U Hrvatskoj je prodaja alkohola i cigareta mlađima od 18 godina zabranjena, no tu bi dob trebalo dodatno povećati smatra radna skupina stručnjaka koja je izradila nacrt Minimalnih standarda prevencije ovisnosti u odgojno-obrazovnim ustanovima, a koji je Vladin Ured za suzbijanje zlouporabe droga ovaj tjedan uputio u javnu raspravu
Povećanje minimalne dobi potrebne da bi se ostvarila prodaja duhanskih proizvoda i alkohola jedna je od mjera predloženih u tom dokumentu, u dijelu “Učinkovite preventivne intervencije u srednjkoškolskoj dobi”.
“Radna skupina nije precizirala kolika bi minimalna dob bila optimalna. Ostavljena je ovakva, načelna preporuka kako bismo vidjeli reakcije šire javnosti, osobito stručne, i kako bi se tijekom javne rasprave iskristalizirao određeni stav. Ako se prihvati ovakav dokument, i ta bi odredba postala obvezna”, rekla je Sanja Mikulić, zamjenica ravnatelja Vladina Ureda za suzbijanje zlouporabe droga za Jutarnji list.
Radnu skupinu, kojom je koordinirala Agencija za odgoj i obrazovanje, činilo je sedam relevantnih stručnjaka, među kojima i dvije stručnjakinje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz područja prevencije ovisnosti. Ovakav je prijedlog, kako doznajemo, posljedica inozemnih istraživanja koja su pokazala da podizanje minimalne dobi u kojoj je legalna konzumacija alkohola smanjuje uporabu alkohola u kasnijoj dobi.
Hrvatski maloljetnici pri vrhu su europskih zemalja kad se radi o pijenju alkohola i pušenju. Prema podacima Europskog istraživanja o pušenju, pijenju i uzimanju droga među učenicima u dobi od 15 i 16 godina (ESPAD) iz 2015. godine, trećina ispitanika pušila je u proteklih mjesec dana, a 22 posto ih puši svaki dan: prosjek 36 zemalja u kojima se provodilo istraživanje je 12 posto. Alkohol je pak pilo u zadnjih 30 dana njih 55 posto, a 47 posto ih se u istom periodu opilo. Udio onih koji se opijaju dramatično raste: prije 20 godina takvih je bilo 28 posto.
Iako Hrvatska legalnom minimalnom dobi za konzumiranje alkohola ne odskače od europskog prosjeka, struka ozbiljno upozorava da najveći problem leži u nedostatnom nadzoru primjene postojećih propisa. Prema podacima koje nam je dostavio MUP, policijski službenici su tijekom cijele 2016. godine otkrili tek 19 slučajeva davanja alkohola maloljetnicima! Od toga, 16 takvih slučajeva otkrili su u kafićima, te tri na otvorenim prostorima, javnim skupovima i drugim mjestima. Godinu dana ranije situacije je bila slična: policijski službenici, koji su po Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti, zajedno s turističkim inspektorima zaduženi za nadzor primjene zabrane točenja alkohola maloljetnicima, otkrili su 20 slučajeva. Turistički inspektori bili su nešto uspješniji: utvrdili su 70 takvih slučajeva od 1. siječnja do 31. prosinca 2015., piše Jutarnji list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.