Ekonomisti objasnili zašto su veće kamate dobra vijest

Vijesti 29. ožu 201816:10 > 16:11
Morgue File (Ilustracija)

Mnoge korisnike kredita zbunilo je to što je guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić dobrom viješću nazvao najavu rasta kamata.

Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić već duže vrijeme upozorava da je vrijeme malih kamata završilo i da se njihov rast može očekivati uskoro. Stoga ponavljanje tog upozorenja nije bilo velika novost, ali jest njegov dodatak – da je to dobra vijest.

Pojasnio je da je to dobra vijest zato što ona znači da gospodarstvo brže raste, a stopa nezaposlenosti pada.

Kako rast kamata može biti dobra vijest za sve one kojima i mala promjena kamatne stope znatno mijenja iznos mjesečne rate?

Rast kamatnih stopa Američke središnje banke, a očekuje se da će i Europska središnja banka svoju ključnu kamatu početi povećavati sredinom 2019., zapravo još uvijek ne znači da će i u Hrvatskoj kamatne stope na kredite građana odmah rasti. Kretanje kamatnih stopa u Hrvatskoj ovisit će prvenstveno o reformama i stopi rasta, jer to utječe na premiju rizika.

Izostanu li reforme i ne bude li značajnijih stopa rasta, neminovno slijedi i rast kamatnih stopa na kredite građana. No bankari i ekonomisti ne smatraju to nekom velikom katastrofom.

Ekonomski analitičar Damir Novotny slaže se s Vujčićem da je rast kamatnih stopa u SAD-u i Europskoj uniji dobra vijest jer im je ekonomija snažnija, a istovremeno nezaposlenost jako pada.

“Međutim, u ekonomijama poput Hrvatske koja je prezadužena rast kamatnih stopa ne može biti dobra vijest. To znači da će dužnici biti još dužniji, što može biti dodatni uteg tim ljudima”, kaže Novotny, no ipak umiruje da kamatne stope neće rasti tako brzo.

Dodaje i da je posljednjih godina vidljivo da su se kućanstva u Hrvatskoj počela razduživati, dakle ukupan se dug kućanstava smanjio, a istovremeno se povećala štednja koja je veća od duga. A najveći doprinos štednji dali su građani čiji je udio u ukupnoj štednji oko 60 posto.

“U tom kontekstu građani više štede (kućanstva) nego duguju. Kamatne stope bit će i na štednju više, pa će taj dio biti dobar i za njih“, kaže Novotny.

Tvrdi i da Hrvatskoj zapravo slijedi razdoblje pada kamatnih stopa jer su one bile više nego u drugim zemljama, a dodatni pritisak na ujednačavanje s kamatama u okruženju dat će ulazak Hrvatske u monetarnu uniju. Novotny, naime, vjeruje da će u narednih godinu ili dvije započeti proces prilagodbe za uvođenje eura 2022. godine, piše Dnevnik.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.