Svađa u Saboru – Kujundžić žestoko po Jovanoviću

Vijesti 08. stu 201706:51 > 16:50
Ilustracija

Aktualnim prijepodnevom Hrvatski je sabor u srijedu počeo svoju novu, šestu sjednicu, nakon čega je premijer Andrej Plenković zastupnicima podnio Izvješće o sastanku Europskog vijeća.

Akutalno prijepodne pratite na OVOM LINKU.

Do kraja dana, podsjetimo, očekuje se i rasprava o prijedlogu oporbenog Glasa o opozivu ministrice obitelji i demografije Nade Murganić. Premijer i članovi Vlade, kako je već uobičajeno, tijekom ‘aktualca’ odgovorit će na 40-ak zastupničkih pitanja. Podsjetimo, osim za Murganić, pokrenuto je pitanje opoziva cijele Vlade, nakon što je SDP prije desetak dana dao ultimatum premijeru da se pojavi u Saboru.

TIJEK DOGAĐAJA

16:30 Premijera Andreja Plenkovića, kad je krajem listopda bio u Bruxellesu i dok je novinarima davao izjavu, iznenadio je predsjednik Europske komisije Jean Claude Juncker. Naime, Juncker mu je prišao s leđa, štipnuo ga i poslao mu pusu na što se premijer okrenuo i nasmijao te potapšao Junckera.

Upitan o čemu se radi, Plenković je zastupnicima u Saboru kazao da se uopće ne radi o štipanju.

“Potezanje za sako je manje od onog što je radio drugim kolegama, to je njegov stil, nitko to ne doživljava ozbiljno, to se doživljava sa simpatijom. Nema štipanja, samo potezanje za saoko, pitajte moje dečke iz osiguranja, gledali su dokle će ići i rekli može”, kazao je Plenković.

15:00 Nakon stanke Plenković je podnio izvješće o sastanku Europskog vijeća koji se u Bruxellesu održao 19. i 20. listopada.

14:30 Nastavak sjednice je u 15 sati kada će premijer podnijeti Izvješće o sastanku Europskog vijeća.

14:17 Franko Vidović (SDP) pitao je ministra branitelja Tomu Medveda o nabavi automobila za branitelje. Medved mu je odgovorio kako su postupili u skladu sa zakonom i naglasio da odbacuje bilo kakvu sumnju o protuzakonitim radnjama.
“Odudara se od prakse dosadašnje nabave automobila i sumnjamo u koruptivnu narav ovog natječaja. Upozoravat ćemo javnost i obratiti se svim nadležnim institucijama”, odgovorio je Vidović.


14:09
 Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić kazala je odgovarajući na zastupničko pitanje da je brodogradilište Uljanik upozoreno da smanji dugove prema dobavljačima, dok je za brodogradilište 3. maj zatraženo provođenje proračunskog nadzora. Naime, saborska zastupnica Ines Strenja-Linić (Most) postavila je Dalić pitanje tijekom aktualnog prijepodneva u Saboru o poslovnim teškoćama u kojima su se našla ta dva brodogradilišta.

13:37 Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić poručio je da su hrvatske mirovine stabilne, a isplata neupitna, te najavio kako Vlada do konca mandata želi donijeti zakon o nacionalnoj mirovini. 

Mirovne su stabilne, isplata je neupitna i svatko tko tvrdi drugačije je neodgovoran prema građanima i javnosti, rekao je Pavić odgovarajući Kažimiru Vardi (SMSH) što Vlada misli učiniti da poboljša stanje starijih građana i umirovljenika, te se osvrnuo i na “insinuacije” oko stabilnosti mirovina.

Pavić je naglasio da mirovinski fondovi imaju preko 88 milijardi kuna imovine, od čega su 71 posto u državnim obveznicama, 15 posto u inozemnim, a “samo” 17 posto u dionicama. Održivost sustava je neupitna, a radimo na tome da maksimalno povećamo adekvatnost mirovina, rekao je Pavić zastupniku Vardi, navodeći kako je status umirovljenika i starijih građana u fokusu njegova ministarstva.

13:21 Potpisivanje Protokola o suradnji na plinofikaciji rafinerije Brod između hrvatskog Ministarstva zaštite okoliša i energetike te Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske važan je korak u rješavanju problema onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu, ocijenili su Plenković te ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić.

