Prijedlog izbornih pravila po kojima bi se do kraja godine birala vodstva općinskih i gradskih organizacija SDP-a ponovo je uzburkao strasti u ovoj stranci.
Naime, prijedlog, koje još mora usvojiti predsjedništvo, predviđa određena ograničenja za kandidiranje među kojima su i ona da svoju kandidaturu ne bi mogao istaknuti nitko tko je “bez dozvole nadležnih organa” dao ostavku bilo na stranačku ili državnu funkciju kao i ona tko nije barem dvije godine član stranke, piše Novi list.
Iako se ova pravila ne odnose na izbor čelnih ljudi županijskih organizacija i zagrebačkog SDP-a dio članstva ih je shvatio na način da njima vodstvo stranke želi intervenirati u izborni proces u Zagrebu i Šibensko-kninskoj županiji gdje su svoje kandidature istakli oni koji su neskloni načinu na koji stranku vodi aktualni predsjednik Davor Bernardić.
“Ovo se ne odnosi na Zagreb i županije već će se ovako birati samo općinski i gradski čelnici SDP-a. Ali bilo bi zaista bizarno da se pravila neće odnositi i na županije i Grad Zagreb. Bilo bi smiješno da se šef SDP-a u nekoj općini i gradu bira po strožim pravilima od onih koja bi vrijedila za šefa te SDP-ove županijske organizacije”, smatra jedan od zastupnika SDP-a. Naime, predsjedništvo je predvidjelo ovakav hodogram – izbori u općinskim i gradskim organizacijama, zatim bi se održala konvencija na kojoj bi se mijenjao statut stranke, a tek potom bi se održavali izbori u županijama i Gradu Zagrebu.
Sporni prijedlog izradila je radna skupina u kojoj su bili glavni tajnik SDP-a Zvane Brumnić, predsjednik Glavnog odbora Erik Fabijanić, te predsjednik zastupničkog kluba SDP-a Arsen Bauk. “Istina je da sam sudjelovao u pisanju prijedloga. Dio sam napisao i s njime se valjda slažem. Drugi dio nisam pisao, ali se s njim slažem kao što je uvođenje preferencijalnog sustava čime bi se suzbila takozvana šalabahter demokracija. Postoji i treći dio kojeg isto nisam pisao, a s njim se ne slažem. To je onaj koji se odnosi na ograničenje kandidiranja. Ali treba reći da se ovaj prijedlog pravila ni na koji način ne odnosi na članove o kojima se najviše piše u medijima. Pravilnik za njih pisat će se nakon konvencije i promjene Statuta. Što znači hoće li se ograničenja odnositi i na županije i Grad Zagreb odlučivat će konvencija stranke, a ne predsjedništvo”, rekao je Bauk.
Dodao je da već postoji presedan kada se vodstvo stranke izravno uplelo u izborni proces u lokalnoj organizaciji. “Pretprošlom se predsjedništvu naprosto nisu svidjeli kandidati u Dubrovniku pa je raspustilo organizaciju i blokiralo cijeli proces”, rekao je Bauk.
Ako bi se gore spomenuta pravila primijenila na Grad Zagreb i županije onda se za šefa zagrebačkog SDP-a ne bi mogli kandidirati Dominik Etlinger, dao je ostavku na poziciju glavnog tajnika zagrebačkog SDP-a, Denis Hrestak, zaposlen u središnjici SDP-a što je također zapreka za kandidiranje, te Aleksandra Kolarić koja se tek nedavno vratila u stranku pa nije u njoj duže od dvije godine. Od onih koji su dosad najavili svoje kandidature na izbore bi mogli izaći samo Gordan Maras i Alen Čičak.
“Ne vjerujem da će se ova pravila na kraju i usvojiti jer su nedemokratska i svatko tko bi za njih podigao ruku bio bi podupiratelj negativne selekcije u stranci”, rekao je Etlinger. Među onima koji se ne bi mogli kandidirati je i donedavno saborski zastupnik Ivan Klarin koje je dao ostavku na zastupničku funkciju iako za to nije imao odobrenje stranačkih tijela.
Najviše je kritika na članak 7. Pravila koji kaže da oni članovi koji su unutar godine dana do raspisivanja izbora bez suglasnosti dali ostavku na dužnost i to na razini za koju bi opet konkurirali, oni koji su unutar godine dana do izbora dali ostavku na zakonodavnu ili izvršnu funkciju bez odobrenja stranačkog tijela, oni koji su zaposleni u stručnim službama stranke, oni koji nisu bili na više od pola sjednica tijela čiji su članovi, te oni koji nisu najmanje dvije godine u članstvu stranke. No prijedlog predviđa da predsjedništvo SDP-a ima diskrecijsko pravo prihvatiti nečiju kandidaturu iako krši neka od spomenutih ograničenja. Prijedlog pravila je u ovom trenutku na svojevrsnoj javnoj raspravi u stranci i na njega je pristiglo oko 40 amandmana. Konačnu odluku donijet će predsjedništvo stranke, piše Novi list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.