'Sjećam se prijeteće izjave Karla Erjavca'

Vijesti 27. tra 201708:53 > 08:55
N1

Gost u Novom danu bio je profesor s Pravnog fakulteta Josip Kregar koji je, među ostalim, komentirao arbitražni spor sa Slovenijom.

“Nisam sudjelovao niti sam znao za sporazum Račan-Drnovšek, ali znam za mnoge okolnosti koje su dovele do toga. Taj je dogovor bio u interesu da Hrvatska ima partnera pri ulasku u EU. Još su za neke stvari otvorena pitanja, poput Ljubljanske banke i Nuklearne elektrane Krško. Ima razloga za mogući spor, Slovenci su pitanje razgraničenja proglasili prioritetnim pitanjem, dok u Hrvatskoj nije tako. Pribojavam se da će svako rješenje postati predmet stranačkog nadmetanja umjesto da se usklade i da se da snaga hrvatskoj vanjskoj politici. No, politika nije samo pravo, uzima se i snaga i veličina zemlje i mi malo kasnimo”, rekao je Kregar.

“Slovenci su se objavljivanjem podataka o utjecaju na arbitražu teško osramotili, ali se s vremenom zaboravilo o čemu se radilo. Račan odlazeći u Ljubljanu zapravo nije imao sporazum s koalicijskim partnerima i zna da paraf na ugovoru može dovesti do sukoba, Tomčić je poduzeo incijativu da se zaustavi taj sporazum i on nije ratificiran. Slovenci to koriste kao važan dio arbitraže jer je Hrvatska tu priznala pravičnost rješenja. Već je u početku upućivalo da se uvaži načelo pravičnosti. To je za Slovence značio – uspjeh. 

I jedan i drugi sud će pažljivo voditi računa o svemu. Hrvatska se složila da sud razriješi spor i u dobroj vjeri se ponašala. Njihova je logika jednostavna – postupak smo započeli pa ćemo ga i završiti.

Sud će donijeti odluku. Pretpostavljam da neće biti identična sporazumu Račana i Drnovšeka. Sada je situacija nešto povoljnija jer smo članica EU-a i bit ćemo u jednoj cjelini i granica neće biti tako vidljiva’, kaže Kregar.

Sjećam se prijetnje

”Na granicama se stvaraju gužve, Erjavec je to najavio, a sada to poriče. Ja se sjećam njegove prijeteće izjave. Mi moramo pronaći rješenje koje će biti dogovor Slovenije i Hrvatske, to je pitanje dvije zemlje, a ne policajaca na granici. Tu imamo puno argumenata da se razgovara sa slovenskom stranom i postigne komproimis. Ali teško je ako Slovenci kompromis shvaćaju kao ‘bit će po našem’. Crta razgraničenja bi trebala imati neke korekcije prema sporazumu Račan-Drnovšek. Primjenom načela pravičnosti bi se trebao riješiti taj spor. Sjećate se situacije prije mnogih sporazuma sa Slovenijom, bilo je incidenata kod ribarenja i korištenja morskog dna. Tu bi bilo problema i s lukom Kopar. Ono što je najgore je da se vratimo u situaciju nedostatka volje. Postoji prostor za pregovore, Slovenci imaju puno interesa koji mogu biti ugroženi, potreba za pregovorima postoji bez obzira na izjave”, objasnio je Kregar.

Gužve – slovenski pritisak

”Pregovorima se želi naći pravedna odluka. Mislim da su gužve na granicama slovenski pritisak, misle da će im to ići u korist pa su napravili gužve. U tim kolonama će stajati svi, Česi, Slovaci pa i Slovenci i mislim da je to loš potez za Sloveniju, pokazali su nedostatak volje za dogovorom. Ne vidim sigurnosnu prijetnju za one koji izlaze iz Shengena. Teško je to povjerovati. Ono što treba stvarno otvoriti je mogućnost da se ovo primjenjuje i u drugim zemljama. Mi u tehničkim razlozima sve zadovoljavamo za ulazak u shengen. Ali ne samo Hrvatska, i Rumunjska i Bugarska mogu tražiti ulazak u shengen. To je dio rješenja problema. Mi zbog ove situacije možemo ubrzati postupak. Što prije počnemo bit će prije i gotovo”.

‘Nije sve izgubljeno’

”Plenković je naslijedio neke probleme vezane za Sloveniju ili Europsku komisiju jer nema jednoglasnu potporu ni u svojoj stranci. On treba vrlo pažljivo vagati svoj stav. Dio politike diplomacije je da se smiješak razumjenjuje i da se teške stvari kažu u mirnom tonu. Cerar je veseliji i to može napraviti. Hrvatska je možda izgubila dio tempa ili strateške pozicije, ali nije sve izgubljeno. Moguće je da arbitraža bude nepovoljna. Hrvatska je propustila koristiti sredstva domaćeg prava da se izbori za svoj ineters, ali dokazi protiv Sanadera su bili tako jaki i mislili smo da će sve biti u redu, ali kreće ispočetka. Mislim da, iako ne mogu prihvatiti, da odluka Ustavnog suda nije utjecala na arbitražni postupak. Vlada koja se bavi sama sobom ne može biti dovoljno utjecajna na međunarodnom planu”, zaključio je Josip Kregar.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.