Traži se savjetnik oko mogućeg otkupa dionica Ine od MOL-a

Vijesti 24. kol 201718:00 > 18:09
N1

Čini se da Vlada ipak ne odustaje od kupnje dionica Ine od MOL-a iako još nije jasno odakle novac za kupnju dionica i koji je cilj. Za sada je poznato samo jedno - Vlada traži savjetnika koji će pomoći transakciji mogućeg otkupa dionica. Priču donosi Hrvoje Krešić.

Točno osam mjeseci prošlo je otkako je Andrej Plenković sazvao konferenciju za medije na sam Badnjak te građanima priopćio kako će njegova Vlada vratiti Inu u hrvatsko vlasništvo.

Ta Vlada danas izgleda bitno drugačije nego tada, no bez obzira na to sa svojim planom nastavlja dalje: sada traže investicijskog savjetnika koji bi pomogao Vladi u transakciji mogućeg otkupa dionica Ine od MOL-a.

“Vlada je utvrdila kriterije za odabir modela financiranja otkupa dionica te je razmotren prijedlog za postupak odabira investicijskog savjetnika. Zadatak bi mu bila procjena vrijednosti Ine te razmatranje potencijalnih strateških partnera u provedbi potencijalnog otkupa dionica”, kazao je premijer Andrej Plenković.

Natječaj će zajedno provesti Ministarstvo financija te Ministarstvo zašite okoliša i energetike. No, iako je jasno odakle će se financirati izbor i angažman savjetnika, ministar financija ne želi nagađati koliko će sve koštati.

“To je u ovom trenutku nemoguće reći, jedino smo naveli iz kojih će se proračunskih stavki sve financirati, iz ministarstva financija i Ministarstva zaštite okoliša. sve drugo bilo bi teško nagađati tako da daljnje korake trebamo pričekati”, kazao je ministar Zdravko Marić.

Ni stručnjaci ne žele nagađati koliko bi posao mogao biti vrijedan, ali očekuju da će Vlada na pozivnom natječaju tražiti samo renomirane svjetske agencije, i to ne više od njih par. Nije, međutim, teško procijeniti koliko bi sve moglo trajati.

“Mislim da se u nekakvom roku od 3-4 mjeseca od završetka natječaja može očekivati da savjetnik Vladi predloži što i kako dalje. Ono što je  važno naglasiti je da je Vlada odlučila napraviti ne samo proocjenu vrijednosti nego i angažman potencijalnog strateškog partnera ili strateških partnera, tako da se radi zaista o vrlo zahtjevnom poslu”, kaže energetski stručnjak Jasminko Umičević.

No u oporbi vjeruju kako će novac potrošen na savjetnike biti bačen u vjetar, jer Vlada zapravo ne zna što želi.

“Nikakve jasne vizije tu nema. Koji je cilj? Da se poveća broj zaposlenih u Ini? Da Ina više istražuje i eksploatira naftu na području Republike Hrvatske ili trećih zemalja. Da li je cilj da Ina ugasi proizvodnju i bavi se samo distribucijom? Nema nikakvih odgovora, dakle apsolutno nikakva ideja i vizija ne postoji”, kaže SDP-ovac Peđa Grbin.

Prema planovima koje su sami sebi zacrtali, u Vladi imaju sve manje i manje vremena da oporbu i javnost uvjere u – suprotno.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.