"Biskupi ne mogu preboljeti da više nisu politički faktor"

Vijesti 16. kol 201718:55 > 19:04
N1

Poruke upućene s oltara u Hrvatskoj često odzvanjaju još danima nakon što su upućene. Veliki blagdani poput jučerašnje Velike gospe prilika su da poruka Crkve glasno odjekne u medijima. I Crkva tu priliku koristi dobro. Jučer su s nekoliko oltara odjeknule glasne poruke. Neki ih odobravaju, neki se zgražaju, ali malo tko je ravnodušan.

“Ja i moja stranka” – politika u crkvi i na Veliku Gospu. Nadbiskup splitsko-makarski Marin Barišić poslao je snažnu poruku vladajućima: “… ne mogu pričati jedno na vlasti, jedno u oporbi …”

Pozorno je Barišića u Sinju slušao i ministar državne imovine Goran Marić, kojega su novinari pitali osjea li se bar malo prozvanim? “Ne, nisam promijenio ni boju svojih očiju tako da nisam promijenio ni svoje mišljenje o porezima, pa tako ni o porezu o nekretninama. Stojim iza svake svoje izgovorene riječi”, poručio je jučer Marić.

Iako je većinu propovjedi posvetio Alojziju Stepincu, politike se dotaknuo i zagrebački nadbiskup Josip Bozanić: ” … mole za sve potrebite ljude svijeta kao i domovinu Hrvatsku, poljoprivrednike, zaštitu proizvođača i potrošača te hrabrost i ustrajnost odgovornih da zaštite malog čovjeka od nemilosrdnog nasilja diktature tržišta”.

Postavlja se vječito pitanje – treba li politika biti prisutna u porukama s oltara?

“Biskupi imaju pravo progovoriti o temama koje su na rubu politike, koje su izuzetno važne za društvo. Međutim, način na koji oni to rade, ja mislim da oni naprosto ne mogu preboljeti činjenicu da nisu oni više politički faktor”, smatra teolog Drago Pilsel. 

Propovjedi nisu mogle proći ni bez zadiranja u ženska prava. Želimir Puljić, zadarski nadbiskup, dotaknuo se, kako kaže, strašne krize materinstva: “Što reći onima koji traže uništenje života uime ženskih prava? To je perverzija najljepšega, najhumanijeg i najsvetijega što je Bog stvorio pod majčinm srcem”.

Veliku pozornost, kao i uvijek do sada privukao je sisački biskup Vlado Košić koji je vjernike pozvao da se odreknu sotone – “Treba se odreći Fuhrera, ali ponajviše Maršala ….”

“Odriče se on Hitlera, Franca Mussolinija, pa i Tita. Ali se ne odriče Ante Pavelića. I to već postaje simptomatično. Dakle, ništa čudno od čovjeka koji zagovara uvođenje ustaškog pozdrava “Za dom spremni” u redovnu uporabu oružanih snaga”, podsjeća Pilsel.

Papa Franjo pak naglašava važnost poniznosti: “Draga braćo i sestre, Mariji, Kraljici Mira, koju razmatramo u nebeskoj slavi, ponovno povjeravam tjeskobe i patnje naroda koji u mnogim dijelovima svijeta trpi zbog prirodnih katastrofa, društvenih napetosti ili sukoba”.

Političari različito govore kada su na vlasti ili u oporbi, ali pitanje je i utječe li i na poruke s oltara spoznaja o tome tko je na vlasti.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.