Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović rekla je u ponedjeljak u New Yorku, nakon sastanka s glavnim tajnikom Svjetske organizacije Antoniom Guterresom, da s njim dijeli zabrinutost oko stanja na jugoistoku Europe uoči važnih procesa koji će uslijediti kroz kraće vrijeme.
“Bio je to vrlo produktivan susret. Poštujem činjenicu da on ovih dana ima 128 susreta pa smo dogovorili da ćemo nastaviti dijalog. Dijelimo zabrinutost za stanje na jugoistoku Europe, niz procesa koji se otvaraju u predstojeće vrijeme, počevši od izbora u BiH i činjenice da nije izmijenjen izborni zakon, preko pregovora između Beograda i Prištine, do iščekivanja rezultata makedonskog referenduma” o imenu te države, rekla je predsjednicima novinarima nakon sastanka s Guterresom.
Dodala je da glavni tajnik UN-a jako dobro poznaje stanje na jugoistoku Europe i “htjela bih da se i malo više uključi, da zajedno pokrenemo neke incijative koje će više voditi rješavanju otvorenih pitanja i trajnom miru na jugoistoku Europe. Tu smo dogovorili daljnju suradnju, susrete i razgovore”.
O dijalogu Beograda i Prištine razgovarala je, kako je kazala, i s kosovskim predsjednikom Hashimom Thacijem. “Zanimljivo je bilo razgovarati s predsjednikom Kosova Thacijem upravo o odnosu Beograda i Prištine i ovome posljednjem što se čuje oko moguće razmjene teritorija. Mi smo tu vrlo oprezni i prenijela sam naše argumente odnosno stajalište i činjenicu da načelo Badinterove komisije o granicama na teritoriju bivše Jugoslavije mora ostati uklesano u kamenu”.
Drugi dan boravka u Sjedinjenim Američkim državama predsjednica Grabar-Kitarović je u New Yorku nazočila i događaju visoke razine u organizaciji SAD-a pod nazivom „Globalni poziv na djelovanje oko svjetskog problema droga“ (Global Call to Action on the World Drug Problem), a potom sudjelovala i na otvaranju Mirovnog sastanka na vrhu „Nelson Mandela“ (Nelson Mandela Peace Summit). U svom obraćanju Predsjednica je kazala kako je migrantska kriza zasigurno jedan od najvećih izazova današnjice. „Naša je dužnost ojačati suradnju i zajednički odgovoriti na ova pitanja kroz postojeće mehanizme i instrumente, ali i pokušati pronaći nova, bolja, održiva rješenja“, istaknula je.
„Trebamo vjerovati u izgradnju snažnih i otpornih društava s ciljem odmicanja od rješavanja kriza u korist preventivnih mjera, političkog dijaloga i aktivnog angažmana“, naglasila je Predsjednica. Isto tako kazala je kako, radi UN-a i njegovog značaja, treba poboljšati način kolektivnog donošenja odluka, osobito u situacijama teških kršenja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava. Poručila je kako posebnu pozornost treba posvetiti osnaživanju žena i njihovom ravnopravnom sudjelovanju i potpunom uključivanju u sve društvene strukture. „Nema alternative poštivanju dostojanstva i prava svakog pojedinca te vrijednosti raznolikosti i mirnog suživota. S tim u svezi, od vitalne je važnosti očuvati tradiciju međukulturnog, međuetničkog i međureligijskog dijaloga, posebno kada je u pitanju borba protiv nasilnog ekstremizma“, istaknula je predsjednica Grabar-Kitarović u svom prigodnom obraćanju.
Hrvatska predsjednica trebala je u utorak održati govor pred Općom skupštinom UN-a, ali je na njezinu zamolbu govor premješten na srijedu kako bi imala više vremena za bilateralne susrete. Među ostalim, susrest će se i s predsjednikom Republike Turske Recep Tayyip Erdoğanom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.