Prekršajni sud u Šibeniku još nije donio presudu za remećenje javnog reda i mira uzvikivanjem ustaškog pozdrava ' Za dom spremni' na koncertu 5. kolovoza 2015. i 2016. u Kninu, za što je Thompsona prijavila policija, a presude nema ni za postupak protiv HOS-ovaca koji su lani tijekom kninske proslave ustaškim pjesmama remetili javni red u Kninu.
“Iako vam ne smijem govoriti o konkretnim imenima prijavljenih osoba, mogu kazati da je prekršajni postupak u slučajevima remećenja javnog reda i mira tijekom proslave obljetnice akcije ‘Oluja’ u Kninu prošle i pretprošle godine još uvijek u tijeku i da se po tim slučajevima radi. Same riječi ‘Za dom spremni’ niSU propisano kao prekršaj, ali kada je takav simbol pobudio kod nekoga osjećaj bilo kakve diskriminacije ili je potakao mržnju, onda će prekršitelj biti kažnjen. Mi sada pokušavamo utvrditi okolnosti pod kojima je sporni pozdrav izrečen i sukladno tome ćemo donijeti presude”,rekla je za ŠibenikIn Marina Belak s Prekršajnog suda u Šibeniku.
U postupku protiv ratnog zapovjednika HOS-a Marka Skeje i više muškaraca koji su se lani tijekom proslave obljetnice ‘Oluje’ postrojavali u Kninu, pjevajući ustaške pjesme uz uzvikivanje ‘Za dom spremni’, pojavio se svjedok koji tek treba dati sudu iskaz. Prema neslužbenim informacijama kojima raspolažemo, riječ je o državljaninu Republike Srbije koji je prijavio da je ponašanje crnokošuljaša, zajedno s porukom ‘Za dom spremni’ koji su uzvikivali i nosili na sebi, kod njega izazvalo stanje velikog straha te je osjećao da mu je život ugrožen.
“Ja mogu samo potvrditi da postoji osoba koja u svojstvu svjedoka treba biti saslušana na okolnosti optužbe vezano za remećenje javnog reda i mira u Kninu, a kako ta osoba nije naš državljanin, sudac je diplomatskom poštom poslao zamolnicu pravosuđu druge države da nam osigura njezin iskaz. Bez tog iskaza ne možemo dovršiti slučaj, iako raspolažemo fotografijama te video i drugim materijalima o događaju koje smo pribavili od medija i policije”, kaže sutkinja Belak koja u interesu prijavljenih osoba ne smije govoriti o njihovim imenima niti komentirati konkretne prekršaje pa na sva pitanja o izgredima tijekom proslava obljetnice ‘Oluje’ u Kninu tijekom 2015. i 2016. godine govori općenito.
U odnosu na prekršajne prijave protiv Marka Perkovića Thompsona radi pozdrava ‘Za dom spremni’ na dva kninska koncerta, sutkinja je tako rekla da ‘ako su prijave podnesene, onda se vjerojatno na njima i radi’.
Ako je predmet aktivan, on je u tijeku i na njemu se radi. Ima predmeta koji se moraju odmah riješiti, ali i onih kada to nije moguće. No, na našem sudu nema puno predmeta koji se ne rješavaju”, odgovorila je na pitanje je li uobičajeno da se prekršaji iz domene javnog reda i mira u Šibeniku tako sporo obrađuju.
Tijek postupaka koji se vode, nastavila je, može biti jednostavan i kompliciran.
“Primjerice, za najobičniji prekršaj radi parkiranja sud može postupak voditi i po tri godine, ali pošto takav slučaj nema političke konotacije i javnosti nije zanimljiv, nitko se njime neće ni baviti. No, da je primjerice Thompson sudjelovao u tom parkiranju, vjerojatno bi interes javnosti bio ogroman, ali sud to ne zanima jer vodimo se samo procesnim odredbama. U predmetima koji se odnose na kršenje zakona tijekom proslava ‘Oluje’ u Kninu, postupci se tako vode u skladu sa zakonom i presude će biti donesene u skladu za zakonskim rokovima. Decidirano tvrdim da nikakvih političkih pritisaka na šibenski Prekršajni sud pritom nema, niti bi mi na njih pristali”, tvrdi sutkinja Belak.
