Veleposlanik Španjolske u Hrvatskoj, Eduardo Aznar, gostovao je u Novom danu i komentirao stanje u Kataloniji.
Španjolski premijer Mariano Rajoy rekao je da je bitno vratiti osjećaj normalnosti u Kataloniju i učiniti to što prije. Koliko će vremena trebati za to?
Teško je reći, ali stvari idu prilično dobro. U mnogim aspektima vraćamo se u stanje normalnosti. Jedna od glavnih ciljeva vraćanja članka 155. španjolskog ustava jest vratiti legalitet i to je nešto što je već implementirano i optimističan sam.
Uhićeno je desetero katalonskih dužnosnika tijekom njihove uloge u pogledu neovisnosti. Što će biti optužnica?
Oni su u istražnom pritvoru, dakle ne zamo što će biti ishod i hipotetski je govoriti kakva ih kazna očekuje. Glavni državni odvjetnik je podigao optužnicu za nekoliko kaznenih djela, ali treba vidjeti jesu ili ona doista počinjena, a prema njegovu sudu to će se još vidjeti.
Koliko će to trajati?
Mislim da je bi Nacionalni sud i Vrhovni sud htjeli brzu odluku, ali ovisi.
Svrgnuti katalonski predsjednik i četiri člana pobjegli su u Bruxelles. Hoće li im biti dozvoljeno da sudjeluju na izborima?
Naravno, nema nikakve pravne zapreke koja bi ih spriječila da se kandidiraju i sudjeluju na izborima, ako ne postoji sudska odluka koja brani nekome da sudjeluje na izborima, mogu se kandidirati. Sve dok ne postoji pravomoćna presuda, svatko je nevin i može se kandidirati na izborima.
Svjedočili smo napetostima tijekom referenduma. Kako biste komentirali kršenja ljudskih prava i nasilja koje smo vidjeli?
Vidjeli smo snimke, to nije bilo pravilo onoga što se tih dana događalo u Kataloniji. Jedna hrvatska majka mi je rekla da je njezin 17-godišnji sin bio u Lloret de maru i vrlo ju je strah situacije u Kataloniji, ali rekla mi je sljedeće, da je njezinoga sina oduševio Lloret de mar, nije vidio nasilje i te napetosti. Nasilje koje smo vidjeli na snimkama bilo je specifično i doista ne mislim da će doći do slične situacije u budućnosti.
Španjolska je poduzela ozbiljne mjere, raspustila savezni parlament. Može li doći do alternativnog scenarija u Kataloniji?
Regionalni parlament je raspušten, jer su raspušteni izbori, sve stranke su se odlučile na izbore i pripremile su se. Sve političke stranke u Kataloniji zapravo razmišljaju o ovim prijevremenim izborima. Mislim da je to nešto pozitivno, jer će se na izborima vidjeti što katalonski narodi ima za reći. Vidjeli smo stotine tisuća ljudi na ulicama, neki su bili za neovisnost, drugi za ostanak u Španjolskoj. Ne samo Katalonija, nego i cijela Španjolska zapravo se veseli izborima, jer će oni raščistiti panoramo u Kataloniji.
Smatrate li da je Katalonija svojevrsni test za Europsku uniju? Postoje i drugi pokreti koji žele odvajanje pojedinih pokrajina.
Ono čemu svjedočimo u Kataloniji je test za katalonsko društvo. Način na koji su neki političari gurali svoju političku agendu ne krši samo ustav Španjolske, nego i regionalni ustav i to je sve dovelo do razdora u katalonskom društvu i neki od političara počeli su govoriti da je neuspjeh jednostranog proglašenja neovisnosti to da nemaju podršku unutar katalonskog društva. Pravi test je kako zapravo da politika ovdje prevlada. Što se tiče toga je li proces nešto što bi se moglo ponoviti u drugim zemljama, ja sam diplomat i predstavljam svoju vladu i nadam se da ćete mi dopustiti da ne donosim sud što se događa u drugim zemljama.
Smatrate li da imate potporu najvećih razina politike Europske unije?
Mislim da da. Svi političari, ne samo unutar institucija Europske unije, nego i ostali europski političari iz drugih zemalja podupiru ideju o tome da ne možete razvijati demokarciju bez vladavine prava i poštivanja ljudskih prava. Nitko nije okrenuo glavu od onoga što se događa u Kataloniji, svi su pozorno gledali i jasno su rekli da nema demokracije bez vladavine demokracije i poštivanja ljudskih prava.