Njemačka, a ni Austrija neće dopustiti maltretiranje turista

Vijesti 13. sij 201708:16 > 08:17
Dusko Marusic/PIXSELL

U temi dana smo s nama je uživo telefonom iz Bruxellesa bio europarlamentarac Ivan Jakovčić.

U prvom redu, komentirao je upozorenje šefa slovenske diplomacije Karla Erjavca da će Slovenija raditi probleme u tranzitu stranim turistima i to zbog Odluka arbitražnog suda oko Piranskog zaljeva, koja se očekuje ove godine.

Ustvrdio je da je “naivno i smiješno, odnosno nije moguće vjerovati da Austrija i Njemačka, pa ni Hrvatska, neće reagirati ako netko bude maltretirao turiste”.

“Pisao sam Europskoj komisiji pa i europskoj povjerenici za transport i komunikacije, Slovenki Violeti Bulc i pitao je što misli o tome i što će napraviti ako dođe do takvog pokušaja zaustavljanja slobode kretanja usluga i ljudi. Treba vidjeti kako će draga kolegica Buls reagirati”, rekao je Jakovčić, dodajući da “nema smisla to što Slovenija radi zadnjih mjeseci, odnosno godinu dana”.

Što se tiče reakcija drugih europarlamentaraca, navodi da svi sa čuđenjem gledaju ovaj sukob, kako predsjednik parlamenta i njegova Europska pučka stranka, tako i socijaldemokrati i liberali.

“Svi su jako jako iznenađeni takvim potezima i najavama, jer je protueuropski zaustavljati ljude na granici zbog tih razloga, to je smiješno”, kazao je.

Misli da se Hrvatska u arbitražnom postupku postavila principijelno, premda je taj proces “kontaminiran i ne može ići naprijed”.

“Ako će netko donositi odluke, neka, ali arbitraža ne može dalje. Mislim da su sve hrvatske vlade do sada napravile dobre poteze, mada se mogu očekivati neki pritisci. Vjerujem da će naš uspjeh ipak biti okrunjen, jer je način na koji je Slovenija radila degutantan i to ne može biti prihvaćeno”, kazao je Jakovčić.

Ne vjeruje ipak da će biti sankcija prema Hrvatskoj od strane Europske komisije nakon odluke o arbitraži, budući da je predsjednik Borut Pahor već naputio njihovo ministarstvo vanjskih poslova da priprema njenu objavu.

“Mislim da sankcija ne može biti, jer arbitraža nema veze s pristupnim ugovorim. Sankcije ne dolaze u obzir. Možda sam slijep s zdravim očima, ali to mislim. Mogu postojati eventualno pritisci zemalja. Arbitraža ipak još traje i mislim, usotalom, da Slovenci unaprijed slave bez obzira na odluku. Mislim da ne moramo prihvatiti kontaminiranu odluku i proces”, kazao je, ponavljajući da sankcija neće biti, ali pritisaka možda da.

Ne vjeruje u bilateralno rješenje ovog pitanja.

“Mislim da lijevo-liberalna vlada u Sloveniji, koju intimno podržavam, radi grešku poput Borisa Tadića u Srbiji i Zorana Milanovića u Hrvatskoj: pokušava se dodvoravati desničarima, voditi nacionalističku politiku, što za nju neće polučiti uspjehe. Naša vlada desnog se neće moći dogovoriti s lijevom. Osim toga, postavili su žilet-žicu na granici, ne žele priznati teran, najavljuju osporavanje prometa turista prema Hrvatskoj, dakle, to je klasična desničarska politika koja će im se obiti o glavu”, kazao je Jakovčić.

Slovenija je najavila i tužbu protiv EK i hrvatske i to zbog priznanja Komisije da se teran proizvodi u Hrvatskoj, što Jakovčić smatra prilično jednostavnim slučajem, mada će se zakomplicitrati.

“Svi znaju da se u Istri porizvodi teran – postoje knjige stare stotinu godina koje ga spominju. Osobno sam dao Europskoj komisiji etikete vina stare i 70 godina, imao desetke razgovora na tu temu”, kazao je. Pohvalio je rad Ministarrstva poljoprivrede po ovom pitanju, u prvom redu prošlog ministra Davora Romića. Prognozira da ćemo dobiti tu satisfkciju da ćemo moći na etiketi koristiti naziv teran, premda je moguće da će uz to morati pisati “Hrvatska” ili “Istra”.

