Zagrebačka obitelj ugostila sirijskog pisca za Božić

Vijesti 25. pro 201618:00 > 18:04
N1

20 hrvatskih obitelji na Božić ugostile su izbjeglice. N1 je bio na božićnom ručku zagrebačke obitelji koja je ugostila sirijskog pisca.

Kampanjom Božićni ručak s izbjeglicom Isusovačka služba za izbjeglice spojila je 20 hrvatskih i oko 50 izbjeglica koje su ovaj Božić provele zajedno.

Said Zoulkefel, izbjeglica iz Sirije i nadahnuti pisac i pjesnik, pridružio se božićnom ručku jedne mnogobrojne hrvatske obitelji.

Siriju prije rata opisuje upravo riječima – lijepom, jednostavnom i mirnom zemljom. Zemljom u kojoj se obrazovao i iz koje je često odlazio kako bi pisao, sve dok se više nije mogao vratiti.

“Kada je došao rat u Siriji, boravio sam kao turist u Ukrajini. Čekao sam da završi rat, no rat nije završio nakon godinu dana, ni nakon dvije godine i sada je već prošlo šest godina”, prepričao je.

Iz Ukrajine pridružio se izbjegličkoj koloni na zapadnobalkanskoj ruti te s njima stigao u Austriju. No iz Austrije su ga vratili natrag u Hrvatsku jer bio jedan od onih koji je prvi put registriran u Hrvatskoj pri ulasku u Europsku Uniju.

“Svejedno je ostajem li ja u Austriji ili Ukrajini, sve što želim je imati sređen život”, priznao je Said Zoulkefel.

Da će uskoro imati sređen život, zbog političkih i životnih okolnosti, teško je očekivati. No, jedna obitelj svjesna svojeg mira i životne sreće pozvala ga je na svoj božićni ručak.

“Meni se to čini nešto čisto normalno jer velim stavila sam se u poziciju kako bi bilo meni da sada na ovakav dan odem u neku tuđu zemlju gdje nemaš nikog svoga, ne znaš jezik, ne znaš običaje”, rekla je domaćica Božićnog ručka Đurđica Kaplan.

Pogotovo, tvrdi, kada gleda prizore iz Sirije ovih dana.

“Teku suze, a pogotovo sam slaba na djecu jer odma metnem sebe sa svojim unučadima, da sada po zimi po hladnoći pa kad vidite onu malu dječicu, one bombe oko njih, nemaju vode. Ja mislim da tu nemate riječi, da se tu nema što reći”, dodaje Đurđica.

Saida i Đurđicinu obitelj povezala je Isusovačka služba za izbjeglice koja je oslonac izbjeglicama već više od dvadeset godina.

“Sretni smo i ponosni da smo mogli omogućiti susret tim dviju zajednicama i zadovoljni smo što smo se kao Hrvati pokazali otvorenog srca”, istaknuo je voditelj Isusovačke službe za izbjeglice Tvrtko Barun.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.