Hoće li se Vatrenima posrećiti u Kantovom gradu?

Vijesti 16. lip 201818:19 > 18:19
Igor Kralj/PIXSELL

Što mogu znati, što trebaju činiti i čemu se smiju nadati hrvatski navijači u Kalinjingradu, rodnom gradu čuvenog filozofa Immanuela Kanta, autora upravo ovih parafraziranih pitanja. Prema sjeveru Europe krenulo je nekoliko tisuća navijača koji očekuju pobjedu u prvoj RH utakmici prvenstva. No, prije toga priča o tome što ih čeka u Kalinjingradu.

Ruska avantura hrvatskih navijača počinje između Litve, Poljske i Baltičkog mora – u Kalinjingradu, nekadašnjoj prijestolnici Istočne Pruske koja se tada zvala Kenigsberg. On se nakon Njemačkog sloma u Drugom svjetskom ratu pripaja Sovjetskom savezu od kada nosi ime boljševičkog revolucionara Mihaila Ivanoviča Kalinjina, iako je grad najpoznatiji po čuvenom filozofu Immanuelu Kantu koji je u gradu i pokopan.

Sve to vjerojatno će doznati i navijači koji putuju na sjever Europe, a za njih domaćini imaju nekoliko savjeta:

“Ako netko želi skratiti put – najbolje je da dođe avionom. Ali ako navijači odluče doći preko Poljske, autobusom ili automobilom, neka unaprijed planiraju da će im prelazak granice uzeti neko vrijeme. To svakako neće ići brzo, neće trajati pola sata ili sat”, kaže Andrey Yermak, regionalni ministar kulture i turizma.

Do Kalinjingrada je moguće stići automobilom, vlakom, trajektom i avionom preko 15 graničnih prijelaza. Od Zagreba je udaljen oko 1400 kilometara, a put automobilom traje oko 15 sati. No, nakon puta navijači bi mogli čekati – još malo:

“Za one koji imaju karte za utakmice, za navijače koji dolaze na utakmice – ruska viza neće biti potrebna. Umjesto vize koristit će takozvani navijački ID, personaliziranu kartu za posjetitelje koja mijenja vizu i olakšava ulazak i izlazak iz Rusije”, kaže Andrey Degtev, šef granične kontrole.

Navijački ID moraju imati svi vlasnici ulaznice. Uz njega strani navijači mogu ući u Rusiju 10 dana prije prvenstva i ostati 10 dana nakon finala. Uz njega je u gradovima domaćinima javni prijevoz besplatan kao što omogućuje i besplatan prijevoz inter city vlakovima između gradova. Navijački ID je nužan i za izlazak iz zemlje koja se nada da će od prvenstva dugoročno turistički profitirati.

“Naravno, voljeli bi smo da većina navijača odsjedne u gradu i okolici. Želimo da vide koliko je sjajno doći u našu regiju, ne samo u vrijeme Svjetskog prvenstva, već i na odmor kako bi se jednom u budućnosti vratili u Kalinjingrad, ne kao navijači već kao turisti”, kaže Andrey Yermak.

A hoće li se Hrvati sjećati i vraćati Kalinjingradu uvelike ovisi naravno o rezultatu utakmice s Nigerijom koja će se igrati na novoizgrađenom stadionu lokalnog kluba Baltike koji prima maksimalnih 35 tisuća ljudi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.