Hvala, Clara!

Vijesti 08. ožu 201509:59 > 10:05
Wikipedia

'Oni koji su se svojom čašću pred licem čovječanstva obavezali na oslobođenje, ne smiju dopustiti da cijela jedna polovina ljudskog roda zbog ekonomske i socijalne zavisti bude osuđena na ropstvo', govorila je Clara Zetkin još 1889. godine.

 ”Ukoliko je cilj da žena postane slobodno ljudsko biće, onda ženama ne treba oduzimati rad, ni ograničavati oblasti u kojima one mogu raditi”, bile su njene riječi još krajem 19. stoljeća. 

Tada je, naime, trebalo agitirati za ono čemu smo danas puno bliže, ali što, nažalost, jednim dijelom još uvijek nije ostvareno: da žene imaju jednaka prava kao i muškarci, da za svoj rad trebaju biti plaćene jednako kao i muškarci, da imaju pravo glasa na izborima.

Godinama poslije, na Međunarodnoj konferenciji socijalistkinja održanoj u Kopenhagenu 1910. godine, socijalistkinja Clara Zetkin predlaže zahtjev za obilježavanjem jednog dana u godini kada bi žene lobirale za svoje interese. Taj dan je 8. mart, Dan žena.

Sljedeće godine je Međunarodni dan žena obilježilo više od milijun ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj. Ti događaji su koincidirali s požarom u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku, nakon koga su slabe mjere sigurnosti na radu okrivljene za veliki broj žrtava.

Međunarodni dan žena se danas obilježava kao nastavak borbe za jednakost žena i muškaraca, osvrt na napredak koji je učinjen u toj borbi ili jednostavno slavlje žena i svega onoga što one jesu.