'Bolje da ga vozač vozi na skijanje nego da izazove nesreću'

Vijesti 15. pro 201408:34 > 08:35
N1

Gost današnje emisije Novi dan bio je ministar uprave Arsen Bauk koji je komentirao slučaj navodnog trgovanja potpisa između predsjedničkih kandidata. Istaknuo je: "To je dobra pouka i za građane da malo bolje prouče što potpisuju."

Predsjednički kandidat Ivan Sinčić te kandidati koji nisu prikupili dovoljno potpisa za predsjedničku utrku don Ivan Grubišić i Ivan Rude navodno su međusobno trgovali potpisima. “Na svakom potpisnom listu mora biti ime i prezime kandidata pa, ako se to i dogodilo, u najmanju ruku možemo reći da su kandidati malo prevarili birače“, naglasio je Bauk.

Ipak, ministar smatra kako su i birači trebali biti oprezniji. “Ne bih otkrio toplu vodu kada bih rekao da ako netko stavi list na stol bez imena osobe da je to manipulacija. No, nije mi normlano da devet do deset tisuća građana nešto potpiše, a da nitko nije provjerio što potpisuje”, naglasio je Bauk.

Kako je nadležno tijelo za provedbu i regularnost izbora Državno izborno povjerenstvo (DIP) najavilo za danas  sjednicu na kojoj će raspraviti ovaj slučaj. No iz DIP-a prošli tjedan poručili, kako je, prema trenutnom stavu, kanidatura Ivana Vilibora Sinčića važeća i bila bi važešća pa čak i ako DORH istragu. “Odluka DIP-a mora biti primjenjiva za sve slične slučajeve. Ne bi bilo u redu da govorim DIP-u što da radi budući da dolazim iz stranke koja na izborima ima svog kandidata. No sigurno je da podaci koji su prikupljeni moraju biti korišteni u svrhu za koju su skupljeni”; istaknuo je Bauk.

“Neizvedivo je da birači provjere je li njihov potpis završio kod pravog kandidata”

Na pitanje bi li sada bilo pravedno otvoriti te kandidacijske liste kako bi građani imali uvid u njih te mogli provjeriti je li njihov potpis završio na potpisnoj listi onog kandidata kojem su željeli dati podršku. “Tehnički to bi bilo neizvedivo. To je oko 600.000 potpisa i da ih netko pregleda, trebalo bi mu tri do četiri mjeseca. Ako su birači potpisali prazan listić, na neki način su i dopustili da se dogodi ova situacija”, naglašava Bauk te dodaje: “Ako postoji sumnja, policija i DORH bi trebali istražiti slučaj”.

Bauk se prisjetio i kada je na izborima u Trogiru 2009. nekoliko minuta prije ponoći promijenjen kandidat HDZ-a, no tvrdi kako se tada time nitko nije ozbiljnije bavio. “Sada su ove teme u većem fokusu javnosti”, kazao je Bauk.

Ozbiljniji i neozbiljniji kandidati

Komentirao je i izjavu predsjedničkih kandidata kako zbog cijelog slučaja sumnjaju u vjerodstojnost izbora. “Ako je vjerovati anketama, dvoje kandidata koji imaju prednosti i nisu iskazali sumnju su ozbiljniji, a možemo reći kako ovo su ovo drugo dvoje neozbiljniji kandidati. Svi kandidati koji sumnjaju nek iskoriste svoje zakonsko pravo da dođu u Ministarstvo uprave i na CD-u preuzemu registar birača”, naglasio je Bauk.

Ponovio je kako će za ove izbore, kada se 17. prosinca zaključe birački potpisi biti 3 milijuna i 700 tisuća birača. U dijaspori se zasad aktivno registriralo ispod 10.000 birača. Dodao je kako za drugi krug izbora neće vrijediti novi Zakon o prebivalištu.

Pred kraj je komentirao i odlazak ministra zdravlja Siniše Varge koji je na zimovanju bio sa službenim automobilom Vlade. “To nije u suprotnosti sa Vladinom odlukom da najviši dužnosnici koriste 24 sata dnevno službeno vozilo. Da imam dozu populizma rekao bih da to nije prihvatljivo. No bolje da se ode s vozačem da se ne izazove prometna nesreća što je moguće zbog posla koji se radi. Postoji razlog zašto postoji takva odredba. S pravnog aspekta, to je u skladu s tom odlukom koja je bila na snazi i u prijašnjim vladama”, objasnio je Bauk.