'Čini se da Plenković nije birao ministra obrazovanja'

Vijesti 27. sij 201712:36 > 12:38
N1

Kominikacijski stručnjak Krešimir Macan i Ivan Rimac s Pravnog fakulteta u Zagrebu komentirali su u programu N1 Televizije prvih sto dana Vlade.

“Puno samohvale, pogotovo za ovu mlaku Vladu, pogotovo jer su u ovih sto dana imali samo jedan konkretan potez kojeg je zapravo pripremila prošla vlada, isto HDZ-a i Mosta, a to je porezna reforma. Druge ministre gotovo da uopće nismo vidjeli. Jesmo, moram priznati, vidjeli smo ministra Tolušića, doduše ne njegovom zaslugom nego zbog cijelog niza incidenata zbog proizvoda zaraženih salmonelom. Drugih ministara gotovo nije bilo, nikakvih najava strategija i dubljih analiza nije bilo. Vidjeli smo samo premijera koji je k tome, komunikacijski gledano, govorio u prvom licu, kao da Vlada iza njega ne postoji”, komentirao je profesor Ivan Rimac.

“Mislim da je trebao apaurin svima, cijeloj hrvatskoj javnosti. Koliko god nije bilo jasne komunikacije ili je bilo previše samohvale od strane premijera, on pokazuje samouvjerenost, on misli da to može povući, a zasad ima i stabilnu podršku Petrova.

Porezna reforma jest dobar potez. Zadovoljan sam kada su smirene tenzije u društvu. Čini se da žele nešto napraviti. Tolušić je dobro zajašio tu neman i okrenuo priču na kvalitetu hrane.

Drugi ministar koji se pojavljivao u javnosti jest ministar okoliša.

Plan gospodarenja otpadom koji je kontroverzan i moramo provesti taj plan do kraja godine kako bismo izbjegli plaćanje penala Europskoj uniji. Mislim da je dobra stvar da se komunicirana mlaka vodica. Ministar Marić vrlo dobro komunicira, on nije ni s kim ušao u konflikte. No, to se može neko vrijeme da svi budu zadovoljni”, dodao je komunikacijski stručnjak Krešimir Macan naglašavajući kako je pitanje je vremena kada će sindikati pitati kada će se njihovi pregovoreni umjeti dizanja osnovice plaća u javnim službama povećati.

“Trebao nam je time out – i državi i Vladi. Rekao bih da je dobro iskorišten. Premijeru paše da nametne europske teme. No, onda imamo problem s ministrom vanjskih poslova. Što on onda radi?”, upitao se Macan.

Rimac pak smatra kako je nova vlast u prvih sto dana imala ‘premalo aktivnosti i koncepcijskih najava’.

“Ne vidim da se Vlada uopće integrirala. Problematičan je ministar obrazovanja i znanosti, on se čak nije ni branio. Predstavlja teret i premijeru i Vladi. Premijer je možda smirio tenzije u javnom govoru, ali on se tu ponaša isključivo i ne želi uzeti u obzir druga mišljenja. Tako se ponaša i u slučaju preuzimanju Ine i prodaji HEP-a, koju je donio jedino da spriječi dulje analize zašto je Hrvatska izgubila u arbitražnom procesu. Pritom je napravio elementarne progreške koje nitko ne radi – da najavite nešto kupiti, a ne znate koja je cijena”, kazao je Rimac.

Macan je premijerovu objavu na Badnjak kako ‘vraća Inu u hrvatske ruke’ objasnio kao izvanredno krizno komuniciranje.

“Samo nije morao postaviti tako visok cilj. Isto kao kad Bernardić kaže da će izići na lokalne izbore u Zagrebu s HNS-om ako kandidat bude iz SDP-a. Ne zatvarate si pregovaračku poziciju takvim stavom i onda idete pregovarati. Premijer, karakterno gledano, neće lako prihvatiti povlačanje s neke pozicije”, smatra Macan.

“Taj ego počinje sve više izlaziti na van, a premalo priprema neke odluke. Ovo je bio jedan božićni poklon, a ispalo je kukavičje jaje. To je isto kao i branjenje ministra obrazovanja”, dodao je Rimac.

Macan je upozorio kako su Plenkovića dočekale neke neriješene situacije u HDZ-u.

“Moramo mu priznati da je naslijedio povijest nesretnih odnosa s plagijatorima u HDZ-u. Ako se odredi jednom prema tom problemu, mogli bi se izbvući ostali slučajevi o ostalima”, rekao je implicirajući na slučaj s potpredsjednikom Sabora Milijanom Brkićem.

“Prošla Vlada je puno brže reagirala, a imali su četiri kandidata za ministra branitelja. Istina, tada je i Most bio agilniji. Čini se da Plenković nije ni birao tog ministra obrazovanja. Čini se da mora očuvati taj svoj kadar ministara”, dodao je Rimac.

“Plenković očito nije bio upućen u pozadinu ministra Barišića. Kod Crnoje je sve bilo očigledno, a oko Barišića je podijeljena akademska zajednica, a nije niti toliki pritisak medija”, složio se Macan.

“Zasad se premijer nada da će Rektorski zbor odreagirati. Neće tako oprati ministra, nego će imati neku drugu instancu za pozvati se. U ovom trenutku Plenković to gura nekom drugom, isto kao i ploču u Jasenovcu. No, njemu se sve to vraća. Spomen-ploča mu se vrlo oštrom retorikom vratila natrag iz Srbije, i on nije imao odgovora na to. Hoću reći da svako odgađanje riješavanja problema se vraća natrag”, upozorio je Rimac.

“Plenković radi taj kompromis jer se još ne želi zamjerati tom krajnje desnom dijelu HDZ-a, Hasanbegoviću i toj ekipi. Neutralizira prostor”, smatra Macan.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.