U Hrvatskoj je umirovljenika gotovo kao onih koji rade. No kao da to već nije dovoljno alarmantno, iz Ministarstva demografije stiže prijedlog tzv. nacionalnih mirovina. Na nju bi pravo imali svi stariji od 65 godina bez obzira na radni staž. Planira se primjena od 2021. godine.
S 33 godine radnog staža gospođa Đurđica zaradila je za hrvatske prilike i ne toliko malu mirovinu, no svejedno mjesečni budžet mora dobro isplanirati. Pita se kako je tek onima koji mirovinu nisu uspjeli steći. Upravo za takve država namjerava uvesti takozvanu – nacionalnu mirovinu.
“To sam pročitala jučer, pa neka, neka dobiju, neka ne pobiru više po kantama i smeću i da boce skupljaju”, kaže Đurđica, umirovljenica iz Zagreba.
“Zar ne zvuči dobro mi koji smo radili da se izjednačimo s onima koji nisu”, pita se umirovljenica Marija.
Sindikat umirovljenika – mjeru pozdravlja i tvrdi preporučuje ju i Svjetska banka. Hrvatska po brojkama, kažu, kaska za zemljama iz okruženja.
“Imamo 19 posto ukupnog stanovništva u dobi 65 plus, a od njih samo 64 posto ima mirovine. RH je na dnu zajedno s Portugalom, a većina zemalja u okruženju ima 90-100 posto pokrivenih mirovina”, kaže Jasna Petrović, iz Sindikata umirovljenika Hrvatske.
Nacionalnu mirovinu dobile bi osobe s manje od 15 godina staža, a koje isto toliko žive u Hrvatskoj. Govori se o brojci od 100 tisuća ljudi, no točna će se znati tek nakon analize s kojom bi se počelo u 2018., dok bi prve isplate krenule iza 2020. Za oporbu zato to je tek predizborni trik.
“Trebaju poprilična sredstva za isplatu nacionalne mirovine, to je dobra mjera no nisam sigurna da imamo tako dobro punjenje proračuna, a i mislim da nije korektno”, kaže Milanka Opačić, bivša SDP-ova ministrica socijalne skrbi.
“Mjera je inače najavljivana od 2000. baš od SDP-ove Vlade. Uglavnom je riječ o osobama koje su najveći dio života bile nezaposlene ili su se bavile poljoprivredom i nisu uplaćivale doprinose, gdje su posbeno ugrožene žene”, kaže Davrko Vidović, bivši ministar rada.
Strategija predviđa i izmjene u smještaju starijih i nemoćnih.
Jesu li sve to predizborna dodvoravanja starijim osobama ili ozbiljna namjera za poboljšanje kvalitete njihova života? Neće se ni znati prije 2020. jer su tek tada, ako se ne zaborave, najavljeni prvi potezi.
Više pogledajte u prilogu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.