Nakon što je jučer podnio ostavku na funkciju ministra obrane, Damir Krstičević danas se obratio javnosti, nakon što premijer njegovu ostavku nije prihvatio. Odlazak Krstičevića iz Vlade neprihvatljiv je i predsjednici države.
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević danas se susreo s ministricom obrane Talijanske Republike Robertom Pinotti, a po završetku bilateralnoga sastanka dali su izjave za javnost.
‘Ja sam ministar obrane i bit ću dok me Sabor ne razriješi!’, kazao je Krstičević.
To pitanje je zanimljivo ja sam ministar obrane dok me Sabor ne razriješi, ali bio sam uvijek otvoren prema vama. Dat ću sve odgovore, ali dopustite da sada uvažena kolegica i ministrica obrane… Mislim da je sadržaj sastanka bitan, a ovo ostalo – mislim da je sve jasno. Ja i premijer razgovaramo i razgovor nas dvojice javnost će biti na vrijeme upoznata”, rekao je Krstičević.
O sastanku s talijanskom kolegicom…
Ministar Krstičevć na početku svoga obraćanja medijima zahvalio je talijanskoj kolegici na suradnji. Potom je zahvalio vatrogascima, građanima, policiji… na gašenju požara u Dalmaciji.
Želim zahvaliti kolegici Roberti Pinotti. Prvi moj sastanak je bio susret s Pinotti u Bruxellesu i odmah smo uspostavili odličnu suradnju. Obećala mi je tada da će doći u RH i drago mi je da je kod nas. Ova posjeta je potvrda naših prijateljskih odnosa i naše odlične suradnje u području obrane.
Želim još jednom i danas izraziti zahvalnost svim ljudima u Dalmaciji – mještanima na gašenju požara. Vatrogascima, pripadnicima vojske, policije i na jednoj ogromnoj solidarnosti koja je pokazana u gašenju požara. Stanje se stabiliziralo. Jasno iz ovoga svega treba izvući lekcije tako da naši sustavi budu bolji i efikasniji. Uvijek ima prostora za poboljšanje i napredak. Suosjećam također s Italijom zbog požara koji ovih dana haraju i tamo i drugim mediteranskim zemljama Tako da sve države imaju izazov kako se s tim nositi. To je bila tema sastanka, kako i u tom prostoru združiti resurse i pomoći jedni drugima ako postoji prilika.
Također, razgovarali smo o zajedničkom doprinosu međunarodnoj sigurnosti. Skupa smo u Afganistanu i meni je drago da smo dogovorili jasno odlazak jedne inženjerrske satnije sljedeće godine u misiju UN-a. Skupa s oružanim snagama Talijanske Republike s ciljem razvoja naših obrambenih odnosa. To treba proći proceduru u Saboru ako Sabor da odobrenje za tu našu misiju u okviru UN-a.
Razgovarali smo i o ostalim aktivnostima oko NATO-a, zatim o političko-sigurnosnoj situaciji u hrvatskom okruženju na prostoru jugoistoka Europe, o suradnji u području ratnih mornarica… i sveukupno mogu ocijeniti da smo imali sadržajan i prijateljski sastanak. Ministrica me pozvala u Italiju, a rekla je da skupa jednom možemo posjetiti hrvatske i talijanske vojnike u zajedničkoj misiji. Također, imat ćemo i sastanak s premijerom Plenkovićem danas’, kazao je ministar.
Odlične odnose između oružanih snaga dviju zemalja potvrdila je i Krstičevićeva talijanska kolegica.
”Naše vojne snage surađuju u vojnim misijama. One surađuju u korist sigurnosti i to je potvrda koliko je značajna suradnja naših snaga. Bili bismo sretni da Sabor izglasa zajedničku misiju UN-a. Mi već imamo tamo 1.500 vojnika. Naše ratne mornarice dobro surađuju, ali smatramo da je moguće pojačati ovu izvanrednu suradnju.
Nadam se da će Krstičević što prije doći u Italiju, ja sam ga pozvala. Bit će još ljepše ako skupa posjetimo”, kazala je Pinotti.
Uoči ministrovog obraćanja medijima, Jutarnji list je objavio da Krstičević ostaje ministar:
“Ostajem ministar obrane. Davanjem ostavke želio sam malo prodrmati sustav da se zna tko je tko”, kazao je jutros na kolegiju u Ministarstvu obrane svojim pomoćnicima te vojnim zapovjednicima ministar obrane Damir Krstičević, saznaje neslužbeno Jutarnji list.
Podsjetimo, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević u utorak je podnio ostavku,.
Prethodno je premijer u Splitu kazao da je sustav reagirao baš kako treba, no predsjednica države nije bila istoga mišljenja. Ona je u Salzburgu, uoči povratka u Hrvatsku, kazala:
“Moje je mišljenje da je vojska na teren mogla izaći ranije. Iako nisu obučeni ni opremljeni kao vatrogasci za gašenje požara, čini mi se da je opseg požara bio takav da se trebala svaka ruka. Detaljnjije ću moći reći tek poslijepodne, kad vidimo na terenu što se zbivalo. Ovo je proces naučenih lekcija koje možemo i moramo pripremiti u okviru Strategija nacionalne sigurnosti, da naše službe djeluju u sinergiji i na taj se način nadopunjavaju”, rekla je Grabar Kitarović u Austriji.
Po povratku u Hrvatsku kazala je:
”S ministrom Krstičevićem nema prijepora, nije moja izjava bila protiv njega niti oružanih snaga nego samo pitanje zašto se nije prije procijenilo da vojska ide na teren. Ja sad neću upirati prstom čija je odogovnrost.
Apsolutno nije bilo protiv ministra Krstičevića upereno. On je odličan i dobro radi svoj posao. Zašto snage nisu pozvane ranije, to sam se pitala. Procjena je na lokalnim razinama i onda se poziva vojska koja jest na kraju pozvana. Kad je vojska došla na teren odlično je odradila posao. Ne bih htjela da se moja današnja izjava tumači kao nešto protiv Krstičevića ili OSRH-a. Strategija Nacionalne sigurnosti koju je on izgurao je polazište za ovakve situaicije.
Konačno mišljenje sam rekla dati kad čujem što se događa na terenu. Žao mi je da je ministar tako emotivno reagirao. Mislim da je to bila časna reakcija ako je mislio da ga bilo tko proziva na odgovornost. Voljela bih da smo o tome razgovarali i dok se čuje od ljudi na terenu što se događalo. Izvješća su bila parcijalana i medijska. Element koji je meni bitan je činjenica da je raketna baza bila zahvaćena.
Očekujem da povuče ostavku jer nema razloga za nju. Nisam ga prozvala. Samo sam postavila pitanje da li su mogli ranije izaći”, rekla je Predsjednica.