ŠibenikIN doznaje da su Marko Skejo i društvo nakon lanjskog postrojavanja pred sudom priznali djelo smatrajući da uzvikivanjem ustaškog pozdrava ‘Za dom spremni’ nisu prekršili zakon. Uvidom u njihove iskaze, iskaz svjedoka iz Srbije koji mora biti dostavljen u roku od šest mjeseci te pregledom foto, audio i video materijala, sud treba utvrditi je li ponašanje Skeje i društva bilo remećenje javnog reda i mira, kako to tvrdi policija koja ih je zbog toga i privela.
Sud očito smatra da uzvikivanje ‘Za dom spremni’ u slučaju Thompsona i ostalih samo po sebi ne mora biti prekršaj, ali ako je izrečeno na javnom mjestu i tako proizvelo uznemirenost kod većeg broja ljudi, onda jest. Nismo uspjeli shvatiti očekuju li od građana da im to jave ili je uznemirenost nakon tih incidenata jasna sama po sebi, posebno nakon što je policija pred svaku obljetnicu obilježavanja ‘Oluje’ u Kninu najavila da će sankcionirati svako kršenje Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira prema kojem je na javnom mjestu zabranjeno izvoditi i reproducirati pjesme, skladbe i tekstove, odnosno nositi simbole, tekstove, slike i crteže uvredljiva i neprimjerenog sadržaja kojima se potiče na mržnju po nacionalnoj, vjerskoj ili bilo kojoj osnovi.
Prijavljeni HOS-ovci sudu su poručili: ‘Mi smatramo da je pozdrav ‘Za dom spremni’ legalan, a vi dokažite da nije’ i šibenski Prekršajni sud sada treba zauzeti pravno stajalište prema kojem će se kasnije vjerojatno voditi i ostali sudovi.
Iako je Hrvatska po tom pitanju podijeljena pa je aktualna Vlada osnovala i čuveno Povjerenstvo za suočavanje s prošlosti, sud svoje odluke mora donositi neovisno i utvrditi je li ustaški pozdrav ‘Za dom spreman’ opasan za zdravlje nacije ili ne.
U slučaju nogometaša Josipa Šimunića sud je ocijenio da jest, a tako misle i u hrvatskoj policiji.
Nakon prigovora sisačkog biskupa Vlade Košića koji je dan iza ‘Oluje’ zbog postupanja policije u Kninu pozvao ministra Davora Božinovića da podnese ostavku jer je ‘protuhrvatska vlast’, MUP je u srijedu priopćio da su važeći zakonski propisi jedini kriterij za postupanje policije.
“Sukladno važećim zakonima Republike Hrvatske policija u svom radu djeluje i postupa neovisno. Prilikom utvrđivanja da li neko ponašanje ispunjava obilježja prekršaja ili kaznenog djela, jedini kriterij za postupanje policije su važeći zakonski propisi Republike Hrvatske.
U konkretnom slučaju, policija je Prekršajnom sudu u Šibeniku prekršajno prijavila sedam osoba jer su svojim ponašanjem na javnom mjestu ispunili obilježja prekršaja iz članka 5. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira uzvikujući pozdrav ‘Za dom spremni’. Naime, temeljem postojeće sudske prakse, ali i temeljem odluke Ustavnog suda broj: U-III-2588/2016. od 8. studenoga 2016. prihvaćeno je pravno stajalište da uzvikivanje spomenutog pozdrava ispunjava obilježja navedenog prekršaja.
Iz svega ranije navedenog vidljivo je kako je policija prilikom privođenja sedmorice muškaraca u Kninu postupala po važećim zakonskim propisima Republike Hrvatske”, priopćio je MUP.
Sporim rješavanjem spornih predmeta sud šteti i građanima Marku Perkoviću, Marku Skeji i ostalim prijavljenima kojima je Ustavom zajamčeno pravo na brzo i pravično suđenje. Da je presuda u tim slučajevima donesena, oni bi ove godine na proslavu u Knin došli znajući jesu li recidivisti koji svojim ponašanjem ponavljaju prekršaj protiv države za koju su ratovali ili je ustaški folklor koji njeguju postao u Hrvatskoj legalan pa mogu vikati ‘Za dom spremni’ dok ih grlo ne zaboli.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.