Mislim da je sama svrha tog sporazuma pozitivna, rafinerija Brod zagađuje okoliš dugi niz godina, a ideja o plinofikaciji trebala bi riješiti problem, odgovorio je Plenković Zlatku Hasanbegoviću iz Neovisnih za Hrvatsku, koji pozdravlja svako nastojanje da se riješi zagađenja zraka, ali i upozorava da je zaključivanjem spomenutog protokola između resornih ministarstva u “simboličkom smislu” postala prva država koja je s Republikom Srpskom zaključila međunarodni ugovor.

Plenković tumači kako nije riječ o klasičnom međunarodnom ugovoru, nego o protokolu kojeg se može kvalificirati kao međunarodni akt. “Dakle, nijansa ispod ugovora što nije nebitno”, rekao je premijer i naglasio kako je protokol potpisan 31. listopada ove godine imao svoj “prethodni” put i dogovore koji se nisu vodili samo na razini jednog od dva bosanskohercegovačka entiteta, nego i na razini središnje vlasti i ministara.

“Prva smo vlada koja je otišla u punom sastavu u Sarajevo i što se tiče širih odnosa s BiH, naša potpora njenom europskom putu i unutarnjim reformama je više nego jasna”, poručio je Plenković.

13:07 Anku Mrak Taritaš iz GLAS-a zanimala je sudbina Istanbulske konvencije pa je premijera pitala: “Da li se sukladno najavama očekuje da će do kraja ove godine u Sabor doći zakon o ratifikaciji Istanbulske konvencije”.

Plenković je naglasio kako Istanbulska konvencija ima za cilj sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji ali i poručio: “To je Konvencija koja je potpisana dok ste Vi bili u Vladi . To inzistiranje lijevog spektra kao da je to nešto što se dogodilo jučer ili prekjučer pa sve gori zbog desnog spektra. … Bilo je više nego dovoljno vremena da tadadašnja koalicija stavi tu Konvenciju u proces ratifikacije”.

Svi su, kazao je, na istoj strani. “Želimo pojačati okvir pravnih mehanizama u RH uključujući i međunarodno pravne instrumente da to učinimo”, rekao je.

Kada je riječ o procesu javnog savjetovanja, rekao je, resorno ministarstvo u ovom trenutku još konsolidira sve komentare, a kada taj proces bude gotov, oni će biti objavljeni. “Nakon toga će Vlada u primjerenom trenutku odlučiti kada i u kojem trenutku nastaviti s procesom ratifikacije ove konvencije. Očekujem da i ovdje malo otvorenije raspravimo neka ideološka pitanja koja su na dnevnom redu vezana za tu konvenciju i kada je riječ o korištenju pojma roda, koji se ne bi pojavio u našem pravnom sustavu prvi put kroz ovu konvenciju, on postoji i u nekim drugim zakonima i dokumentima ranije usvajanim”, odgovorio je Plenković.

12:39 Premijer Andrej Plenković ponovio je da kažnjavanje propagiranja totalitarnih režima Vlada želi riješiti na cjelovit način te rezolutno odbacio prozivke da se Vlada ne određuje o zločinima ustaškog režima. “I ovdje ću osuditi ustaški režim i sve negativne posljedice koje je donio za hrvatsku državu, brojne žrtve tog režima”, odgovorio je IDS-ovu Borisu Miletiću koji Vladi spočitava da odbija slijediti primjer demokratskog svijeta koji je jasno rekao da su nacionalizam, fašizam, pa time i ustaštvo najveće zlo 20. stoljeća.

12:30 SDP-ov Gordan Maras “pohvalio” je premijera Plenkovića. “Energija i dikcija našeg premijera u skladu je s kišnim danom: malo dosadno, zamorno, bez energije da unese optimizma. Zato ću ga ja pohvaliti. Simpatično mi je kako se hvali rezultatima, a istovremeno me hvata nevjerica. Jer, 77 posto naših sugrađana ne vjeruje vladi HDZ-a i Andreju Plenkoviću. Građani vide da Plenković nije vratio Inu, da skriva svoje suradnike Šeksa i Ramljaka, da je omogućio strvinarskim fondovima stotine milijardi eura dobiti i mogućnost da sutra prodaju najvrjednije hrvatske kompanije. Moje je pitanje je li vam neugodno da se usprkos svemu ovome hvalite?”, upitao je Maras premijera.