“Doživljavam tužbu normalnom, jer ako ne budemo zadovoljni odlukom EK, mi moramo tužiti Sloveniju”, navodi.

Komentirao je i činjenicu da je MOL objavio dio odluke oko arbitraže oko Ine, što je proizvelo ogorčenje, jer Hrvatska nije uspjela dokazati korupciju i mito.

“Nisam vidio najnovije priopćenje, no ono što sam pročitao mene dosta začuđuje. Sve govori da je bilo značajnih koruptivnih radnji kod kupovine upravljačkih prava od strane MOL-a i mislim da će ta odluka suda imati ozbiljne reperkusije na odluke suda u Hrvatskoj. Zato mi je vrlo, vrlo, vrlo čudna i nevjerojatna ta odluka suda”, kaže on.

Upitan je koliko partnera imamo u EU, na čiju podršku možemo računati, kad je riječ o ovim temama. On smatra da je Andrej Plenković bio vrlo ugledan i efikasan europarlamentarac, ima visoki ugled u EPP-u i u odnosima s Jeanom Claudeom Junckerom, ali drugima u parlamentu, socijaldemokratima i liberalima.

“Koliko će on taj kapital iskoristiti, vidjet ćemo”, kazao je. On, primjerice, više ne nastupa u ime 28 članica kao vođa izalanstva EP za Ukrajinu, već jedne zemlje članice i kada se radi o slučajevima poput njegovog “dobronamjernog puta u Ukrajinu”, kada je predložio hrvatsku pomoć u mirnoj reintegraciji ukrajinskih pokrajina, Plenković, smatra Jakovčić, “mora izbalansirati što će raditi”.

“Ima dobar kapital, ljudi ga jako cijene i nadam se da će to pretvoriti u uspješnu politiku”, kazao je.

Ocjenjujući ukupnu hrvatsku vanjsku politiku u svjetlu nedavnih događaja – od pritisaka oko arbitraže do neriješenih pitanja u regiji, Jakovčić kaže da su startne pozicije Vlade u Bruxellesu jako dobre, no ističe postupke Kolinde Grabar Kitarović.

“Plenković i Stier mogu biti strpljivi, temeljiti i ozbiljni da bi razrješili pitanja, ali hoće li biti uspješni, to je drugo. Naime, u vanjskoj politici imamo čudnu situaciju – ne mogu ne spomenuti predsjednicu i njezin put u SAD. Takva situacija, da se slika ispred ograde Bele kuće i na taj način opravdava put, to je vrlo, vrlo loše odjeknulo i s tim se moramo suočiti. I to je dio naše vanjske politike”, kazao je.

Komentirao je i Plenkovićeve poteze kod kuće, odnosno najavu osnivanja povjerenstva za suočavanje s prošlošću zbog postavljanja ploča ZDS.

“Mislim da je veliko razočaranje s ovom vladom što nisu imali hrabrosti maknuti tu ploču. Neki drugi premijer iz redova HDZ-a bi to učinio; ne mislim na Oreškovića, ali mislim na Kosor, a moguće i na Sanadera. Oni bi to maknuli”, kazao je, dodajući da je moguće da je to provokacija prema Plenkoviću. Što se tiče povratka Ine i prodaje HEP-a, smatra da “politika Martine Dalić teško može držati vodu”. Pita i je li nam potrebna ina u “ovim konstelacijama, kada fosilna goriva odlaze u povijest ili bi bilo bolje da tražimo partnere da zatvorimo pitanje Ine”.

“Ako sve podržavimo, to ćemo opet morati privatizirati za par godina”, predviđa.

Koliko je izgledno uvođenje eura i ulazak u Schengensku zonu do kraja mandata ove Vlade, upitan je zatim.

Misli da je uvođenje eura praktički dobra pozicija, jer ovisimo o turizmu, a turisti koriste eure.

“To je pozitivno. Trebat će koja godina, stručnjaci kažu 4 ili 5, možda će Vlada zajedno s guvernerom postići to i prije. Schengen nije pred vratima, ali i on će se dogoditi”, procjenjuje Jakovčić. To bi mogla biti dva ključna elementa rada Vlade, po pitanju članstva u EU, što će oni pokušati pretvorati u vlastiti uspjeh, ali to će, ističe IDS-ovac, biti uspjeh svih nas, nešto što će biti dobro za našu državu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.