Čistačice KBC-a Osijek: Istom krpom čiste ambulante i WC?

Vijesti 06. velj 201721:45 > 21:51
Ilustracija

KBC Osijek u ovom trenutku zapošljava 210 spremačica i još 80 ljudi pomoćnog osoblja. No vrlo se često zna dogoditi da je na pojedinim odjelima i klinikama i do 40 posto spomenutog kadra na bolovanju, tvrdi doc. dr. sc. Željko Zubčić, ravnatelj KBC-a Osijek.

Kako je na papiru broj nemedicinskog osoblja u odnosu prema medicinskom diskutabilan (recimo da osječka bolnica, s 3000 zaposlenih, zapošljava nešto više od 500 liječnika, nap.a.), u Ministarstvu zdravstva ne želi ni čuti za zapošljavanje novih čistačica. Tako se ovih dana, prema riječima bolničkog osoblja, dogodilo da cijelu Kliniku za internu medicinu, koja se sastoji od sedam zavoda, dnevne bolnice i Odjela intenzivnog liječenja, po jednoj smjeni čiste samo dvije čistačice, piše Glas Slavonije.

Same su čistačice ogorčene trenutačnim stanjem, jer, tvrde, nisu im osigurane čak ni krpe za čišćenje. Tako jedna od njih (podaci poznati redakciji, nap.a.) kaže kako po klinici imaju samo devet mopova za čišćenje, a samo po jednoj smjeni za jednu bi ih čistačicu trebali imati pet. Zbog činjenice da nema dovoljno osiguranih krpa, tvrde djelatnice, istim krpama čiste i toalete i ambulante i sobe za pacijente, i to od onih gdje leže plućni bolesnici, u Zavodu za pulmologiju, do onih u Zavodu za gastroenterologiju. Nerijetko, kažu, istim krpama i pet dana čiste i sale za koronarografiju, pa su brisovi na bakterije, tvrde, često pozitivni. Čistačicama pomaže i spomenuto pomoćno osoblje, no one su i zbog toga ogorčene, jer pomoćno osoblje za isti posao ima koeficijent 0,72, a one rade prema koeficijentu 0,61 te, primjerice, nemaju dodatke koje ima osoblje zaposleno u Zavodu za plućne bolesti zbog rada u posebnim uvjetima iako su često na zamjeni u tom zavodu.

U ravnateljstvu bolnice zgranuti su navodima da bi netko istom krpom čistio različite zavode te napominju kako se takvo što ne smije raditi, ali i kako se upravo preko europskih konzultanata snima situacija s nezdravstvenim osobljem.

”Ministarstvo preko europskih konzultanata provodi snimak situacije nezdravstvenog osoblja, nakon čega će dati preporuke. Brojčano je stanje takvo da u Ministartsvo gledaju koliki je ukupan broj nezdravstvenog osoblja. Prošla je uprava 2015. promijenila sistematizaciju i uvela službu za uslužne djelatnosti te u sklopu nje odjel za čišćenje. Jedna je gospođa dobila koeficijent za taj posao, a nije to ustrojila, pa smo morali raditi od nule i sve ponovno ustrojavati kako bi sve čestačice bile u istoj službi. Uveli smo radne naloge da se točno zna koja je čistačica očistila koju površinu, i to po imenu i prezimenu. Sve ustrojavamo od početka, kontroliramo ih nevidljivim markerima i znamo koliko čiste. Prema protokolu čišćenja zna se koje su površine u dodiru s pacijentima i one se markiraju. Drugog dana, ako je marker nedirnut, znamo da tu nije prošla čistačica s krpom”.

Stav ravnatelja Zubčića je da bi administrativni dio bolnice i hodnici mogli ići u Outsorcing, dok smatra kako operacijske sale ne bi trebale u Outsorcing, piše Glas Slavonije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.