Mukama po osnivanju saborskog istražnog povjerenstva za Agrokor danas ipak nije došao kraj premda se činilo da je postignut dogovor, ali je nakon slaganja oko njegova osnivanja zapelo najprije na njegovu popunjavanju, a na kraju oko redoslijeda glasanja.
Očekivalo se da će zastupnici u Saboru danas glasati o formiranju Istražnog povjerenstva za Agrokor i izboru ustavnih sudaca, no kada je u podne došlo vrijeme za glasanje SDP-a u sabornici nije bilo pa je glasanje nekoliko puta odgađano da bi naposljetku bilo prebačeno za iduću srijedu, kako sada stvari stoje.
Nakon što su zastupnici glasali o točkama za koje ne trebaju dvije trećine zastupnika jer SDP-ovci nisu popunili saborske klupe ni do 13:30 Jandroković je odredio već treću stanku, koju su ovaj put zatražili SDP, Most, HNS i HDZ.
A činilo se da su HDZ i SDP napokon postigli dogovor o osnivanju saborskog istražnog povjerenstva za Agrokor, koje bi trebalo razjasniti političku pozadinu priče oko Agrokora. Međutim, nakon što je usprkos protivljenju HDZ-a SDP odlučio predložiti kao članove dvojicu bivših ministara – Gordana Marasa i Orsata Miljenića, došlo je do “zastoja”.
Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk izjavio je ranije danas da, ako istražno povjerenstvo za Agrokor ne bude osnovano danas, sigurno će biti u srijedu.
Podsjetimo, Mostov Tomislav Panenić kazao je da Most u povjerenstvo kani kao svoga člana kandidirati Nikolu Grmoju, a što se tiče HDZ-a, kako neslužbeno doznaje N1, članovi i članice istražnog saborskog povjerenstva za Agrokor iz redova vladajuće stranke bit će Josip Borić, Ante Babić, Gvozdana Perić i Marija Jelkovac te HNS-ov Stjepan Čuraj.
Petrov u stanci: Hrvatska nije nacionalizirala Agrokor
Prvo se trebalo izabrati istražno povjerenstvo pa suce, vjerovao sam da su postigli dogovor, kazao je Petrov i dodao da je ovo pokazatelj manjka odgovornosti i zrelosti i jedne i druge strane – pretvarati sabor u cirkus, ali ga više muči da ne bude manjak transparentnosti. Važno je da se uključi što više stranaka, a ne da se pretvori u cirkus, istaknuo je Petrov, koji je na upit novinara – ne vjerujete HDZ-? – odvratio: “Nisu se pokazali vjerodostojni”.
Hrvatska nije nacionalizirala Agrokor, istaknuo je Petrov komentirajući poruku Sberbanke i poručio: “Ovo nije dug građana i ne smije postati dug građana i za to smo se borili dok smo bili u Vladi”.
Grmoja: Dosta je ovog crikusa
“Od 12. srpnja značajno smo se približili u stajalištima, ali ne toliko da bi jedno drugom ukazali povjerenje”, kazao je nakon stanke SDP-ov Arsen Bauk, a Jandroković je upozorio da SDP ustraje da se povjerenstvo za Agrokor bira prije ustavnih sudaca za što nema suglasja vladajuće većine.
SDP-ov Gordan Maras je opetovao da je uvjet njegove stranke za izbor ustavnih sudaca da se prije izabere istražno povjerenstvo za Agrokor i neće od toga odustati.
Mostovu Nikoli Grmoji nikako nije bilo jasno zašto ne može doći do promjene redoslijeda: “Dosta je ovog cirkusa kojeg priređujete. Ne vidim razlog zašto se ne bi promijenio redoslijed glasanja pa da prvo glasamo o povjerenstvu”.
HNS-ov Milorad Batinić istaknuo je da izbor sudaca ne bi smio biti predmet ucjena i da HNS nema problema s osnivanjem Povjerenstva, ali da misle da nije potrebno: “No unatoč tome mi ćemo to podržati’.
Batinić je kazao i da treba glasovati prema dnevnom redu kako je predložen, a HDZ-ov Branko Bačić je upozorio da je situacija bizarna jer je dogovor oko izbora sudaca postignut s gotovo sa svim strankama.
“To što se ne možemo dogovoriti kod građana vjerojatno izaziva podsmijeh. Situacija je bizarna. Rekli smo da nemamo problema s osnivanjem povjerenstva za Agrokor. Na početku je bila odluka o izboru ustavnih sudaca, a tek nakon toga prijedlog za osnivanjem povjerenstva”, podsjetio je Bačić.
S obzirom na to da se dogovor nikako nije moglo postići, Jandroković je prekinuo glasovanje i najavio: “Ako se dogovorimo do srijede, glasovanje će biti u odmah na početku sjednice u 9.30 sati”.
