U manje od 2 godine zaposlenih u državnoj upravi 4.300 više

Vijesti 18. velj 201814:24 > 14:36
Ilustracija

Odlučili smo provjeriti kako stojimo s brojem zaposlenih u kratkom mandatu ove Vlade u odnosu na njihove prethodnike.

Prema podacima Ministarstva uprave, koje svoj statistički bilten objavljuje svaka tri mjeseca, krajem 2015. godine, dakle na kraju mandata Vlade Zorana Milanovića, državni aparat izgledao je ovako: Brojao je više od 55 tisuća državnih službenika, nešto više od četiri tisuće namještenika, gotovo 147 javnih službenika i oko 23 tisuće javnih namještenika. Dakle, ukupno više od 229 tisuća zaposlenika. Milanović je tada govorio da su smanjili broj zaposlenih, no s obzirom da do tada nije bilo sustava COP-a, kako je svojedobno pisao i Faktograf, teško je provjerljiva ta izjava.

Samo godinu dana kasnije, u prosincu 2016. godine, kada je Banske dvore napustila posrnula Vlada Tihomira Oreškovića, Ministarstvo uprave izbrojalo je oko 160 državnih službenika manje, stotinjak državnih namještenika manje, 1490 javnih službenika manje i 3.766 javnih službenika više. Ukupno 231.224 zaposlenika, što je također više nego prije mandata te vlade.

Na kraju rujna prošle godine, dakle u vrijeme ove Vlade, prema biltenu Ministarstva uprave, 600-tinjak državnih službenika više, 69 državnih namještenika manje, oko 1700 javnih službenika više, 300-tinjak javnih namještenika više. Ukupno 233.886 zaposlenih. Taj ukupan broj zaposlenika je također sada veći nego u vrijeme kada je Andrej Plenković preuzeo Vladu od Tihomira Oreškovića.

Drugim riječima, u vrijeme obje Vlade HDZ-a državni je aparat nabujao. U odnosu na vrijeme Zorana Milanovića, u godinu dana Tihomira Oreškovića bilo je 1.633 zaposlenika više. U odnosu na kraj 2016. do rujna 2017. u vrijeme Andreja Plenkovića zaposleno je još 2.662 zaposlenika. Dakle, u godinu i 9 mjeseci rast je od ukupno 4.315 zaposlenika. To govore podaci Ministarstva uprave na prvu.

Međutim, pismeni odgovor koji smo zatražili – nismo dobili, iako smo prilično dugo čekali.

Dakle, nakon našeg upita telefonski nam je objašnjeno da je razlog povećanja jer je u sustav Centralnog obračuna plaća 2016. i 2017. ušlo 20 novih institucij, no nismo dobili popis tih institucija niti broj plaća, nego su nam dali jedan samo primjer – bolnice u Novoj Gradiški. Također nam je objašnjenjeno da se u sustavu COP-a zapravo vode plaće, a ne ljudi – pa da se onda pojavljuju dvostruki podaci – primjerice liječnici koji su i profesori.

Međutim, najveći je skok zaposlenih u namještenicima. U svakom slučaju, zamoljeni smo da pričekamo i da im damo još vremena, jer da na svemu radi i ministarstvo i pokušava otkriti o čemu se radi. No, kada smo zatražili pismeni odgovor, staje svaka komunikacija.

Glasnogovornici je objašnjenjeno da ako odgovor ne dobijemo unatoč brojnim pozivima, ali i čekanju na odgovor, prvo smo čekali dva tjedna na odgovor o brojkama kojim su nas proslijedili na biltene, a zatražili smo objašnjenje 9. veljače. Unatoč podsjećanju, telefonskim pokušajima i objašnjenju da ćemo brojke objaviti unatoč njihovom neodgovaranju – odgovor nije stigao. Zakonski je rok 15 dana – i čini se da se Ministarstvo uprave toga drži. Vidjet ćemo, hoće li možda reagirati demantijem.