Boris Rašeta, kolumnist i novinar 24 sata komentirao je dnevne aktualnosti u Novom danu Tihomira Ladišića.
Što se tiče sukoba predsjednice i premijera zbog kritika koje je Kolinda Grabar Kitarović jučer iz Opatije uputila Vladi, Rašeta smatra kako predsjednica nastoji proširiti klub svojih birača odmakom od svoje stranke i iskorakom u liberalni centar.
“Politički tabor koji drži vladu dosad nikad nije uspio iznjedriti i predsjednika, i ta tradicija predsjednici ne ide na ruku. Ona se distancira od HDZ-a i njegove vlade. Od Franje Tuđmana do danas nismo imali tako aktivnog predsjednika, ali ona dosad nije predložila niti jednu reformu ili inicijativu koja bi bila zapažena i prihvaćena. Kolinda Grabar Kitarović “puno zuji, malo meda daje””, kaže Rašeta.
Novi Express piše da povodi za sukob na vrhu nisu vezani samo za predizbornu kampanju predsjednice te da postoje ozbiljni razlozi za ovaj sukob na osobnoj razini između predsjednice i premijera. Koji su pozadinski razlozi za ovaj sukob?
“Cijela je ova garnitura političara došla iz diplomatske ergele. Oni se uvijek međusobno natječu i doživljavaju se kako konurencija. Važniji razlog sukoba jest to što predsjednica snažno želi imati izvršne ovlasti, ona hoće realnu vlast, a Ustav joj to ne dopušta. U jednom ingterregnumu, u krizi Karamarkove vlade, ona je, sjećamo se, potiho izabrala svoju “privremenu vladu”. Između njih dvoje stalno postoji neslaganje i oko vanjske politike. Mi zapravo imamo dvije vanjske politike, premijerovu i predsjedničinu. Premijer nije podržao nijedan njen vanjskopolitički potez, nikad ga nismo čuli da spominje Inicijativu tri mora”, objašnjava Rašeta.
“Premijer šalje poruku da bi predsjednica mogla biti uskraćena za podršku HDZ-a, a bez te podrške, ona neće moći dobiti izbore. Mnogo je zanimljivih imena koja bi predsjedničke izbore mogla napraviti interesantnim”, smatra Rašeta.
Plenković postaje nervozan
“Premijer, s druge strane, u zadnje vrijeme pokazuje neuobičajenu nervozu. Dosad je imao čelične živce. Sad smo međutim svi smo primijetili da se počeo ponašati kao čovjek od krvi i mesa, nervozan je, svađa se, upuišta se u polemike s novinarima, često oko sitnica. Njegova je pozicija teška i izvlači ga samo to što nema alternativu, ni u stranci ni van nje. A dolaze još teža vremena, u kojima bi se serija poraza mogla nastaviti”, smatra Rašeta.
Oporba uporno pokušava opozvati vladu ili barem članove vlade.
“Oporba zna da ne mogu ništa ni njemu ni ministrici, ali sa svakim napadom u saboru otpada dio njegove pozlate, topi se po komad njegove ionako nevelike moći. Snažan su mu udarac zadali i Rusi. Rosnjeftova ponuda za kupnju Ine je je toliko dobra da je zapravo, za njega, loša. Oni su ponudili modernizaciju rafinerija u Rijeci i Sisku. Ako premijer odbije Ruse, mora preuzeti odgovornost za rafineriju u Sisku, a Mađari je kane ugasiti. Rusi, pak, neće ići u neprijateljsko preuzimanje Ine – ako vlada da blagoslov, oni će je uzeti, ako Plenković kaže ne, neće. No u tom slučaju on je odgovoran za sudbinu Siska. Ja mislim da će on reći Ne, i da vjeruje kako je ruska ponuda blef. Čeka nas i arbitraža u Washingtonu oko plinskog biznisa u kojoj bismo mogli izgubiti dosta novca. Koncesije koje mi za eksploataciju nafte i plina naplaćujemo Mađarima – na što već dulje vrijeme uzaludnu upozorava Goranko Fižulić – među najnižima su u svijetu. Pitanje je i što će biti na londonskom sudu s Lex Agrokorom. Imamo puno problema, dolaze još veći, a Vlada na Markovu trgu jedna je od najnemoćnijih koju smo ikad imali. Jasno je zašto je premijer nervozan”, govori Rašeta.
Promjene u kurikularnoj refori
Postavljanje Ladislava Iličića za savjetnika u Ministarstvu kulture, Rašeta smatra ustupkom.
“Najveća opasnost za stabilnost Vlade dolazi s desnog krila stranke i iz klerikalne desnice u stranci i van nje”, smatra Rašeta.
Ministrica Divjak izjavila je prije nekoliko dana kako će roditelji ipak moći birati što će im djeca u školi učiti, a javnost je to protumačila kao povlačenje pred desnim udrugama.
“Očito je da će kurikularna reforma biti blokirana i da od toga neće biti ništa. Nastavljamo istim smjerom”, kaže.
Političke odluke
Kad je riječ o Agrokoru, često se naglašavalo da je u pitanju politčka odluka.
“Politika je sastavni dio cijele ove priče. Od posebnog zakona i izvanrednog upravitelja, kredita, geostrateške ravnoteže, cijelo je vrijeme je u priči oko Agrokora strašno važan, ili čak presudan, politički utjecaj. Kaznena prijava Bože Petrova bit će korištena u obrani u Londonu i bit će argument obrani Ivice Todorića koji će i njome dokazivati da je žrtva političkog progona. Naša izvršna vlast nije se postavila mudro, neke su presude u Strasbourgu već padale zbog toga što su predstavnici izvršne vlasti pričali ono što nisu smjeli”, govori Rašeta.
“Prvi dan kad je izašao sa suda, Todorić je blistao od sreće, izgledao je kao da je dobio praunuke, i to dvojke, sjajio je kao mladi mjesec. Dobio je dovoljno vremena da izvede sve što će ga spasiti od Remetinca. To bi za njega bilo strahovito poniženje. On je pažljivo osmislio svaki element svoje obrane. Sve što je dosad izveo bilo je osmišljeno da on bude na sigurnom, da dobije vrijeme da se pripremi, da ne ide u istražni zatvor. Do proljeća, tko živ, tko mrtav a svi će svjedoci biti ispitani pa se Gazda ne mora bojati istražnog zatvora”, zaključuje.