Sjednica Međuvladinog mješovitog odbora za provedbu sporazuma između Hrvatske i Mađarske o zaštiti prava manjina u četvrtak se održala u Zagrebu nakon četverogodišnje stanke, što je jasan znak poboljšanja odnosa između dvije države, zaključili su članovi tog odbora.
Održavanje 13. sjednice Međuvladinog mješovitog odbora (MMO) je “jasan pokazatelj pozitivnog pomaka u odnosima između naših država”, rekao je u uvodnom govoru sastanka državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, ujedno i supredsjedatelj hrvatskog dijela MMO-a.
MMO je osnovan temeljem sporazuma između Hrvatske i Mađarske o zaštiti prava manjina, s ciljem praćenja provedbe sporazuma. Njegove članove su imenovali vlade RH i Mađarske, a čine ga predstavnici nacionalnih manjina i predstavnici resornih ministarstava.
Hrvatska manjina u Mađarskoj i mađarska manjina u Hrvatskoj uživaju visoku razinu manjinskih prava, te se i u europskim okvirima teško može pronaći bolji primjer zaštite nacionalnih manjina, sukladan svim ratificiranim međunarodnim konvencijama i najvećim standardima zaštite, istaknuo je Milas.
To je potvrđeno i u studenom 2016. u Beču, na tematskoj sjednici Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), gdje su hrvatska i mađarska strana imale priliku predstaviti taj Odbor kao ogledni primjer drugim državama, naglasio je Milas.
“Nadam se da ćemo i danas pokazati da se ta suradnja nastavlja i unaprjeđuje kroz tradicionalno dobru priču na polju kulture, obrazovanja, kroz prekograničnu suradnju i kroz ono što mislim da je jako važno, a to je razvoj prometne infrastrukture”, zaključio je hrvatski supredsjedatelj.
Povjerenik ministra vanjskih poslova i trgovine Mađarske i supredsjedatelj mađarskog dijela MMO-a Ferenc Kalmar rekao je kako Odbor nije bio u prilici sastati se u protekle četiri godine “prije svega zahvaljujući političkom okruženju u kojem je Hrvatska tada bila”, no da su usprkos tome održavani kontakti između dviju strana. Kalmar je otkrio da u Mađarskoj sudjeluje u radu još šest takvih odbora, no da onaj s Hrvatskom najbolje surađuje.
“Htio bih naglasiti da u Europi postoje razmišljanja prema kojima bi trebalo zapravo na istoj razini upravljati pitanjem autohtonih manjina i onih migranata koji sada dolaze u Europu. Mi držimo da to nije ispravno i da se to poravnavanje ne bi trebalo činiti”, istaknuo je Kalmar.
Naglasio je i činjenicu da je u Mađarskoj ova godina proglašena godinom Ladislava Svetog, kralja koji je u zajedničkoj prošlosti od velikog značaja za obje države, te da je vrlo bitno zajedno proslaviti tog vladara koji je i utemeljio Zagrebačku biskupiju.
Zaključci sa sjednice Odbora bit će upućeni dvjema vladama te će im služiti kao instrument za daljnje unaprjeđenje odnosa između država, naglasio je Milas.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.