'U našem čudnom društvu nema trodiobe vlasti, sve drži HDZ'

Vijesti 14. lis 201711:20 > 11:40
N1

U Novom danu gostovala je Rada Borić, zagrebačka vijećnica Nove ljevice, dugogodišnju aktivistkinju za ženska prava.

Predstavnici građanske inicijative “ProLife.hr” i Zaklade Vigilare predali su Saboru gotovo 170 000 potpisa građana koji putem nacionalne peticije traže izmjene tzv. Zakona o pobačaju idu u smjeru zaštite nerođenoga života i veće pomoći trudnicama. Nazvali su to ‘festival demokracije’.

Bilo bi dovoljno da su se Batarelo i drugi zapitali zašto se u vrlo kratkom roku u Slavoniji zatvorilo 12 škola, nije to zato što se nisu rađala djeca već zato što su se odselili roditelji s djecom. Voljela bih da se govori o pravu na život bez siromaštva i zlostavljanja djece.

Statistike pokazuju da pobačaje najviše čine žene koje imaju dvoje ili više djece.

S jučerašnjeg skupa upućena je i kritika novoizabranom sucu Ustavnog suda, Goranu Selancu da ne bi trebao obnašati tu dužnost zbog svojih stavova o pobačaju i gay brakovima. Selanc je ustvrdio da nije riješeno pitanje pobačaja do kraja i da će se to pitanje vratiti Ustavnom sudu kad se donese Zakon o pobačaju. Da li će se s odlukom Ustavnog suda otkloniti prostor za inicijative i akciju kakvu smo vidjeli jučer?

Ustavni sud je donio jednu odluku, a vidjet ćemo kako će to završiti. Ultra konzervativne udruge izvlače neke male detalje, a ljudi su sentimentalni. Nekoliko članaka Ustava govori o slobodi i nograničavanju slobode. Ne smije se oduzimati ni ograničavati sloboda. Što bi žene trebale postati samo rađalice?

Imate li Vi doživljaj konzervativne revolucije u Hrvatskoj?

Rekla bih da konzervativci imaju izvrsnu logistiku jer iza njih stoji Biskupska konferencija, a imaju i financijska sredstva, a civilne udruge to nemaju.

Zašto civilne udruge nisu aktivnije?

Jesu aktivne, ali nemaju potporu kao što ima desnica od Crkve, ali i od Vlade jer danas živimo u čudnom društvenom uređenju gdje nema trodiobe vlasti, gdje sve drži HDZ.

Hrvatska još uvijek nije ratificirala ni Istanbulsku konvenciju Vijeća Europe, kojom se detaljno definira pravni okvir borbe protiv nasilja nad ženama i u obitelji. Zašto je nam je ona potrebna?

Zato što Istanbulska konvencija govori kako da se spriječi nasilje nad ženama i nasilje u obitelji i kako da se nađe financijski okvir za to. Nismo mi ti koji smo pisali Konvenciju već Vjeće Europe, pisala ga je i naša gospođa Šimonović. Smeta što se tamo koristi rodno osjetiv jezik. Rodna ideologija ne postoji, postoji rodna terminologija”

Danas se na Markovom trgu prosvjeduje zbog Vatikanskih ugovora. Zašto detalji oko tog dokumenta nisu transparentni i dostupni javnosti?

To bi trebalo pitati Vladu koja dodjeljuje sredstva. I jako male udruge na kraju godine moraju prikazati da im je rad transparentan, a Crkva kao najveća udruga, za koju država i jedinice lokalne samouprave izdvajaju i milijardu kuna, ne mora.  Povjerenica za informiranje jednom bi trebala zatražiti tu informaciju. Nije to tajna kao vojni proračun.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.