Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, u šibenskom Muzeju pobjede i oslobađanja Dalmacije izloženo je u petak šest panela s izložbe 'Anna Frank – povijest za sadašnjost', koji su bili sporni ravnatelju šibenske Tehničke škole Josipu Belamariću pa je izložba nakon jednog dana povučena.
Izložba je otvorena čitanjem ulomaka iz ‘Dnevnika Anne Frank’.
“Pokušali smo nekako da skinemo sram sa svog lica, nakon onog što se dogodilo u Šibeniku, jer mnoge od nas je sramota. Vjerujemo da ćemo je s ovim makar malo skinuti, barem malo, jer to ne može proći tek tako. Htjeli smo prikazati te ‘sporne’ panele, koje je netko organizirano htio skinuti uoči dana holokausta, spomena na nevine žrtve, njih preko šest milijuna koliko ih je bilo uništeno u tvornicama uništenja”, rekao je Zoran Restović, predsjednik Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Šibensko-kninske županije i podsjetio kako je u Drugom svjetskom ratu ubijeno preko 80 posto pripadnika židovske zajednice u Hrvatskoj.
Sporni paneli na kojima je opisano što se tijekom Drugoga svjetskoga rata događalo u Hrvatskoj izloženi su u prednjoj prostoriji Muzeja pobjede. Oni su dio međunarodne izložbe čiji je dio postava uvijek lokalan, a na hrvatskih šest panela prikazana su tako domaća djeca, žrtve rata. Šibenskom ravnatelju zasmetalo je, kako je izjavio, što su partizani prikazani ‘kao cvijeće’, za razliku od ustaša koji su portretirani kao zločinci koji su klali Židove i izgladnjivali djecu pa je tražio da se ti, po njemu, sporni paneli uklone, na što je podsjetio i Restović.
“Tamo ste mogli pročitati stavove kako su tamo partizani prikazani kao cvijeće, a ustaše kao zločinci. To je možda i najveća istina zbog kojeg smo se i danas okupili. Točno je, ustaše su bile zločinci i cijeli svijet će kritizirati zločince, a partizani jesu bili cvijeće i ostat će cvijeće”, rekao je Restović.
Partizani su se borili za jedno novo društvo koje su uspjeli postići, istaknuo je Restović, a tko im želi kopati po greškama, neka to čini slobodno, neka traži što hoće.
“Ja bi volio da nađe ono što smo prezentirali kao drugi artefakt izložbe, a to je knjiga s 83 tisuće ubijenih ljudi u Jasenovcu. Oni imaju ime, prezime, datum i mjesto rođenja, ime oca, majke, djeda. Ja bih volio da od tih njihovih 400-500 tisuća ubijenih, o kojima je i ravnatelj škole govorio, ja bi volio da oni do makar četiri tisuće uspiju zapisati po imenima, a za to bi valjda i mi mogli opravdati partizane, koji su na takav način rješavali nešto ’45-te nakon svega onog što su prošli”, poručio je u Muzeju pobjede.
Šibenski antifašisti u Muzeju pobjede otvorili su peticiju mladih Šibenika za smjenu ravnatelja Tehničke škole Josipa Belamarića, jer smatraju da ‘takav čovjek ne zaslužuje da vodi školu i ne može odgajati generacije naše djece i naših unuka’.
U sklopu programa, organizirane su projekcije dokumentarnog filma o ustaškom koncentracijskom logoru Jasenovac i filma o životu Anne Frank.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.