Za dom spremni ustaški je pozdrav koji je nastao za Nezavisne države Hrvatske (NDH) i u tom obliku pojavio se za nje.
Oko toga su se u Otvorenom na HRT-u složila tri povjesničara; Tvrtko Jakovina, Ante Nazor i Zlatko Hasanbegović demantiravši na taj način predsjednicu Kolindu Grabar Kitarović koja je prije par dana navela kako je riječ o starom hrvatskom pozdravu kompromitiranom za ustaškog režima.
Za dom spremni je ustaški pozdrav, ali zakonita znamenja HOS-a trebaju se isticati bilo gdje u Hrvatskoj te ploča HOS-a u Jasenovcu treba ostati, rekao je Hasanbegović.
Hasanbegović je dodao da je i kao povjesničar i kao političar jasno rekao da nema nikakve sumnje da je ZDS neodvojivi dio baštine ustaškog pokreta te da se u tom cjelovitom obliku ne pojavljuje prije razdoblja ustaškog pokreta i kasnije NDH. Druga činjenica je, rekao je, da napose 2017. godine u modernoj Hrvatskoj nema razloga za posezanje za bilo kakvim simbolima propalih političkih baština ili poražene NDH, posebice mladih ljudi jer to mogu zlorabiti oni koji u svakoj hrvatskoj državi vide ustašku državu. Spomenuo je Univerzijadu 1987., kada na logu nije bilo slova U već stilizirani Y. Međutim, rekao je, zakonita znamenja HOS-a trebaju se isticati bilo gdje u Hrvatskoj.
Što s pločom HOS-a u Jasenovcu na kojoj se nalazi i natpis ‘Za dom spremni’ povjesničari se nisu uspjeli dogovoriti, ali su se dogovorili da je riječ o pozdravu nastalom za NDH.
‘Za dom spremni je pozdrav koji je nastao za vrijeme ustaškog pokreta i to je činjenica. Međutim, kada govorimo o ploči u Jasenovcu ona je povezana s razdobljem Domovinskog rata. Činjenica je da su oni koji su radili amblem HOS na umu imali NDH i ustaški pokret, ali većina mladića koja se borila pod njim to nije imala na umu. Smatram da je dogovor oko ploče moguć, ali najgore bi bilo da se pozdrav s njega briše’, kazao je Nazor.
Naveo je da unatoč natpisu na amblemu HOS nije bio fašistička jedinica te da nije djelovao izdvojeno i samostalno.
Jakovina je pak dodao da je predsjednica lagala kada je rekla da je riječ o starom hrvatskom pozdravu.
‘Predsjednica je slagala ili nije znala ili su joj oni koji su joj tekst napisali krivo. Lagao je i Ivan Čehok i govorio nešto što ne zna. Ploča je stavljena u Jasenovcu na zgradu u kojoj je bio ustaški zapovjedni stožer. Zna se što se 10. travnja 1995. godine događalo u Splitu i što se izvikivalo. U Jasenovcu je stradalo 98 tisuća ljudi. Ta ploča opterećuje Hrvatsku. Zašto je premijer neodlučan to je druga stvar’, kazao je Jakovina.
Hasanbegović je također istaknuo kako nema sumnje da je ZDS dio baštine ustaškog pokreta i da se u tom obliku ne pojavljuje prije.
‘Mi poznajemo ZDS kao znakovlje hrvatskih postrojbi i treba li se to isticati na pločama. Po našem sudu o tome ne može biti rasprave. Ulazimo u političko licemjerje jer ploča ne može biti u Jasenovcu, ali može negdje drugdje. To je besmisleno. Ne može Jasenovac biti jedini kontekst’, kazao je Hasanbegović.
Jakovina je rekao da se nikada u nijednoj emisiji nije govorilo o uništavanju partizanskih spomenika.
‘Trg maršala Tita je maknut, ali ustaška ploča s ustaškim sloganom nije’, rekao je Jakovina dodavši da je prvi predsjednik Franjo Tuđman maknuo šefove HOS-a kako bi te postrojbe bile inkorporirane u Hrvatsku vojsku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.