Brak, osim što je ljubavna, emotivna i, što je nama Hrvatima važno, zajednica muža i žene, on je i financijska zajednica. Znači li to da ulaskom u bračnu luku ili ozbiljniju vezu vežemo i svoje financije koje tada postaju neraskidive?
“Ideja braka je uistinu zajednički život i suživot pa onda s te strane u tom vidu možemo zapravo reći da su i financije dio tog zajedničkog života i zajedničkog vođenja kućnog proračuna. Može se naravno odvojeno, međutim, tu kao da izostavljamo prvotnu ideju braka”, rekla je Dnevniku Nove TV Andrea Lučić s katedre za marketing s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
Brojke iz 2016. godine pokazuju da tijekom te godine bilo preko sedam tisuća razvoda i oko 20-ak tisuća sklopljenih brakova, nadamo se ne iz interesa.
Žene su za svoj rad manje plaćene i to upravo kod nas oko 20 posto manje u odnosu na muškarce. Što tada? Što ako jedan partner ima drastično veća primanja u odnosu na drugog, prestaje li tada postojati termin naše i sve postaje moje?
“To je star dogovora i razgovora. Ono što se svakako u bračnim financijama, a vjerujem i u svim drugim aspektima braka preporuča je komunikacija. Kada dvoje ljudi imaju različite startne pozicije ili različito promišljaju o istom problemu to može biti izvorom različitih životnih stvarnosti što dovodi do sukoba”, ističe Lučić.
Kompromis je tada jedino rješenje. Niti u jednom odnosu kako privatnom pa tako i poslovnom, što je čak malo i teže, novac ne bi smio biti sredstvo ucjene.
“Bračne financije, gotovo jednako kao i osobne, u kontekstu potrošnje, planiranja potrošnje i kućnog proračuna se svode na to da moramo planirati i trenutke koji neće biti povoljni za nas u budućnosti. Prema tome, moramo predvidjeti i imate dostupne uvijek neke novce sa strane”, savjetuje Lučić.
Bio on samo vaš ili zajednički novac je važan, ali ne i najvažniji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.