'Zbog desničarenja Hrvatska je postala ružno pače u EU'

Vijesti 03. lis 201710:13 > 10:18
N1

Ivo Josipović, bivši predsjednik Hrvatske i predsjednik stranke „Naprijed Hrvatska - Progresivni savez, gostovao je u Novom danu.

Kako komentirate rezultate katalonskog referenduma za neovisnost, što mislite što će se dalje događati i kako komentirate stav Unije prema tom referendumu?

Postoji zlatno pravilo da na kraju bude ono što se ostvari na terenu. Pozicija EU je ispravna da su odnosi Katalonije s ostatkom države interna stvar. Najveća opasnost za Španjolsku, ali i za cijelu Europsku uniju je mogućnost izbijanja nekontroliranog nasija. Vrlo teško da će tamo ostati status quo.

Kad je bila i sama u poziciji da se bori za neovisnost Hrvatska je tražila podršku, a sada oko Katalonije nema jasan stav. Kako to komentirate?

Druge država nemaju pravo niti potrebu miješati se u unutarnje odnose drugih država. Procesi su uvijek išli nekim svojim tokom i završavali na osnovu stanja snaga na terenu.

Zanimljive su opservacije srpskog predsjednika Vučića koji je kazao da se, kad je u pitanju novisnost Kosova, postupalo drugačije u odnosu na Kataloniju.

Situacije su različite u različim državama, Kosovo u početku nije imalo podršku EU, ali kada se promijenilo stanje na terenu, i to se promijenilo.

Kako komentirate izjave srpskog ministra obrane Aleksandra Vulina u Šibeniku koji je u kontekstu Domovinskog rata govorio o građanskom ratu?

Mislim da je na djelu jedna loša politika u Srbiji, ali i kod nas. Potpuno je jasno da se događa jedan retrogradni proces, 2011. i 2012. smo jačali odnose, a sada je u Srbiji reafirmacija četništva dosegla zabrinjavajuće razmjere. Kod nas imate da se na ulicama prodaju suveniri s ustaškim znakovljem. Riječ je o jednom procesu vraćanja u prošlost koji je zabrinjavajući. Ustaštvo i četništvo iste su povijesne katagorije koje su služile onom najgorem što je čovječanstvo imalo i u povijesti – Hitleru i Mussoliniju. Mislim da bi nas to sve trebalo zabrinjavati.

Kako komentirate Vulinovu izjavu o Domivinskom ratu kao “građanskom ratu”?

To je sasvim sigurno neprimjerena teza. Oni ne prihvaćaju realitet i ono što se događalo u Hrvatskoj. Volio bih da Vučić i hrvatska predsjednica zaustve eskalaciju prepucavanja i loših odnosa, da ne budemo stalno na onoj “neka susjedu crkne krva”.

Kako komentirate prijedlog IDS-a da se zakonom zabrani i kažnjava poklik “Za dom spremni”?

Mislim da bismo trebali slijediti iskustva zemalja koje su imale loša iskustva s nacizom i pronacizmom, prije svega Njemačke, u situaciji kada raste ustašoidno ponašanje.

Što mislite o osnivaju saborskog Istražnog povjerenstva za Agrokor?

Ja sam načelno “za”, mislim da je važno da se objektivno utvrde sve okolnosti, da se vidi da li je država sudjelovaa u stvaranju te krize. Mislim da je to jedan racionalan potez, ne znam zašto se Vlada tome protivi.

Treba li Ustavni sud razmatrati tužbe koje se odnose na “lex Agrokor”?

Ne vidim zašto ne bi, to mu je dužnost i zadaća.

Kakao vide situaciju oko “rata” Ivice Todorića i Vlade, postoje li pitanja na koja bi javnost trebala dobiti odgovore?

Pa sasvim sigurno da da, zato i Povjerenstvo ima svoje mjesto. Morat će se rasvijetili i pozicije vlada u pojedinim fazama Agrokora. Sve ono što tvrdi Todorić treba ispitati.

Kako komentirate odnos oporbe i vladajućih i nagađanja da bi se mogli dogoditi prijevremeni parlamentarni izbori zbog oporbe koja gotovo da i ne postoji?

Nije stvar tako jednostavna za vladajuće, točno je da je SDP u velikoj krizi i da male stranke poput moje i postoje zato što je kriza u SDP-u. Situacija nije tako jednostava, a HDZ i ako bi ostvario pobjedu na novim izborima, ali pitanje je s kim bi koalirao, bi li opet ušao u koaliciju s HNS-om. A, s druge strane, stranke koje bi dobile značajniji broj glasova – SDP, Most i Živi zid, njih teško možemo zamisliti u koaliciji s HDZ-om.

Ankete pokazuju da predsjednica Grabar Kitarović i premijer Plenković u drugoj godini mandata imaju znatno manju podršku nego su u isto vrijeme imali njihovi prethodnici. Kako to komentirate?

Ankete pokazuju trendove i raspoloženje građana. Vidimo da sada predsjednica stoji loše, ali to ne znači da sutra opet ne bi dobila izbore. Ankete su ozbiljan indikator, ali nisu sveto pismo.

Kako komentirate to da sve veću popularnost u tim anketama ima onaj ” nitko”.

To pokazuje određenu apatiju u društvu. Hrvatska je danas u EU ružno pače gdje se događaju određeni desničarski procesi. Vidmo da su neke vanjskopolitičke incijative pod velikim povećalom EU-a, “Inicijativa triju mora” od kvalitetnog ekonomskog projekta postala je projekt primarno plitičke naravi u odnosu na Rusiju, a Hrvatska je tu netko tko bi Rusiji trebao stavljati prst u oko, a to nikako nije dobro za Hrvatsku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.