Štrajk u Uljaniku "u mirovanju", upravi rok do petka

Vijesti 23. sij 201807:40 > 08:30
Dusko Marusic/PIXSELL (ilustracija)

Nakon odluke Europske komisije da se odobre državna jamstva od 96 milijuna eura za sanaciju brodogradilišta Uljanik, radnici Uljanika u utorak ujutro odustali su od za danas najavljenog štrajka, a štrajk je 'stavljen u mirovanje', odluka je Štrajkaškog odbora koji se sastao u utorak ujutro, neposredno prije početka radnog vremena.

Predsjednik Sindikata Istre, Kvarnera i DalmacijeBruno Bulić potvrdio za N1 da je štrajkaški odbor donio odluku o odgađanju štrajka radnika Uljanika za 48 sati, nakon odluke EK. Dio radnika ipak je tom odlukom nezadovoljan te se nekolicina njih nakon sastanka okupila pred Upravom, zahtijevajući da Uprava ode, javlja naš reporter Elvir Mešanović.

Da je štrajk odgođen potvrdio je Hini i regionalni povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske (SMH) i glasnogovornik Štrajkaškog odbora Đino Šverko.  “Štrajkaški odbor nije raspušten i on će se ponovno sastati u petak kada ćemo analizirati stanje. Ostaje nam čekati tih 48 sati koliko je potrebno, kako je najavila uprava društva Uljanik, da se radnicima isplati plaća za prosinac. U slučaju da se plaća ne isplati, i da u taj proces ne uključe i radnike TESU-a koji su u rujnu prošle godine postali dio Uljanik grupe, a kojima je se duguje 2,7 plaća, krenut ćemo štrajk”, rekao je Šverko.

Dodao je kako će se Štrajkački odbor u petak raspustiti samo u slučaju isplate plaća i božićnica za prosinac te ukoliko bude isplaćen i dug radnicima TESU-a.

“Uprava je uvijek odgovorna ukoliko se plaća ne isplaćuje na vrijeme. Stoga je razumljivo što su radnici Uljanika na skupovima iskazali nepovjerenje Upravi društva. Neovisno o tome što će u roku od 48 sata radnici dobiti plaću za prosinac, oni zasigurno neće promijeniti svoje mišljenje”, poručio je Đino Šverko.

Očekivana je to reakcija radnika Uljanik grupe nakon što je u ponedjeljak poslijepodne stiglo zeleno svjetlo Europske komisije za državno jamstvo za kredit od 96 mlijuna eura kojim bi se trebala riješiti kratkoročna likvidnost.

Štrajkaški odbor odlučio je da se štrajk stavi u mirovanje, a uprava je dobila rok do petka za isplatu plaća radnicima. Ako se do kraja tjedna isplati plaća, štrajk se prekida.

Podsjetimo, Europska komisija zaključila je u ponedjeljak da je plan Republike Hrvatske da brodogradilištu Uljanik izda državno jamstvo za zajam od 96 milijuna eura u skladu s pravilima EU-a o državnim potporama. Zahvaljujući mjeri Uljanik će moći pokriti hitne potrebe za likvidnošću za vrijeme izrade plana restrukturiranja, uz ograničeno narušavanje tržišnog natjecanja.

“Državno jamstvo Republike Hrvatske pomoći će brodogradilištu Uljanik da nastavi s radom i zadrži 1800 radnih mjesta za vrijeme izrade strategije za restrukturiranje”, rekla je jučer Margrethe Vestager, povjerenica za politiku tržišnog natjecanja te dodala kako se planom restrukturiranja mora osigurati dugoročna održivost društva bez stalne javne potpore kako bi se trajno sačuvala radna mjesta.

Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić upozorila je potom da odluka Europske komisije (EK) o odobravanju državnog jamstva za Uljanik nije trajno rješenje za to brodogradilište i da što prije treba pristupiti restrukturiranju i izboru strateškog partnera za Uljanik.

Odluka Europske komisije koju smo zaprimili danas popodne omogućava provođenje odluke Vlade o davanju sanacijskog jamstva Uljaniku u iznosu od 96 milijuna eura. Kredit koji će Uljanik dobiti na temelju jamstva omogućit će isplatu plaća za idućih nekoliko mjeseci i podmirenje dobavljača, to je samo prvi korak jer slijedi detaljno restrukturiranje i traženje strateškog partnera, istaknula je Dalić.