Zaštita potrošača jedan je od ciljeva Vlade, barem tako bi se mogle tumačiti novine koje donosi konačan prijedlog Zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju, a kojeg je Vlada danas uputila u 2. saborsko čitanje. Tako, primjerice, on kaže da se potrošaču mora ostaviti barem 15 dana kako bi usporedio ponudu kredita na tržištu i donio za sebe odluku.
Nikad više slučaj švicarac! Vlada je izmjenama Zakona o potrošačkom kreditiranju dodatno zaštitila korisnike kredita od skokova tečaja valuta.
“Bili smo svjedoci u prošlosti određenih situacija zbog naglog rasta tečaja. Sada se definira da kada tečaj ‘ode’ gore više od 20 posto banke su dužne provesti kredit građanima u drugu valutu”, kaže ministar financija Zdravko Marić.
Banke će morati pravovremeno informirati birače o svim rizicima i dati im dovoljno vremena da donesu odluku o kreditu. Olakšat će se i “izlazak” iz kredita koji se znao naplaćivati i do 3 posto vrijednosti kredita!
“Ono što se smatra naknadom za prijevremeno, djelomično ili u potpunosti vraćanje kredita, se ukida. Dakle više nema te naknade”, ističe Marić.
Banke koje su zbog slučaja švicarac izgubile presudu na sudu i bile prisiljene na konverziju, danas su spremnije na nove promjene koje ograničavaju skupljanje ekstraprofita. Kažu, to su europska pravila.
“Neke promjene koje uvodi ovaj zakon pojedine banke u Hrvatskoj već primjenjuju i prije stupanja ovog Zakona na snagu, npr. nenaplata naknade za prijevremenu otplatu svih kredita potrošača. Budući s primjenom ovog zakona Hrvatska kasni, očekujemo da se usvoji još ove godine”, kažu u Hrvatskoj udruzi banaka.
Nekadašnji šef udruge Franak, a danas saborski zastupnik Goran Aleksić samo je djelomičmno zadovoljan predloženim zakonom
“Upravo ova odredba o ukidanju izlaznih naknada je moj prijedlog, na temelju moje rasprave je to ukinuto. Izlazna naknada je i inače nezakonita naknada. Ja sam predložio da se ukine i ulazna naknada koja je također nezakonita jer se radi o nespecificiranom trošku, nažalost nije prihvaćeno”, kaže saborski zastupnik Goran Aleksić.
Zakon otvara i mogućnost da se u slučaju nemogućnosti plaćanja kredita, banci vrati stan i tako pokrije čitav dug. No, na tu opciju pri sklapanju ugovora o kreditu moraju pristati obje strane. Struka smatra da takvo rješenje nije realno.
“Nisam siguran kako će to funkcionirati u praksi. Pitanje je koliki će dio kredita u tom slučaju već biti otplaćen. Ne znam kako će to funkcionirati i mislim da bi banke mogle biti znatno restriktivnije u financiranju nego dosad”, mišljenja je Borislav Vujović.
No jasnija pravila koja više štite potrošače mogla bi doprinjeti ponovnoj uspostavi povjerenje između bankara i građana, povjerenja koje je bitno narušeno u doba “švicaraca”.
Pogledajte video prilog.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.