Na odgovor nije dugo čekao. “Ni Ciceron vam neće biti ravan ako ovako nastavite, mora da vježbate pred ogledalom jer se i u intervjuima hvalite da ste smršavjeli 10 kilograma. Malo sam u nevjerici jer pokušavate hrvatskoj javnosti stvoriti dojam drame kojega nema. U svakom trenutku imam političku odgovornost. Nismo ni u krizi oko Agrokora napravili niti jedan potez koji nije opći interes. Odgovornost je i oporbe da pridonese općem cilju”, rekao je Plenković.

“Drago mi je da pratite moje intervjue. Novinar mi je rekao da ste jednom sugerirali da mi je dobro da sam u opoziciji jer sam skinuo 10 kila. Ja sam otišao deset dolje, a vi gore, očito i vama odgovara pozicija premijera samo na drugi način. No, važno je da niste dobili vlast da radite što želite. Vi se bojite izbora više od SDP-a. Da vjerujete u pobjedu izbori bi bili već sada. Vi vjerujete u mandat u Europskoj komisiji 2019.”, odgovorio mu je Maras.

12:00 Žestoka svađa izbila je između Željka Jovanovića i ministra Milana Kujundžića. “Svjesni smo da je zdravstvo u krizi, liste čekanja su sve duže, dugovi sve veći, liječnici odlaze iz Hrvatske. Pitam vas da nam liječnički kažete koliki su ukupni dugovi zdravstva, kolike su obveze?”, nabrajao je Jovanović.

“Nastupili ste onako što je u politici goli populizam. Znate da dugovi u zdravstvu nisu nastali ni ove ni prošle ni prije pet godina. S onim što imamo i koliko imamo hrvatski zdravstveni sustav je ponos hrvatske nacije. Ukupni dug 8,2 milijarde kuna, u ovom trenutku činimo sve da na rashodovnoj strani uštedimo. A što se tiče o slanju medicinskog osoblja vani, nemojte davati paušalne ocjene. Vaša vlada je u sustav ubacila 6,5 milijardi kuna, a onda ste za godinu dana opet došli do velikog duga. Ja sam jučer napravio najveći tumor kojeg nitko ne može napraviti, a vi mi recite kada ste vi nešto napravili, pokažite da kao liječnik bez novaca možete raditi, kao što su i stotine tisuća liječnika ne pitajući kolika im je plaća radili i rade”, odgovorio je Kujundžić.

11:30Anka Mrak Taritaš (GLAS) pitala je Plenkovića o Istanbulskoj konvenciji. “Premijer je rekao da će do kraja godine biti ratificirana konvencija.  Očekuje li se, sukladno najavama, da će do kraja godine doći do ratifikacije. I misli li premijer pozvati supruga Mare Tomašević da podnese ostavku?”, pitala je Mrak Taritaš.

“Što se tiče Istanbulske konvencije, vi znate da je to konvencija koja je potpisana kad ste vi bili u vladi, to je važno da javnost zna. U tom trenutku bilo je više nego dovoljno da tadašnja lijeva koalicija stavi to u proces ratifikacije. Očito je da u samoj supstanci ove konvencije, a to je suzbijanje nasilja u obitelji, nema nikakvih dilema, tu smo svi na istoj strani. Ministarstvo još uvijek konsolidira komentare iz procesa javnog savjetovanja, a onda će vlada odlučiti kada nastaviti s ratifikacijom. Očekujem da ovdje malo otvorenije raspravimo neka ideološka pitanja, pa i pojam roda”, rekao je Plenković.

Robert Anic/PIXSELL

11:15Božo Petrov (Most) upitao je premijera kakav je njegov stav kao i stav vlade oko Rafinerije Sisak. “Je li isti kao i stav MOL-a odnosno mađarske vlade? Čelniku sindikata Predragu Sekuliću daje se otkaz jer želi da sisačka rafinerija nastavi s radom. On se bori za nastavak rada rafinerije. Što planirate napraviti da biste zaštitili tog čovjeka?”, upitao je.

