Vlada naručila istraživanje o Istanbulskoj konvenciji!

Vijesti 22. ožu 201809:45 > 09:47
Ilustracija

Vlada je na današnjoj sjednici uputila Istanbulsku konvenciju u Sabor, a premijer Andrej Plenković poručio je tom prilikom kako u njoj "nema skrivenih namjera, nema rodne ideologije ili trećeg spola".

Vlada je naručila i istraživanje javnog mnijenja o ovojh temi.

‘Iako tema Istanbulske konvencije već danima ne silazi s naslovnica medija tek svaki 8. ispitanik u najnovijem telefonskom istraživanju agencije Ipsos za Vladu RH kaže da o njoj zna jako puno te da se o njoj posebno informirao/la ili samo 12,2%.

Skoro polovica ispitanih, 48,6% znaju osnovne informacije i pratili su temu kroz medije. 35,8% ispitanika čulo je za Konvenciju, ali ne znaju detalje, dok samo 3,3% nije do sada čulo za nju, tj. ne znaju o čemu se radi.

 Muškarci o Konvenciji informiraniji od žena

Zanimljivo je s obzirom na temu konvencije da su muškarci nešto više informirani od žena (14% prema 11%), dok mladi do 29 i oni do 44 godine baš i nisu.

Na pitanje: „Koje je Vaše opće mišljenje o Istanbulskoj konvenciji? Podržavate li ili ne podržavate izglasavanje Istanbulske konvencije na temelju onoga što o njoj znate?“ 31,9% ispitanika podržava konvenciju i njezino izglasavanje u potpunosti, dok je 34,1% uglavnom podržava. Ukupno Konvenciju podržava u 66% ispitanika. S druge stane 12,4% ispitanika je odgovorilo da je uopće ne podržava, i 10,4% da je uglavnom ne podržavaju –ukupno 22,8%. Ne zna njih 11,1%.

Čiji birači najviše podržavaju Konvenciju

Gledano po strukturi biračkog tijela 59% birača HDZ-a podržava Konvenciju, 70% birača Mosta i Živog zida te čak 90% birača SDP-a.

86% ispitanika smatra da je nasilje nad ženama veliki problem u Hrvatskoj.

61% ispitanika se ne slaže da će se izglasavanjem Istanbulske konvencije iskorijenit obiteljske vrijednosti

68% ispitanika se ne slaže sa stereotipom da žena tradicionalno mora biti majka i kućanica, a otac hranitelj obitelji

Agencija Ipsos provela je istraživanje telefonskim putem (CATI) na reprezentativnom uzorku od 604 punoljetna građanina u Hrvatskoj u razdoblju od 19.-20.3. za potrebe Vlade RH. Maksimalna pogreška uzorka iznosi +/-4,7%’, navodi se u istraživanju.