Davor Ivo Stier u N1 studiju uživo komentirao situaciju oko ratifikacije Istanbulske konvencije u Hrvatskoj.
Postoji li nesrazmjer između onoga što je premijer rekao jučer u Strasbourgu i onoga što radi kod kuće?
Ne slažem se s tom tvrdnjom. Premijer je jučer imao jasan govor s jasnim porukama i sve te poruke je više puta istaknuo i u Saboru, osobito otkako je uveo praksu o izvješćivanju i onda raspravi, što nije zakonski obvezan, ali je dobrovoljno uveo tu praksu. Ne vidim dupli diskurs. Neke poruke je bilo potrebno reći u EP i podsjetiti koliko je godina Hrvatska izgubila zbog blokada i bilateralnih pitanja… Te stvari je jučer iznio bez neke patetike i isto tako jasno je rekao koji su ciljevi Hrvatske i u tom smislu je pokazao da Hrvatska želi biti, ne samo članica EU, nego ući i u one itegracije unutar EU-a poput Schengena…
Osnovna teza nije ta govore li se iste stvari, nego zbog čega je nemoguće u Hrvatskoj provoditi politiku o kojoj se govori.
Što se tiče promjene političke kulture i završetka tranzicije u segmentima gdje smo izašli iz socijalizma, ali nismo do kraja uveli principe slobodnog tržišta, to su one ključne stvari koje blokiraju napredak. Znamo, npr., da je LNG terminal prioritet Vlade, a za vrijeme vlade lijevog centra politika je zbog interesnih skupina blokirala izgradnju tog terminala. To su stvari koje blokiraju razvoj, dobro je da je premijer jučer spomenuo da je LNG prioretit. Sada će se možda i krenuti s realizacijom.
U čemu je problem s Istanbulskom konvencijom? Premijer bi rado vidio ratifikaciju koliko smo čuli u Strasbourgu.
Jučer je rekao isto što i u Saboru. Da je bio moment javne rasprave u kojemu se većina ljudi negativno izrazila o ratifikaciji, ne zbog borbe protiv nasilja nego zbog stvari koje se tiču rodnog identiteta. Niz država članica je u zadnjih nekoliko mjeseci odustao od ratifikacije. Rekao je da te dvije stvari treba razlikovati, rekao je i da je spreman na raspravu. Unutar HDZ-a je bilo zaključeno da će biti tematska sjednica predsjedništva stranke o toj temi kako bi se zauzeo stav po to pitanju. To je tema koja izaziva dosta podjela u društvu, i to nije specifično za Hrvatsku. Tajani u EP nije glasovao za ratifikaciju, ni Webber. Ali to ne znači da nisu za borbu protiv nasilja nad ženama. Mnoge odredbe Istanbulske konvencije smo u Saboru već naveli i uveli u naše nacionalno zakonodavstvo, osobito kad je riječ o borbi protiv nasilja u obitelji.