Linić o Swiss Leaksu: Za 11 mil. dolara nije plaćen porez

Vijesti 11. velj 201509:00 > 09:03
N1

U temi dana emisije Novi dan gostovao je nezavisni saborski zastupnik i bivši ministar financija Slavko Linić te je komentirao aferu koja posljednjih dana potresla svijet – 'crni računi' u banci HSBC.

“Ubuduće se neće nikome isplatiti nikakva porezna utaja. Kao ministar bio sam nekoliko puta na sjednicama s ministrima svijeta gdje se radilo na tome da se zemlje uključe u razmjenu podataka o poreznim prijevarama”, istaknuo je Linić.

Linić kao ministar, kaže, nije imao informacija o tome koliko je hrvatskih građana imalo novac na stranim računima. “To je pod bankarskom tajnom i bilo je nemoguće dobiti. Prošle smo godine zaključili sporazume s poreznim oazama, popout Švicarske, koje su to prije izbjegavale. Sada je malo zemlja kojima nemamo pristupa, već moraju dati podatke”, istaknuo je Linić.

“Ovakve transakcije upućuju i na moguće financiranje terorizma. Zato policija može doći do podataka, a banke ih ne mogu skrivati. To može sada i naša Porezna uprava, ali i Ured za pranje novca”, objasnio je Linić kako u Hrvatskoj postoje preventivne mjere zaštite.

Na pitanje urednika Tihomira Ladišića o tome treba li objaviti imena i iznose koji se vezuju uz ovo otkriće koje mediji zovu Swiss leaks Linić je odgovorio: “Treba objaviti imena. Treba čuvati bankarsku tajnu, ali ako je i najmanja prijevara u pitanju – to više nije tajna”.

Kako je netko zaradio 11 milijuna dolara?!

Komentirao je i slučaj Hrvata koji na računu HSBC-a ima 11 milijuna dolara. “Na taj iznos nije plaćen porez, na tih 11 milijuna dolara, jer bi bio registriran. Treba utvrditi radi li se o građaninu Hrvatske, to je kazneno djelo ako nije plaćen porez. Treba i utvrditi ako se ne radi o Hrvatu, kako je netko na račun Hrvatske zaradio tolike novce”, istaknuo je Linić te dodao: “Ako ste na PDV-u prevarili, tada ste ukrali od države. To je direktna krađa i kazneno djelo. A ako uzmemo u obizr da druge stvari nisu bile čiste, radi se o prijevarama.”

Linić smatra kako država ima efikasne instrumente kojima može spriječiti utaju poreza. “Ministarstvo financija i Ured protiv pranja novca je obučen za to. Do nedavno samo bili i van EU, pa se sve pratilo. Tada je bilo nekoliko intervencija. No sada je to teže jer računi nisu pod posebnom kontrolom, ali međunarodna razmjena je dobra i tako se može otkriti prijevara”, rekao je Linić naglaivši kako je “2013. formiran ured za velike porezne prijevare. Obučili smo kadar, zajedno sa Svjetskom bankom. No sada ovdje treba iskustva i snage jer se trebate suprotstaviti jakim odvjetnicima.”

Istaknuo je i kako on nema račun u stranoj banci. “Ne, makar su me neki optužili da imam račune u talijanskim bankama. Nemam ni jednog deviznog računa u inozemstvu. To pokušavam i na sudovima dokazati.”

Zašto Hrvatska do danas nije dobila 5 milijuna eura koje je Robert Ježić trebao uplatiti u državni proračun, pitao je urednik Ladišić.

“To je posao suda. Sud je taj koji mora izdati naloge za plijenidbu sredstava. To nije posao porezne uprave. Usmeno je izdan nalog za vraćanjem, no ne znam gdje je zapelo s pisanim putem”, odgovorio je Linić.

Komentirao je i istragu koja je otvorena protiv bivše ravnateljice porezne uprave Čavlović Smiljanec. “Nisam sudjelovao u istrazi. DORH provodi istražne radnje i ne znam kako će to ići. Ako ću biti pozvan, odazvat ću se”, rekao je Linić.

Komentirao je i istragu “Mali biskviti”. “Istraga je pokrenuta. Za mene to nije afera, već činjenično stanje gdje je netko pokušao ukrasti kadrove i know-how Kraša radi rušenja bilance i uspjeha tih ljudi. Nekima smeta da su dioničari Kraša mali dioničari koji se probijaju kroz tržište”, naglasio je Linić te dodao kako je to bio politički pritisak.

‘Predstečajne nagodbe bile su dobar projekt’

“Cijelu akciju je vodio ministar malog poduzetništva Gordan Maras i to je bio jedan od razloga mog odlaska. Predstečajne nagodbe su bile dobar projekt, no bilo bi bolje da se išlo na sud, a ne na FINA-u. No sud je bio protiv i to su u pravosuđu spori procesi. Zato je trebalo pune dvije godine primjene da pravosuđe shvati da je to dobar model. 7500 predmeta je primljeno u godinu dana, a samo ih je 1000 obrađeno. Među njima ima i kriminalnih djela”, istaknuo je Linić.

#related-news_0

Komentirao je i posljednje mjere Vlade. “Svatko ima pravo boriti se za mandat. No teško je ako se probudite 5 do 12. No nema investicija, nigdje osim u Hrvatskim vodama. To je razlog što nemamo gospodarski rast pa ne možemo isfinancirati mirovinski i socijalni sustav. Manje 200.000 radnih mjesta nego na početku mandata – na njima je da to objasne građanima”, objasnio je Linić.

“Ministarstvo financija i FINA su uspješno proveli projekt predstečajnih nagodbi, a sad se opet sve mjenja. Sad zamislite suca Kolakušića koji ne da FINA-i to radi. Najveći zločin suca Kolakušića je Dalkovod koji je najuspješnija tvrtka koju je on tjerao u stečaj. Trebamo govoriti o rezultatima, no svi bježe od njih”, zaključio je Linić