Nakon potresnog svjedočanstva Mostove saborske zastupnice Ivane Ninčević Lesandrić o bolnoj kiretaži u splitskoj bolnici, udruga Roda obnovila je akciju "Prekinimo šutnju" i opet pozvala žene koje su prošle slična traumatična iskustva da javno podjele svoje priče i tako prekinu šutnju.
“Odaziv žena je izniman. Rodi su se od petka navečer do nedjelje poslijepodne javile brojne žene. Možemo reći da je bilo na tisuće komentara na našim društvenim mrežama. Njih 300 je napisalo svoju priču s navođenjem godine i zdravstvene ustanove u kojoj se to dogodilo”, kazala je izvršna direktorica udruge Roda Ivana Zanze.
“Slučajevi su učestali. Radi se o značajnom broju žena koje su prolazile razne postupke bez obezboljivanja. Ne samo kao u ovom slučaju kiretaže nakon spontanog pobačaja. Radi se o biopsiji i punkciji jajnih stanica, šivanju, epiziotomiji nakon porođaja. Doista su brojne žene, i tu su sve zdravstvene ustanove. Ne možemo izdvojiti neke veće ili manje. Radi se o ustanovama u cijeloj Hrvatskoj. Radi se o situacijama koje nisu bile hitne, gdje se moglo pomoći ženi u obezboljivanju”, objasnila je.
Zanze je upozorila i na to da je “problem to što žene ne prepoznaju da je to nasilje nad njima, da je to rodno uvjetovano nasilje. One misle, a to su nam ovih dana i pisale, da se takvo nešto i treba dogoditi, da ne postoji način da takav postupak bude bezbolan. Također ih se i tijekom postupka uvjeri da su one same krive za takvu situaciju. Ili da je krivo njihovo nesavršeno tijelo ili da je kriva njihova pretjerana emotivna reakcija. To smo mogli vidjeti neki dan u javnom i sramotnom istupu pročelnika KBC-a Split, koji je saborsku zastupnicu optužio i da laže i da neki ljudi reagiraju skokom do plafona na mali intenzitet boli. Žene ne reagiraju jer nisu vidjele da takve reakcije imaju smisla”.
“Roda je od 2002. izuzetno aktivna u ovom području kroz brojne peticije, pozive, suradnje s pravobraniteljicama, odlaske u ministarstva. Nažalost, ovo je područje ostalo najzatvorenije za promjene u svim našim područjima rada”, upozorila je također.
Kad je riječ o situaciji u Europskoj uniji, ističe da i u EU “može bolje. U našoj regiji je pristup reproduktivnom zdravlju žene sasvim sigurno na puno lošijem nivou nego u zapadnim zemljama. Ne samo u onim stvarima koje možemo razumjeti, koje se tiču uvjeta i slično, nego u komunikaciji, u informiranosti. Žene se ne informira o postupcima, nemaju opciju biranja sudjelovanja u izboru ikakvog postupka. Komunikacija je sasvim neprimjerena ili je uopće nema”.
Roda je i ranije upozoravala ministre, ali pravog odgovora, kazala je Zanze u razgovoru za Dnevnik Nove TV, nije bilo: “Nažalost, uvijek je bilo nekog opravdanja ili najčešće nije bilo nikakvog odgovora. Godine 2015., nakon akcije ”Prekinimo šutnju”, gdje smo prvi put pozvale žene da iznose svoja traumatična iskustva štetnih postupaka tijekom poroda, Ministarstvo zdravstva je pokrenulo inspekcijski nadzor u svim rodilištima u Hrvatskoj. Tri godine molimo da nam se rezultati tog nadzora prikažu. Pokrenut je pilot-projekt ”Rodilišta prijatelji majke” u četiri rodilišta. Nakon toga se takav projekt trebao proširiti na sva rodilišta. Još ne znamo rezultate takvog pilota iako smo same bile uključene u njega”.
Podsjećamo i na mučno iskustvo, koje je jedna žena, čiji je identitet poznat redakciji, ispričala za N1 prisjećajući se poroda.