvedene ili ponovno uvedene u gradove širom Europe. Primjerice, u Ateni djeluje mreža solidarnih praksi zajedničkih dobara koje pružaju hranu, stanovanje pa čak i zdravstvene usluge ljudima koji su pogođeni godinama politike štednje. U Bolonji je lokalna vlast čak usvojila regulativu kako bi omogućila suradnju sa zajednicama u proizvodnji i obnovi urbanih zajedničkih dobara. U Barceloni je građanska platforma “Barcelona zajedno” pobijedila na lokalnim izborima i pokušava stvoriti okvir za upravljanje urbanim zajedničkim dobrima u različitim sektorima”, navode organizatori.

Seminar će predstaviti zanimljive primjere urbanog zajedničkog kroz zajedničke upravljačke prakse i borbe za zajednička dobra u Madridu, Berlinu, Beogradu, Sarajevu, Mariboru i Zagrebu.

Isto tako će pružiti prostor za razmjenu izazova u raznim praksama zajedničkog urbanog upravljanja kao i za razmjenu konfrontacijskih taktika protiv ograđivanja gradskih zajedničkih dobara i privatizacije gradskih javnih dobara. Cilj seminara je među lokalnim sudionicima potaknuti debatu kako da se modeli urbanih zajedničkih dobara i samoupravljanja umnože, unaprijede, podrže i zaštite u gradovima regije, navode oni u najavi.

Govore Tomislav Tomašević (Institut za političku ekologiju), Lucia Lois (El Patio Maravillas) i Marco Clausen (Nachbarschaftsakademie), zatim Iva Čukić (Ministarstvo prostora), Alma Midžić (Crvena) i Matic Primc (Iniciativa mestni zbor), a u diskusiji na kraju seminara Iva Marčetić, Mislav Žitko, Dušica Radojčić, Teodor Celakoski, Janja Sesar, Enes Ćerimagić, Iris Beneš, Svibor Jančić, Cvijeta Bišćević i Nikola Zdunić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.