Na početku jutrošnjeg zasjedanja, a prije rasprave oko otoka, zastupnici su odradili već tradicionalnu stanku, koju su danas zatražili Mostov Nikola Grmoja, i to zbog situacije u Agrokoru te Željko Glasnović zbog stanja u hrvatskim medijima, a potpredsjednik Sabora Furio Radin najavio je da će se glasanje održati u 12 sati: “Recite svim zastupnicima ovu radosnu vijest”.
Mrak Taritaš: Svi znamo kako će završiti sapunica zvana Agrokor
“Ljudi vole gledati sapunice iako svi znamo kako će završiti. Vladajući imaju odgovornost. Moramo završiti sapunicu zvanu Agrokor jer svi znamo da je to razultat rođačkog kapitalizma”, kazala je GLAS-ova Anka Mrak-Taritaš.
Bačić: HDZ je spreman danas glasovati o istražnom povjerenstvu za Agrokor
Lex Agrokor je bio nužan da spasi hrvatsko gospodarstvo, ustvrdio je HDZ-ov Branko Bačić i istaknuo: “HDZ podržava osnivanje Istražnog povjerenstva za Agrokor. Za razliku od drugih, mi ne ucjenjujemo te smatramo da u povjerenstvu ne bi trebali sjediti bivši ministri koji su donosili odluke vezano uz Agrokor. Ipak, ako je pojedinom članu toliko stalo da bude u tom povjerenstvu, mi ćemo i to dopustiti. Mi smo spremni danas glasati o osnivanju povjerenstva”, kazao je Bačić.
Grmoja: Todorić je obrađivao svaku političku strukturu u Hrvatskoj
“Pitam se što je bilo prije lex Agrokora. Premijera ne zanima kako je nastao Agrokor i kakvu ulogu u svemu tome imaju njegovi ministri, HDZ, HANFA i HNB. Da Most nije inzistirao da se priča o Agrokoru, danas ovo ne bi gledali”, kazao je Grmoja i zaključio da je Todorić obrađivao svaku političku strukturu u Hrvatskoj.
“Kad čitate mainstream medije potrebna je mudrost Salomona. Piše se po nalogu pojedinaca. Zamislite da jedan dnevnik napiše da je država za k… ili da se nekoga pita kad će propasti hrvatska država. Na društvenim mrežama stvaraju se lažni profili. Kod nas nema nikakve obrane od klevete”, kazao je Glasnović i dodao da je šokantno da je na HRT-u ukinuta redakcija za istraživačko novinarstvo.
“Hrvatska vlada je jedna banda. Spalili su partijske knjižice i stvorili paralelni pravni sustav. Crveno plemstvo je danas s nama. Sakriva se geneza privatizacije. Agrokor je počeo prije 90-ih. Privatizacija je projekt komunističke partije. Brani se najveća komunistička partija. Novinari su bivši Jugoslaveni, sjede i rade u redakcijama, po portalima”, kazao je Glasnović na što je predsjedavajući Furio Radin zaključio: “Dobro je, danas bar nismo nikoga ubili”.
Zakon o otocima pred saborskim zastupnicima
Na hrvatskim otocima i poluotoku Pelješcu, po popisu stanovništva iz 2011., živjelo je oko 133 tisuće stanovnika, ukupan broj otočkog stanovništva povećao se između dva posljednja popisa, no depopulacija je jasno uočljiva na malim i udaljenim otocima.
Pozitivne demografske trendove bilježe otoci koji su mostovima povezani s kopnom.
Na Krku, Pagu, Viru, Murteru i Čiovu, po popisu iz 2011. živi oko 42 tisuće stanovnika, što je 10,3 posto više u odnosu na popis iz 2001. Svi ostali otoci imaju ukupno oko 83 tisuće stanovnika, što je smanjenje od 1,7 posto u odnosu na 2001.
Razna ministarstva, agencije i ustanove u otoke su u 2015. uložili milijardu i pol kuna, što je prosjek godišnjih ulaganja od 1999. kada je donijet Zakon o otocima.
Godinu prije u otoke je investirano gotovo 1,8 milijardi kuna.
Najviše se ulagalo u prometnu povezanost otoka (345 milijuna), prometnu i komunalnu infrastrukturu, gospodarstvo, turizam (175 milijuna) itd.
Sabor bi u petak trebao raspraviti još tri točke, među kojima je i SDP-ov prijedlog da se dopuni Zakon o tržištu nafte i naftnih derivata.
Trebao bi i glasovati, no o kojim sve točkama i hoće li među njima biti i osnivanje istražnog povjerenstva za Agrokor te izbor tri ustavna suca, u četvrtak se nije mogla dobiti službena informacija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.