“Stav Vlade je nepromijenjen a to je da rafinerija što duže radi i proizvodi što je više moguće. Sindikalni predstavnik bio je kandidat Mosta na lokalnim izborima, to je sve što znam. Zatražit ću od ministra Ćorića da detaljno izvidi o čemu je riječ”, odgovorio je premijer.

“Zamolio bih da nam više ne darivate lažne božićne poklone. Most je bio za to da se Ina vrati u Hrvatske ruke jer mislimo da Hrvatska može postati energetski lider u regiji. Ako vas nije briga za njega, onda vas nije briga ni za energetiku ni za sisačku rafineriju. Ako nemate snage za to, vratite se u Bruxelles “, ustvrdio je Petrov.

10:30 SDP-ova Sabina Glasovac imala je pitanje za ministricu znanosti i obrazovanja, Blaženku Divjak. “Od preuzmanja Ministarstva znanosti i obrazovanja čuli smo puno lijepih najava, a to je da ćete ustrajati u provedbi kurikularne reforme. U ovom trenutku dokumenti Borisa Jokića i njegova tima i dalje skupljaju prašinu negdje u ministarstvu. Ministrica poručuje da Crkva igra bitnu ulogu u obrazovnoj reformi. Vidimo da i nema previše ulaganja u naše škole, učitelje i nastavnike, ali ima u nešto drugo. 26 milijuna kuna namjeraate potrošiti na računala. Zamina me što se događa u Vladi RH i jeste li vi kao ministrica pod pritiskom, da morate inzistirati na nabavi informatičke opreme? Imate li kakve naputke da morate inzistirati na javnim nabavama u vašem ministarstvu?”, upitala je Glasovac ministricu.

“Ja nisam pod nikakvim pritiskom za nabavu bilo kakve opreme, ali sam pod velikim pritiskom da sve ono što smo obećali vezano uz kurikularnu reformu i zadaće da to provedem. U tom smislu jesam pod pritiskom. Moramo škole uvesti u 21. stoljeće, a to znači da moramo razvijati digitalne kompetencije kod učenika, za to moramo nabaviti opremu. Velik broj škola uopće nema opremu, škole će dobiti sredstva da nabave računala kako za informatiko, tako i za ostale predmete. Naravno da se oprema mora nabaviti, jer su inače škole neopremljene. Što se tiče kurikularne reforme, stručne radne skupine rade na dokumentima, rade na primjeni, od 51 dokumenta je na 44 domukmenta odgovoreno na javnu raspravu. Prevodimo dokumente na engleski jezik, šaljemo na međunarodnu recenziju. Kod nekih dokumenata tražimo ekspertizu. Ja vas uvjeravam da stvarno radimo sve u najboljoj vjeri i uključujemo sve koji nam žele pomoći”, odgovorila je Divjak.

“Što se tiče međupredmetnih tema, one su također dio rasprave i nema indicija da one nebi ušle u bilo kakav daljni postupak. Vjerujem da ćemo do kraja godine dobiti međunardone recenzije i tad pozvati škole da uđu u pilot projekt”, kazala je ministrica.

“U 21.stoljeću se ulaže u ljude, a ne u kompjutere, u borbena blindirana vozila. U modernoj državi ne može se dogoditi da na čelu skupine za provedbu Zakona o odgoju i obrazovanju bude HRAST-ovac, ne može se dogoditi da se licitira i prodaje kvalitetno obrazovanje danas za jedan glas u Saboru sutra ili prekosutra. U modernoj državi premijer za jedan glas u Saboru ministrici kulutre ne nameće savjetnika koji veze nema s tim resorom”, odgovorila je Glasovac.

N1

10:20 IDS-ov zastupnik Boris Miletić premijera je upitao zašto je Vlada odlučila tolerirati fašističke i ustaške vrijednosti jer nisu prihvatili IDS-ov prijedlog da se fašističko znakovlje kažnjava. “Našim prijedlogom da se strogo kažnjava fašističko znakovlje otvorili smo vam prostor. No, vi ste napravili presedan i poslali poruku da ćete tolerirati simbole ustaškog režima. Zašto odbijate da su fašizam i nacizam, a time i ustaštvo, najveće zlo 20. stoljeća?”, pitao je Miletić premijera.

