S prvim danima 2015. godine na snagu stupa cijeli niz novih zakonskih odredbi.
Njima su obuhvaćeni gotovo svi segmenti života, počevši od porezne reforme kojom će se za dobar dio građana povećati neto plaće, ali i oporezovati kamate na štednju, preko izmjena u radnom zakonodavstvu i uvođenja PDV-a na građevinsko zemljište pa do, primjerice, oporezivanja dobitaka od klađenja.
Izmjenama Zakona o porezu na dohodak, a s jasnom svrhom povećanja potrošnje, mijenja se iznos osobnog odbitka koji se povećava s 2200 na 2600 kuna, a za umirovljenike s 3400 na 3800 kuna. Građanima s potpomognutih područja prve skupine osobni se odbitak povećava, pak, s 3200 na 3500 kuna, a za drugu skupinu s 2700 na 3000 kuna.
Mijenjaju se i porezni razredi na način da se porezna stopa od 12 posto primjenjuje na poreznu osnovicu do 2200 kuna mjesečno, porezna stopa od 25 posto na osnovicu do 13.200 kuna mjesečno, iznad tog iznosa oporezuje se po stopi od 40 posto. Ovakve porezne izmjene znače i da prvi put minimalna bruto plaća neće biti oporeziva. Usput, za 12 kuna povećan je i iznos minimalca – sada iznosi 3029,55 kuna (bruto).
Zakonom o PDV-u sada se i građevinsko zemljište definira kao oporezivo te se propisuju odredbe o oporezivanju rekonstruiranih građevina. U praksi to znači da će isporuke novih stanova biti oporezive s 25 posto. To će ili izazvati njihovo poskupljenje ili će taj teret snositi investitori.
S prvim danom nove godine krenut će se i s oporezivanjem kamate na štednju. Iako se o ovom već puno pisalo, podsjetimo kako je riječ o stopi od 12 posto, odnosno prosječno bi porez na kamatu na štednju od 50 tisuća kuna bio približno 140 kuna.
Naposljetku, tu su dvije izmjena zakona koje bi, poznavajući statistiku o navikama u Hrvata, mogle obuhvati širok krug iz svih društvenih sfera. Prvom se naime snižava stopa PDV-a na lijekove koji se izdaju na liječnički recept. Druga je manje popularna, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću sada propisuje i oporezivanje dobitaka od igara klađenja u iznosu do 750 kuna.
Velika je novost i da od sada osobu koju namjeravaju zaposliti poslodavci moraju unaprijed prijaviti HZMO-u najranije osam dana, a najkasnije u roku od 24 sata prije početka rada, piše Glas Slavonije.