Istekao je rok za primjenu arbitražne odluke o graničnom sporu Hrvatske i Slovenije, koju Zagreb ne priznaje, a Ljubljana od sutra namjerava jednostrano početi provoditi.
Mogućnost implementacije arbitražnog sporazuma s jednakom pozornošću kao u Hrvatskoj, prati se i u Sloveniji. Novinarka TV Slovenije Marta Razboršek za HRT izjavila je da hrvatski ribari od sutra mogu očekivati evidentiranje, a posljedično i kazne od slovenske strane. Smatra da ne moraju strahovati od uporabe sile.
Što se tiče kopnene granice, Slovenija je, kaže Razboršek, evidentirala državnu granicu na temelju arbitražne odluke.
“Za neke stvari se treba dogovoriti s Hrvatskom, primjerice na terenu gdje se treba provesti razgraničenje. Budućnost žice koja je postavljena da bi spriječila prelazak migranata ne ovisi o arbitražnoj odluci, nego o odluci EU i situaciji na terenu”, kazala je slovenska novinarka.
I nju je zanimalo stoji li ta žica na pravom mjestu odnosno je li u skladu s arbitražnom odlukom. Za to je u Sloveniji dobila potvrdan odgovor.
Iako su poruke slovenskih političara oprečne, Razboršek misli da je potpuno jasno što će biti sa Svetom Gerom.
Arbitražni sud je odlučio da je Sveta Gera odnosno Trdinov vrh, točnije taj vojni objekt pripao Hrvatskoj. Slovenska vojska ga može napustiti samo na osnovu primopredaje, a do nje pak može doći samo na osnovu arbitražne odluke.
“Znači Hrvatska mora prije toga potpisati taj sporazum, da bi moglo doći do primopredaje”, objasnila je. Dodaje i kako to znači da će Slovenija od sutra na neki način imati eksteritorijalni vojni objekt u susjednoj državi, članici NATO-a.
Koliko su ozbiljne prijetnje slovenskog ministra vanjskih poslova Karla Erjavca za pokretanjem tužbe i blokadom Schengena? Odgovarajući na ovo pitanje, Razboršek upozorava da je slovenska politika sasvim usklađena, “iako to možda tako ne izgleda”. Kaže da je moguća blokada Schengena, kao i članstva u OECD-u. A moguća je i tužba, ako ne dođe do razgovora o implementaciji arbitražnog sporazuma.
Novinarka na kraju napominje da Slovenija ima Europsku komisiju na svojoj strani. Podsjeća da je Frans Timmermans, potpredsjednik Europske komisije kojega je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker predložio za posrednika u slovensko-hrvatskom sporu oko granice, dan poslije susreta premijera Plenkovića i Cerara jasno rekao da je stav Komisije kako je arbitražna odluka važeća. “Znači on nije pozvao Sloveniju i Hrvatsku da dijalogom riješe granični spor, nego ih je pozvao da se dogovore o implementaciji arbitražne odluke”, kazala je Razboršek za HRT.