“Cijenim vaš prijedlog”, odgovorio je Plenković. “Vlada se na njega očitovala, ja ću još jednom ovdje osuditi ustaški režim i najstrašnija kaznena djela. Ono što radimo da kroz Vijeće za suočavanje s posljedicama nedemokratskih režima radimo na jačanju kulture sjećanja. Želimo dobiti preporuke kako bismo eventualno poboljšali zakonski okvir koji trenutno postoji, a to smo vam i rekli. Vaše sugestije ćemo imati na umu, ali ovo želimo riješiti na cjelovit način. Vaš doprinos je dobrodošao, ali ne inputirajte nam da ne osuđujemo ustaški režim”, odgovorio je Plenković, čime Miletić nije bio zadovoljan.

“Držim da ste odlukom unijeli normalizaciju takvog režima. Vaše sestrinske stranke u Njemačkoj su to jasno, efikasno, brzo i učinkovito riješile. One su rekle da je to zlo i da toga ne treba biti u društvu. Siguran sam da će za ovaj prijedlog glasati svi zastupnici koji vjeruju u slobodnu, antifašističku Europu, uključujući vaše partnere iz HNS-a i nacionalnih manjina”, rekao je Miletić.

9:57 ”Hrvatska je tijekom mandata ove vlade izašla iz procedure prekomjernog proračunskog manjka. To nije slučajno”, kazao je premijer. O pitanju INA-e kazao je: ‘Na tome se radi, tiho, mirno i bez pompe’. “Što se tiče vaše iluzije na državni intervencionizam u Agrokoru, Lex Agrokor nije mogao biti aktiviran bez suglasnosti vlasnika”, ustvrdio je premijer”, odgovorio je Plenković Hajdašu Dončiću.

“Drago mi je da volite docirati jer to od jednog srednjovjekovnog čovjeka plave krvi i očekujem”, nije ostao dužan SDP-ovac.

9:55 ‘Često sebe hvalite’, kazao je premijeru Siniša Hajdaš Dončić (SDP) pa je ‘vratio kotač unazad godinu dana’ i podsjetio premijera da je najavio vraćanje INA-e u hrvatske ruke. Rekao je premijeru da je ‘krivo skrenuo’ te da je od Agrokora stvorio ‘državnog mrtvaca’. Jeste li vi iluzionist ili premijer? – pitao je SDP-ovac.

9:55 “Čini mi se da i nakon sedam mjeseci osnovni elementi zakona vama i vašoj stranci nisu poznati. Padanje pod stečaj Agrokora značilo bi pravu katastrofu za hrvatsko gospodarstvo. Vi ste ponovili da je Vlada donijela zakon za Todorića. Vi ste postali glasnogovornik Todorića i koristite riječ poput veleizdaje – to govori dosta o vama. Pridonosite stvaranju slike o zemlji koja upućuje na destabilizaciju. Meni je žao da ste izabrali taj put. Nastojite nakititi na bombasitčan način neke teme. Govorite o nekakvim rezervnim briselskim položajima. Ja vam predlažem odmah da pozovete Nevena Mimicu. Ako vi mislite da je to rezervni položaj vi ga se riješite. To se inače ne radi. Pokušavam shvatiiti smjer kojim ide oporbena stranka. Stoga mi se čini da sve što govorite nastoji pokriti činjenicu da na vašoj strani nisu ni mali dobavljači jer su isplaćeni, nije ni poslovna zajednica ni veliki i srednji dobavljači”, odgovorio je Andrej Plenković predsjedniku SDP-a.

9:45Davor Bernardić (SDP) obratio se premijeru: “Prije šest mjeseci Ivica Todorić je aktivirao Lex Agrokor, danas nas promatra iz inozemstva, dugo ste izbjegavali odgovoriti tko je pisao Lex Agrokor, a onda je Vladimir Šeks rekao da ste vi autor tog grandioznog zakona, pomogao vam je pritegnuti Sauchu i HNS koji drže ovu većinu. Tada smo predlagali izmjene koje bi mogle omogućiti oporavak hrvatskog gospodarstva. Lešinari će uzeti imovinu Agrokora, to je srž zakona. Tko će biti odgovoran kada se Agrokorove tvrtke prodaju u bescijenje?”

9:35Kvorum postoji, prisutan je 91 zastupnik. Predsjednik Sabora Gordan Jandroković čita dnevni red.

9:30 Ministri i premijer stigli su u Sabor.