Furio Radin, zastupnik talijanske nacionalne manjine, još je malo otežao potragu premijera Andreja Plenkovića za stabilnom parlamentarnom većinom. Zaprijetio je da će uskratiti podršku Vladi ako se HDZ ne distancira od izjave Milijana Brkića, koji smatra da u Hrvatskoj mogu odlučivati samo Hrvati.
”Ta je Brkićeva izjava protivna Ustavu i zakonima kojima se štite prava pripadnika nacionalnih manjina, kao i inkluzivnom programu sadašnje Vlade. Izjava je diskriminatorna i šovinistička i stoga sam rekao da povlačim glas podrške Vladi i sada čekam njihovu reakciju”, kazao je Radin.
Što znači distanciranje, što točno tražite?
Premijer i HDZ moraju odlučiti na koji će se način distancirati, kazao je Radin za Novi list.
Plenković je u četvrtak izjavio da će nacionalne manjine imati sva Ustavom i Ustavnim zakonom zajamčena prava. Je li to za vas dovoljno distanciranje od Brkića?
Ponavljam, Brkićeva izjava diskriminatorna je u odnosu na sve nacionalne manjine. To je vraćanje duhu devedesetih godina i duhu prošle Vlade. Devedesetih godina i za vrijeme Oreškovićeve vlade nacionalne manjine bile su u parlamentarnoj oporbi. Nedistanciranje od izjave kojom je rečeno da su nacionalne manjine u Hrvatskoj samo ukras koji mora šutjeti, a ne odlučivati kao ostali građani, mene stavlja izvan konteksta podrške Vladi. Distanciranje mora biti jasno, način na koji bi to bilo, rekao sam, ostavljam premijeru, a to što je Plenković prekjučer govorio mogu smatrati početkom potrebnog distanciranja. Iako, reći da nacionalne manjine imaju sva ustavna prava je nešto samo po sebi razumljivo.
Jeste li općenito zadovoljni Plenkovićem i njegovom Vladom?
Mislim da ni Andrej Plenković nije zadovoljan radom Vlade. Sada je morao i prekinuti suradnju s Mostom. Nije ni premijer zadovoljan, takva su vremena. Ne želim biti demagog, ali mogli bismo se naći u stravično lošoj situaciji. Ne bježim od izbora, ali postoje indicije da bi moglo doći do izbora. Premda bi naročito oporba htjela da izbora ne bude, presretni su bili kad Vladi nije izglasano nepovjerenje. No, stavimo na stranu to što oporba nije spremna za izbore. Važno je to da izbori koštaju 200 milijuna kuna, pa bi to značilo da smo u dvije godine za troje parlamentarnih izbora potrošili 600 milijuna kuna, koliko bi, primjerice, trebalo za izgradnju pulske bolnice. A vjerojatno bi se i nakon ovih parlamentarnih izbora odnosi u Saboru malo promijenili.
Ako su 76 zastupnika koji su Gordana Jandrokovića izabrali za predsjednika Sabora većina, onda ste vi sada dio jedne krajnje neobične skupine.
Ne znam ima li 76, 74 ili 78 zastupnika. Ne znam jesu li neki dali glas s figom u džepu i jesu li možda pojedinici u oporbi s figom. Moraju proći lokalni izbori, nakon njih će biti jasno hoće li biti pregrupiranja u Saboru. Ako pregrupiranja ne bude, može se reći da bi aktualna većina bila rizična i da bi novi izbori bili izvjesni. Sve su opcije moguće.
Na koga biste se kladili da će ući u Vladu, na HNS, IDS ili HSS?
U ovom se trenutku mogu kladiti samo da će HDZ biti u Vladi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.